Oslava 300 let pivovaru ve Znojmě

 
KDY: sobota od 16.00
KDE: pivovar, Znojmo
ZA KOLIK: vstup volný

Tři století od počátků nynějšího pivovaru v areálu znojemského hradu připomene sobotní slavnost v historickém jádru Znojma. Oslava začne ve čtyři hodiny odpoledne na prostranství u rotundy sv. Kateřiny. „Tam bude také hlavní hudební scéna slavnosti, kde od půl páté odpoledne postupně vystoupí Guns’N‘Roses tribute Czech Republic, Irnis, Jaksi Taksi a Circus Brothers,“ pozvala mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.Zástupci Městského pivovaru, který v areálu nyní působí, se rozhodli výročí oslavit pivním speciálem. „Nazvali jsme ho 1720 a uvařili podle dobové receptury právě z dob zakládání pivovaru. Použili jsme například nenakvašený ječmen, nakuřovaný slad, pivo je ochucené měsíčkem, vřesem a chmelem. Speciál nebudeme čepovat, stočili jsme ho do asi patnácti set lahví, které budou v prodeji právě jen při této příležitosti. Slavnost je pro nás také první příležitostí oslavit pět let trvání našeho pivovaru, i když samotné výročí připadá až na listopad,“uvedl šéf Městského pivovaru Miroslav Harašta. V odpoledním programu si návštěvníci užijí také pivní soutěže, řízené ochutnávky a další program v Hradní ulici. „Lidé si mohou také vytvořit vlastní etiketu znojemské jedenáctky a stočit si vlastní lahev,“ doplnil Harašta. Každou půlhodinu mohou také návštěvníci nahlédnout do současné výroby při exkurzích v pivovaru.


Tipy z Blanenska

Festival 3+1
KDY: sobota, odpoledne a večer
KDE: Letovice
ZA KOLIK: neuvedeno

Odpolední představení a dílničky pro děti nabídne v sobotu na koupališti v Letovicích na Blanensku jednadvacátý ročník festivalu 3+1. Odpoledne a večer bude patřit hudebním vystoupením. Vystoupí skupina Rockfór, Bára Basiková s kapelou, Band-a-ska a Třetí zuby.

 

Krajská výstava mladých chovatelů
KDY: sobota od 8.00
KDE: Rájec-Jestřebí, chovatelský areál
ZA KOLIK: neuvedeno

Krajskou výstavu mladých chovatelů Juvenes Moravia hostí v sobotu od osmi ráno chovatelský areál v Rájci- Jestřebí. Celodenní program setkání, které potrvá do pěti odpoledne, doprovodí také krajská soutěž v králičím hopu.

TFA Doubravice nad Svitavou
KDY:neděle od 9.00
KDE: Doubravice nad Svitavou
ZA KOLIK: neuvedeno

Přetáčet pneumatiky, překonávat bariéry, nosit kanystry a zvládat další náročné disciplíny budou v sobotu hasiči a hasičky při soutěži TFA v Doubravici nad Svitavou. Klání o titul železného hasiče a hasičky začne v devět hodin ráno na sokolském hřišti. Na soutěžící v kategoriích mužů, žen a tandemů čeká trať s osmi soutěžními disciplínami. .

 

Další tipy z regionu

Břeclavsko

Hudba na vinicích  
KDY: pátek a sobota, vždy od 19.00
KDE: Sonberk, Popice
ZA KOLIK: od 450 korun

Na koncert kapely MIG 21 mohou zajít už dnes v sedm hodin večer příznivci kapely do Vinařství Sonberk v Popicích. Zahraje tam na festivalu Hudba na vinicích. V sobotu pak vystoupí zpěvačka a skladatelka ANNA K. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji v síti xticket.cz od 450 korun. Koncerty si návštěvníci užijí se sklenkou vína v ruce a výhledem na Pálavu.

Krojované hody Tvrdonice 
KDY: pátek až úterý
KDE: Tvrdonice
ZA KOLIK: obvyklé vstupné

Stavěním máje zahájí zítra krojované hody chasa v Tvrdonicích. V sobotu se k předhodovému zpívání sejdou ženské a mužské sbory. Uskuteční se také regionální kolo soutěže O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku na Podluží. Hrát bude Hrušecká cimbálka.

Brněnsko

Brasil Fest
KDY: sobota a neděle
KDE: Brno
ZA KOLIK: zdarma
Brazilský temperament zaplní v sobotu i neděli centrum Brna. O víkendu totiž bude vrcholit Brasil Fest. Celá akce je zdarma. V sobotu na nádvoří Staré radnice a Zelném trhu čekají lidi koncerty, ochutnávky jídel či sambová tančírna. V neděli pak workshopy v parku Lužánky.

Hodonínsko


Letní putování po vinařských stezkách Strážnicka 
KDY: sobota od 9.00
KDE: Strážnice
ZA KOLIK: 200 korun

Cyklisté i pěší se v sobotu vydají na Letní putování po vinařských stezkách Strážnicka. Čekají na ně dvě trasy pro cyklisty a jedna pro pěší. Start je v devět až jedenáct hodin dopoledne ve Strážnici na náměstí Svobody, cíl v Petrově v areálu vinných sklepů Plže. Putování slováckou přírodou a vinicemi zpestří ochutnávka vín i cimbálová muzika.

Vyškovsko

Sečení klobouckých otav
KDY: neděle, od 7.00
KDE: Kloboučky
ZA KOLIK: neuvedeno

Nezaměnitelný zvuk kosy, která se zařízne do lučního porostu, bude slyšet v neděli v Kloboučkách na Vyškovsku. Již od sedmé hodiny ranní se sejdou zájemci u sečení otav v Boří. Porota bude hodnotit pokos, uložení trávy i ustrojení. Zapojit se mohou ženy, muži i junioři. Kosu si vezmou účastníci vlastní.

Znojemsko

Šramlfest
KDY: pátek, sobota
KDE: Znojmo, Kára
ZA KOLIK: dvoudenní vstupenka 500 korun

Třináctý ročnik pohodového festivalu pestrých žánrů oživí v pátek a sobotu malebné prostranství znojemské Káry. Program začíná v oba dny v půl čtvrté odpoledne. V pátek večer  zahraje například Iva Bittová s kapelou Čikori a rakouská formace Cari Cari. V sobotu odpoledne zahraje například skupina -123 minut.