Napoleonské hry
KDY: sobota od 9.00
KDE: Slavkov u Brna, zámecký park
ZA KOLIK: odpolední program 100 korun

Stánky na jarmarku, zámecké komnaty i vojenské ležení i bojiště stihnou během soboty navštívit lidé, které zavítají do Slavkova na tamní Napoleonské hry. Na své si přijdou dospělí i děti.
Už od devíti hodin ráno bude v zámeckém parku otevřený empírový jarmark s více než stovkou stánků. „Chceme návštěvníky především provést rozmanitostí dobové atmosféry a nechat je nahlédnout do života vojáků, šlechty i buržoasie. I proto budou už ráno potkávat na jarmarku lidi v empírovém oblečení, kteří zasednou k pikniku pod stromy a na jednu hodinu po poledni chystají komentovanou módní přehlídku,“ uvedla mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.
Jak dodala, pořadatelé pamatují i na dětské návštěvníky. „Mezi půl jedenáctou a půl čtvrtou odpoledne chystají místní ochotníci pět komentovaných prohlídek zámku. Jsou určené právě hlavně pro děti. Hravou a přitažlivou formou jim přiblíží, jak vypadaly oslavy narozenin císaře Napoleona, které připadají právě na sobotu,“ dodala mluvčí.

Odpolední a večerní program pak bude od dvou hodin patřit vojenské historii. Už tradičně program zahájí jezdecká sabrage, otevírání lahví vína sečnou zbraní. „Po celý den s námi bude Václav Vydra, který se představí i v roli knížete Lichtenštejna, velitele rakouských vojsk v bitvě u Slavkova. Ještě než nastane večerní bitva ukážeme například, jak se vyvíjel příběh koně a jezdce na bojištích od starého Říma po první světovou válku,“ nahlédl do programu Ivan Vystrčil, šéf spolupořádajícího spolku Acaballado.
Od pěti hodin odpoledne změří síly desítka jezdců v dovednostní soutěži a v sedm večer začnou dunět salvy děl. „Ukážeme děla tří armád, včetně obrovské rakouské houfnice. K salvám na počest narozenin císaře Napoleona se ale připojí i modely děl v měřítku 1:6, tedy zhruba velikosti pistole," dodal Vystrčil.
Od devíti večer pak diváky čeká bitevní ukázka. „Nazvali jsme ji Příběh koně a bude to věřím výtečná podívaná se světly a pyrotechnickými efekty. Průvodní slovo namluvil právě Václav Vydra,“ lákal dál Vystrčil.
Při cestě na slavnost musí návštěvníci počítat se dvěma změnami v dopravě. „Ve směru od Bučovic je uzavřený sjezd do centra města, proto návštěvníkům doporučujeme sjíždět po silnici I/50 do Bučovické ulice nebo u Penny,“ upozornila mluvčí Slámová. A přidala změnu v parkování. „Letos nebude možné parkovat v aleji u zámku, jak byli návštěvníci zvyklí. Odstavné parkoviště ale najdou nedaleko, na škvárové ploše u stadionu, odkud je to k zámku pár set metrů příjemné procházky alejí,“ doporučila Slámová.

Tradice slavkovských srpnových napoleonských slavností sahá až do období první republiky. „Hrály tehdy důležitou roli v rozvíjení významných vztahů mezi první republikou a Francií. Prvního ročníku se účastnil i president Masaryk,“ poukázal Vystrčil. V devadesátých letech začala snaha o obnovu tradice a v nynější podobě se Napoleonské hry ve Slavkově konají osmým rokem.
.

Tipy z Blanenska

Festiválek bez bojů a válek
KDY: sobota od 16.30
KDE: Boskovice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
Šestnáctý Festiválek bez bojů a válek hostí v sobotu odpoledne Panský dvůr v Boskovicích na Blanensku. Od půl páté odpoledne zahrají na tradiční pohodové přehlídce například Zapaska, Čankišou, nebo 4Dogs a také maďarští kozáci Bohemian Betyars. Chybět nebude ani improvizační soutěž Lísky versus Valouny. Vstupné je dobrovolné.

Rock Festiválek
KDY: sobota od 18.00
KDE: Svitávka, park
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
Rockovým Festiválkem ožije v sobotu od šesti večer park ve Svitávce. Příznivcům dobře šlapající muziky zahraje kapela Madmen, která se zaměřuje na hity legend jako jsou Uriah Heep, Led Zeppelin, Deep Purple a skupiny Aldabra a Pulse Metal. Pořadatelé slibují i chutné občerstvení, vstupné bude dobrovolné.

Pavel Lohonka Žalman, benefiční koncert
KDY: neděle od 17.00
KDE: jeskyně Výpustek
ZA KOLIK: vstupné 250 korun

Legenda českého folku Pavel Žalman Lohonka zahraje v neděli odpoledne v jeskyni Výpustek na benefičním koncertu. Výtěžek pomůže na obnovu varhan ve známém poutním kostele Jména Panny Marie ve Křtinách. Koncert začne v pět odpoledne, vstupné je 250 korun.

Už zas můžem
KDY: neděle od 11.00
KDE: Blansko, Poduklí
ZA KOLIK: vstup volný

Blanenské Poduklí bude v neděli odpoledne patřit muzice mladých kapel z regionu. Sejdou se na novém festivalu Už zas můžem, aby oslavili návrat k živému hraní pro diváky. Od dvou do devíti večer zahrají Lubyn Cz, My A Ne Ty, Šnek a spol., Ellas, Fever, Duffy, a Kamarádi. Vstup je volný, na místě bude kasička na podporu pro vystupující muzikanty.

Další tipy z regionu

Hodonínsko

Vojenský den na Pánově
KDY: sobota od 9.00
KDE: Hodonín
ZA KOLIK: 150 korun

Příznivce vojenské techniky čeká adrenalin v Hodoníně. V sobotu od devíti hodin ráno je na Vojenském dni na Pánově čekají ukázky současné a historické techniky, výzbroj, kanony, práce záchranářů i možnost se svézt na vybraných strojích nebo se proletět vrtulníkem. Spanilou jízdu vojenské historické techniky si užijí i v okolních obcích. Na cestu se stroje vydají v pět hodin odpoledne. Vstupné je 150 korun.

Břeclavsko

Slavnosti rajčat
KDY: sobota od 10.00
KDE: Břeclav
ZA KOLIK: vstup volný

Chuťové variace rajčat v kulinářských úpravách ochutnají v sobotu účastníci akce Slavnosti rajčat v Břeclavi. Uskuteční se od deseti hodin dopoledne u synagogy. Lidé ochutnají pokrmy z třicítky stánků, zahraje Břeclavan, Samba Carnival Band, Mario Bihari a Bachtale Apsa a Ritmo Factory Brno předvede bubenickou šou. Připravený je i program pro děti. Vstupné na akci je zdarma.

Znojemsko

Putování po sklepech
KDY: sobota od 10.00
KDE: Tasovice, Hodonice
ZA KOLIK: 100 korun

Do Tasovic a Hodonic na Znojemsku zamíří v sobotu přátelé dobrých vín. Spolek vinařů sv. Klementa totiž v odloženém termínu připravil už omsé Putování za vínem se sv. Klementem. Tři desítky hodonických a tasovických sklepů budou otevřené od deseti ráno do šesti večer, vstupné je 100 korun. Mezi sklepy budou vyhrávat cimbálové kapely.

Brněnsko

Retro setkání na statku
KDY: sobota od 11.00
KDE: Brno
ZA KOLIK: 40 korun

Na mládí zavzpomínají v sobotu lidé v Brně. V tamním Retro muzeu Na statku totiž pořádají tradiční Setkání na statku. Lidé si užijí otevření nové expozice historických kočárků, uvidí retro módní přehlídku a kolonu veteránů, třeba trabantů. Čeká je i pěnová show a jízda retro karosou. Začátek je v jedenáct hodin, vstupné je 40 korun.

Vyškovsko

Vyškovská pouť
KDY: neděle od 13.00
KDE: Vyškov
ZA KOLIK: neuvedeno

Program letošní Vyškovské pouti na Masarykově náměstí startuje v neděli hodinu po poledni orientálními tanci, ode dvou tam začne představení Hádky a pohádky a od půl čtvrté si lidé připomenou padesátiny vyškovské folklorní legendy, souboru Klebetníček. Věřící se sejdou v sobotu i v neděli při poutních bohoslužbách v Kostele Nanebevzetí Panny Marie.