Římsko barbarský festival
KDY: pátek 4. září od 16.00, až neděle 6. září
KDE: Hradisko u Mušova, Pasohlávky
ZA KOLIK: pátek 70 a sobota 150 korun

Vmísit se mezi římské vojáky, zažít gladiátorský souboj válečníků či bitvu s nepřátelskými Germány mohou od pátku do neděle návštěvníci Brány do Římské říše u Pasohlávek. Na Hradisku u Mušova se tam koná první Římsko barbarský festival.
V pátek od čtyř hodin odpoledne mohou příchozí přihlížet stavbě tábora římských vojáků i nepřátelské germánské osady na Římském vrchu. „Připravený máme i program pro děti, nebudou chybět řemeslné stánky a velmi lákavá bude i nabídka v pravé římské taverně. Lidé v ní ochutnají autentická jídla podle receptů ze třetího století našeho letopočtu. Zabývá se jimi kolegyně Veronika Florianová a po dohodě uvaří jídla kuchaři z blízkého hotelu,“ láká za organizátory do starobylé kuchyně mezi vojáky Johana Malíšková z návštěvnického centra Brána do Římské říše.


Právě tam si během pátečního večera mohou zájemci vychutnat i divadlo s názvem Prima Inter Clades aneb Šílenství z principu. Zvídavé návštěvníky zase potěší povídání s renomovanými archeology.
Páteční večer zakončí průvod římských vojáků s loučemi. „Lidé se vrátí v čase, když budou přihlížet téměř autentickému příchodu Římanů na Hradisko,“ míní Malíšková.
Sobota nabídne od půl desáté ráno například římské ragby, gladiátorský souboj válečníků i dětskou bitvu. Znalci seznámí nadšence s vývojem chladných střelných zbraní, ukážou výzbroj, výstroj i výcvik někdejších vojáků. Archeolog Balázs Komoróczy přiblíží arvýzkum na Hradisku u Mušova a odbornice na dávné recepty Veronika Florianová bude povídat o římské gastronomii. „V táboře budou i slévači, kteří budou před zraky diváků odlévat bronz přímo z pece a budou z něho tvořit předměty jaké známe z výzkumů a nalezišť. Mezitím bude znít vojenský pokřik a pokyny velitelů, jiní budou opékat třeba prase,“ zve Malíšková.
Odchodu římských vojáků z území mohou zájemci přihlížet ještě v neděli. Podívanou si nenechá ujít například Marek Jelínek z Jeseníků, který v Pasohlávkách tráví dovolenou. „To je nádherná akce! Chtěli jsme v sobotu odjet, ale tohle si nemůžeme nechat ujít,“ zajásal nad novinkou.

Tipy z Blanenska

Bambifest
KDY: pátek 4. září a sobota 5. září od 8.00
KDE: zámecký park, Blansko
ZA KOLIK: zdarma


Osmý ročník Bambifestu nabídnou v pátek a sobotu pořadatelé v zámeckém parku v Blansku. V celodenním programu se po oba dny představí blanenské kluby a spolky zahraje například kapela Frappé, písničkář Lubyn a vystoupí divadlo Kollárka. Vstup na festival je volný.

Svitávecký jarmark řemesel
Kdy: neděle 6. září od 15.00
Kde: Svitávka
Za kolik: 50 korun
 

Patnáctý jarmark tradičních řemesel nabídnou v sobotu pořadatelé v parku ve Svitávce. Program začne ve tři hodiny odpoledne a vedle stánků s řemesly nabídne celou řadu hudebních a divadelních vystoupení. V půl sedmé večer zazpívá Tereza Mašková a v půl deváté Janek Ledecký. Občerstvení obstarají místní spolky. Vstupné padesát korun zaplatí hosté starší osmnácti let.

Pochod Halasovým Kunštátskem
KDY: sobota 5. září od 7.00 
KDE: Nýrov
ZA KOLIK: startovné 30 korun

Tradiční pěší pochod Halasovým Kunštátskem pořádá v sobotu Sportovní klub v Nýrově. Sraz účastníků je v sedm hodin ráno na nýrovském výletišti. Výletníci si mohou podle zájmu a zdatnosti vybrat trasy v délce od šesti do dvaačtyřiceti kilometrů. K nejoblíbenějším patří patnáctikilometrová trasa z Nýrova přes přes Kunštát a Rudku zpět do Nýrova. Startovné je pro všechny trasy třicet korun.

Pod širým nebem
KDY: sobota 5. září od 20.00
KDE: Adamov
ZA KOLIK: zdarma

Desetiletí letních rockových nocí oslaví v sobotu pořadatelé v Adamově. Na Ptačině na hřišti Ronovská tentokrát zahrají regionální kapely Třetí zuby z Boskovic, jedovnická Lee Banda a také Progress 2, muzikanti z Brna. Desátý ročník adamovské letní noci začne v osm večer, vstup je volný.

Další tipy z jihomoravských regionů

Brněnsko

Historické slavnosti
KDY: sobota 5. září od 14.00
KDE: klášter Rosa Coeli, Dolní Kounice
ZA KOLIK: zdarma


Do období středověku se lidé přenesou v sobotu v klášteře Rosa Coeli v Dolních Kounicích na Brněnsku. Od druhé hodiny odpoledne tam návštěvníci najdou Historické slavnosti. Lidé budou zadržovat dech při napínavých rytířských soubojích, děti pobaví loutkové divadlo, dobový kolotoč a vojenské lešení a den zakončí ohňová show. Vstup je zdarma.

Přehlídka elegance historických vozidel
KDY: sobota 5. září od 10.00
KDE: náměstí Míru Tišnov, následně silnice z Tišnova do Lomnice
ZA KOLIK: zdarma

Automobilové skvosty, ve kterých jezdili naši prarodiče, si prohlédnou lidé na tradiční Přehlídce elegance historických vozidel. Nablýskaná auta vyrobená v první polovině minulého století a částečně také v jeho druhé polovině, nejdříve zastaví na náměstí Míru v Tišnově, následně se vydají na spanilou jízdu do Lomnice u Tišnova.

Břeclavsko

Muzejní dýňobraní
KDY: sobota 5. září od 9.00
KDE: Valtice
ZA KOLIK: běžné vstupné

Dýně, cukety a patizony budou vévodit sobotnímu Muzejnímu dýňobraní ve Valticích v Národním zemědělském muzeu. Začíná v devět hodin ráno. Návštěvníci uvidí nevšední tykve, dozví se zajímavé recepty.

Hodonínsko

Muzejní noc a den otevřených dveří
KDY: pátek 4. září od 14.00
KDE: Muzeum naftového dobývání a geologie, Hodonín
ZA KOLIK: 60 korun dospělí, 30 korun děti a důchodci

Na Muzejní noc, den otevřených dveří a toulky po naftařském příhraničí mohou zavítat zájemci do Muzea naftového dobývání a geologie v Hodoníně. V pátek od dvou hodin odpoledne je tam čekají nové exponáty a užijí si i opékání špekáčků. Na noční prohlídku muzea při svitu petrolejových lamp s neznámými příběhy se mohou vydat s průvodci od pěti hodin večer. Za vstupné zaplatí lidé 60 korun, děti, mládež a důchodci polovinu.

Vyškovsko

Veteranfest
KDY: sobota 5. září od 7.30
KDE: zámecký park, Slavkov u Brna
ZA KOLIK: 160 korun

Slavkov u Brna bude v sobotu dějištěm největšího srazu auto-moto veteránů Veteranfest. Tradiční akce láká nejen na ojedinělou přehlídku historických vozů, motorek, traktorů, bicyklů, ale také na dobovou atmosféru. Zámecký park zkrášlí prvorepublikové dámy, mezi auty budou tanečníci dokonce tančit swing. Areál pořadatelé pro návštěvníky otevřou v půl osmé ráno, vstupné je sto šedesát korun.

Znojemsko

Festival VOC
KDY: sobota 5. září od 10.00
KDE: hrad, Znojmo
ZA KOLIK: vstup volný

Sauvignony, rýnské ryzlinky a veltlínská zelená vinařů ze Znojemska s prestižním označením vín originální certifikace ochutnají v sobotu ve Znojmě návštěvníci tradičního festivalu VOC Znojmo. Vína s nově uděleným označením VOC znojemští vinaři obvykle poprvé představují 8. května, letos ale museli svůj svátek kvůli pandemii odložit. Na podiích na dvou scénách v areálu hradu i na sousední Káře se vystřídají mimo jiné Neoveská cimbálová muzika, Jožka Šmukař či Michal Žáček s Mario Šeparovičem. Vstup je volný.