VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

OBRAZEM: České vánoční tabule prostřeli studenti v Blansku. Nabízejí i punč

Blansko – Do historie i současnosti českých vánočních tabulí mohou ještě ve středu nahlédnout návštěvníci blanenského Dělnického domu. Studenti Střední školy technické a gastronomické Blansko tam přibližují, jak vypadal vánočně prostřený stůl v různých obdobích. „Ukázky připravili žáci prvních až třetích ročníků oboru kuchař-číšník," uvedla vedoucí odborného výcviku Markéta Sedláčková.

Plavání pro školáky bude od prvního září povinné

Blanensko – Plavky, ručník a plavecká čepice. I tak bude muset vypadat výbava na tělocvik u dětí na prvním stupni ve všech základních školách. „Od prvního září příštího školního roku bude výuka plavání povinná na všech prvních stupních základních škol," sdělil předseda České unie školního plavání Ladislav Botek. Povinně chce plavání do výuky začlenit ministerstvo školství.

Na školách přiblíží příběhy bezpráví. Na besedách s pamětníky a filmy

Blanensko – Příběhy bezpráví – Měsíc filmu. Projekt, který na školách přibližuje žákům a studentům moderní československé dějiny. Promítání filmů, besedy s pamětníky a filmaři se budou v listopadu konat na téměř šesti stech českých základních a středních školách.

V Boskovicích otevřou školku. Pro děti od dvou let

Boskovice – Podpořit individuální nadání dětí a pomocí originálních her zajistit jejich všestranný rozvoj. To bude cílem nové soukromé mateřské školy s prvky Montessori výuky, kterou začátkem příštího roku otevřou v židovské čtvrti v Boskovicích. Místo v ní bude pro čtrnáct dětí a určena bude i těm nejmenším od dvou let.

Zákaz mobilů: některé školy na Blanensku zpřísňují opatření

Blanensko – Zapnout mobil alespoň na přestávku a se spolužáky sledovat třeba videa. Pro některé žáky základních škol je to již minulost. Musí mít telefon totiž vypnutý po celou dobu vyučování včetně přestávek.

Pojďte k nám studovat... Školy lákaly deváťáky na burze i na koktejl

Blansko /FOTOGALERIE/ – Namíchat si koktejl nebo si vyzkoušet trojrozměrné skenování. I to zažili návštěvníci burzy středních škol a učilišť, která se v pátek uskutečnila v Dělnickém domě v Blansku.

Klání v křížkách a kolečkách vyhrál tým CH.A.O.S.

Blansko – Křížky a kolečka. V blanenském gymnáziu se v pátek konala soutěž v oblíbených piškvorkách nazvaná pIšQworky. Utkalo se v ní osm týmů složených ze studentů vyššího gymnázia ve věku od patnácti do devatenácti let. „Letos jsem tu už třetím rokem. Piškvorky mě velmi baví," sdělil jeden ze soutěžících Jakub Fedra.

Jedničky nebo pětky rodiče i studenti hned vidí. Známky jsou dostupné na webu

Blanensko – Elektronickou žákovskou knížku začali od tohoto školního roku používat v základní škole ve Sloupě. Rodiče tak mohou známky okamžitě vidět na internetu. V elektronické podobě jsou také všechny třídní knihy. Umožnil to nový informační systém školy.

Dva měsíce inkluze na školách? Pedagogické poradny nestíhají a chybí asistenti

Jižní Morava – Stovky klientů na jednoho specialistu z pedagogické poradny, čekací doba několik měsíců a nedostatek asistentů. Tak vypadá na jižní Moravě situace dva měsíce po zavedení proinkluzivního zákona, který slibuje podporu všem dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Pedagogická centra a pedagogicko-psychologické poradny obrovský nápor žádostí o podporu nezvládají.

OBRAZEM: V Základní škole Erbenova v Blansku učí už šedesát let

Blansko - Den otevřených dveří se v pátek konal na Základní škole Erbenova v Blansku. Při příležitosti jejího šedesátého výročí. Školu navštívili i její bývalí učitelé a žáci, kteří mohli usednout do školních lavic nebo sami sebe najít na fotografiích a zavzpomínat tak na své školní časy. „Mohli se také podívat na filmy o naší škole nebo zhlédnout ukázky práce žáků," uvedla ředitelka Simona Poláková.

Školky se chystají i na dvouleté děti. Některé budou muset zvětšit kapacitu

Blanensko – Do mateřské školy v Kořenci chodí čtyřiadvacet dětí a víc jich přijmout nemohou. Novela školského zákona, podle níž by postupně měly mít garantovaná místa ve školce děti už od dvou let, jim tak dělá starosti. „V minulých letech jsme museli dokonce zájemce odmítat. Nevím, jak se vypořádáme s tím, že budeme muset mít místa už pro dvouleté děti," přiznala ředitelka školky Ivana Novoseljuková. Podle ní ani není možné školu do budoucna nějak rozšířit.

OBRAZEM: Materiál budoucnosti. Školáci soutěžili v poznávání i práci s dřevem

Letovice – Do Masarykovy střední školy v Letovicích se v úterý sjeli žáci základních škol, aby se zapojili do jedenáctého ročníku soutěže Dřevo – materiál budoucnosti. „Přijelo jedenadvacet družstev, z nichž každé tvořilo pět žáků devátých ročníků," přiblížila zástupkyně ředitelky školy Mária Bašná.

Velké Opatovice řeší, co s prostory školy. Sloužit mají sociálním účelům

Velké Opatovice – Hledáme využití objektů bývalé střední školy. Tato informace se nachází na webových stránkách Velkých Opatovic již třetím rokem. Vedení města ale zatím hledá marně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT