VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

Školní bufety končí, nová kritéria jsou příliš přísná

Blanensko, Vyškovsko – Žádné brambůrky, energetické nápoje ani párky v rohlíku. V bufetu Základní školy na Letním poli ve Vyškově volí zdravější alternativy svačinek. Třeba čerstvě obložené bulky, i celozrnné, se zeleninou, sýrem nebo salámem. Přísná kritéria vyhlášky ministerstva školství o nezdravých potravinách, přezdívané jako pamlsková, ovšem budou pro bufet i tak velmi pravděpodobně znamenat omezení sortimentu.

Vánoce očima dětí ze základní umělecké školy? Stromky, kapří a dárky pro všechny

Blansko – Balení dárků, příprava štědrovečerní večere, rozsvěcování stromečku. A také pouštění kapříků na svobodu nebo výlet do lesa s pamlsky pro zvířátka. Tak namalovaly děti ze Základní umělecké školy Blansko svůj pohled na Vánoce.

OBRAZEM: Studenti na náměstí přiblížili scénu narození Ježíše

Blansko – Povídání a písničky věnované narození Ježíše v Betlémě si připravili studenti blanenského gymnázia. Svůj program předvedli ve čtvrtek na náměstí Republiky v Blansku.

Žáci si z košů dělají popelníky. Při přesunu blíž k škole může ředitel zasáhnout

Boskovice - Některým lidem z Boskovic se nelíbí, že studenti kouří u odpadkových košů na tamním náměstí 9. května. Chtějí, aby je město odstranilo.

Málo míst ve školce? Pomohou skupiny, díky dotacím jich přibude

Blanensko - Většina školek na Blanensku je beznadějně plných. A navíc přednostně přijímají děti od tří let. Ale co když maminky mladších dětí potřebují pracovat? V takových případech jim může pomoci dětská skupina. Například synovi Veroniky Přikrylové z Blanska je dva a půl roku. Od září navštěvuje blanenskou dětskou skupinu Malíček, která je součástí Mateřského centra Veselý Paleček. „V únoru bude mít tři roky, tak ho dám do státní školky. Skupiny jsou velkou pomocí zejména pro maminky malých dětí, které se potřebují z finančních nebo jiných důvodů vrátit do práce," uvedla Přikrylová.

OBRAZEM: Děti z adamovské školky bavily rodiče. Na vánoční besídce

Adamov – Třída plná dětí a rodičů. Kamery, tablety, mobilní telefony a fotoaparáty v pohotovosti. V jednom z oddělení adamovské mateřské školy Ptačina začíná vánoční besídka. Děti a učitelky ze třídy Veverek si připravily pásmo koled, básniček a tanečních vystoupení. I s hudebním doprovodem.

Ve dvoře olešnické fary vystavují stovku betlémů. Některé jsou rodinné památky

Olešnice – Ve velkém koši na brambory, ale i ve skořápce z ořechu. Ze dřeva, ze skla, modrotisku nebo z vlny. Na sto rozmanitých betlémů je k vidění v kamenném prostoru hospodářské budovy, která se nachází ve dvoře opravené fary v Olešnici. Zájemci si je tam mohou prohlédnout do konce příštího týdne.

Letovičtí studenti zabodovali. S mostem ze špejlí

Letovice – Dva balíčky špejlí. A z nich postavit most, který překlene mezeru pětasedmdesáti centimetrů. Zároveň musí být co nejlehčí a zvládnout co nejvyšší zatížení. Trojice studentů z Masarykovy střední školy Letovice to zvládla parádně. Vyhrála totiž jednu z kategorií na soutěži Bridge Builder Contest v Brně.

OBRAZEM: České vánoční tabule prostřeli studenti v Blansku. Nabízejí i punč

Blansko – Do historie i současnosti českých vánočních tabulí mohou ještě ve středu nahlédnout návštěvníci blanenského Dělnického domu. Studenti Střední školy technické a gastronomické Blansko tam přibližují, jak vypadal vánočně prostřený stůl v různých obdobích. „Ukázky připravili žáci prvních až třetích ročníků oboru kuchař-číšník," uvedla vedoucí odborného výcviku Markéta Sedláčková.

Plavání pro školáky bude od prvního září povinné

Blanensko – Plavky, ručník a plavecká čepice. I tak bude muset vypadat výbava na tělocvik u dětí na prvním stupni ve všech základních školách. „Od prvního září příštího školního roku bude výuka plavání povinná na všech prvních stupních základních škol," sdělil předseda České unie školního plavání Ladislav Botek. Povinně chce plavání do výuky začlenit ministerstvo školství.

Na školách přiblíží příběhy bezpráví. Na besedách s pamětníky a filmy

Blanensko – Příběhy bezpráví – Měsíc filmu. Projekt, který na školách přibližuje žákům a studentům moderní československé dějiny. Promítání filmů, besedy s pamětníky a filmaři se budou v listopadu konat na téměř šesti stech českých základních a středních školách.

V Boskovicích otevřou školku. Pro děti od dvou let

Boskovice – Podpořit individuální nadání dětí a pomocí originálních her zajistit jejich všestranný rozvoj. To bude cílem nové soukromé mateřské školy s prvky Montessori výuky, kterou začátkem příštího roku otevřou v židovské čtvrti v Boskovicích. Místo v ní bude pro čtrnáct dětí a určena bude i těm nejmenším od dvou let.

Zákaz mobilů: některé školy na Blanensku zpřísňují opatření

Blanensko – Zapnout mobil alespoň na přestávku a se spolužáky sledovat třeba videa. Pro některé žáky základních škol je to již minulost. Musí mít telefon totiž vypnutý po celou dobu vyučování včetně přestávek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT