VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

Projekt za 50 milionů. Boskovická střední škola chce vyměnit i staré stroje

Blanensko – Nové frézky, soustruhy a počítačem řízené obráběcí stroje. Upravené zelené plochy, nádvoří a také vylepšené toalety a sprchy. To vše za zhruba padesát milionů korun. Vedení boskovické Střední školy André Citroëna plánuje projekt, na jehož konci budou učebny vybavené modernějšími pomůckami a vylepšené zázemí školy. Pokud tedy Boskovičtí uspějí se žádostí o dotace z Evropských fondů.

Centrum polytechnické výchovy? Na zatloukání hřebíků je to drahé, vadí Pevnému

Boskovice – Vyrobit si třeba ptačí budku budou moci žáci boskovických základních škol v centru polytechnické výchovy. Opoziční zastupitelé by ale místo něj chtěli sportovní halu.

Zájem o lesní školky roste. Další vzniká v Blansku

Blanensko – Chtějí pro své děti něco víc než jen klasickou školku. Jejich cílem je, aby byly více spjaty s přírodou a aby v ní trávily co nejvíce času. Zároveň k nim přistupují individuálně a rozvíjejí jejich osobnosti. S těmito idejemi založili před časem někteří rodiče spolek Lesní klub Blansko. Na září už plánují otevření vlastní lesní mateřské školy Lezem lesem.

Mladý konstruktér z Boskovic si splnil sen. Okouzlil porotu vlastním dronem

Boskovice - Někdo touží po tom, že se stane ptákem a vzlétne, jiní se spokojí s tím, že na oblohu dostanou alespoň vlastnoručně vyrobený stroj. Takovým konstruktérem je i dvaadvacetiletý Ondřej Živný z Boskovic. Nedávno se svým dronem zabodoval v mezinárodně obsazené Olympiádě techniky Plzeň, určené pro studenty vysokých škol. „Soutěžil jsem v kategorii odborně-vědeckých prací a obsadil krásné třetí místo," upřesňuje Ondřej.

Prvňáků přibývá. Od září bude v družinách plno

Blanensko – Ve školní družině při Základní škole Letovice otevřou v září nové, už deváté oddělení pro děti, které tam budou trávit čas po vyučování nebo před ním. Hlavním důvodem je nástup silných ročníků do prvních tříd. K těmto dětem se přidají také ty, pro které dříve neměli ve družinách místo. „Nová třída bude určitě plná. Dávali jsme rodičům návratky, abychom už teď měli představu, kolik dětí na podzim do družiny nastoupí," uvedla vedoucí školní družiny v Letovicích Stanislava Brablecová.

Školky v letním provozu? Nahlášené děti přijmeme, vzkazují rodičům

Blanensko – Syn Heleny Mrázkové chodí do jedovnické mateřské školy i o letních prázdninách. „Jsem ráda, že to jde zařídit. Vymyslet hlídání pro dítě na celé dva měsíce je totiž těžké," řekla žena. Zatímco dveře základních a středních škol se pro tento školní rok ve čtvrtek uzavřou, mateřinky budou otevřené i přes prázdniny.

OBRAZEM: Malé indiány z mateřské školy v Drnovicích pasovali na školáky

Drnovice – Na zahradě mateřské školy v Drnovicích se v pátek až do podvečerních hodin konala zahradní slavnost. „Je to již tradiční událost, pro kterou si děti společně s našimi učitelkami připraví nějaké vystoupení pro rodiče. Letos se nesla v indiánském duchu. Vyvrcholením bylo pasování dětí z posledního ročníku na školáky. Dostaly od nás a zástupců obce stuhy a věcný dárek," vysvětlila ředitelka Miloslava Brachová.

Získal dotaci, odmítl ji. Nyní už je Kunštát na přístavbu školky připravený

Kunštát – Už dlouho chtějí v Kunštátu postavit přístavbu mateřské školy pro pětadvacet dětí. Radnice získala čtyřmilionovou dotaci z ministerstva školství, musela ji ale odmítnout. Protože hrozilo, že stavbu nestihne dokončit včas. Nyní už jsou Kunštátští připravení.

Maturitu řada zdravotnických asistentů nezvládla, zlobí se někteří rodiče

Blansko – Dejte svoji dceru studovat na Obchodní akademii a Střední zdravotnickou školu v Blansku. Čtyři roky bude snít o tom, že jako zdravotní sestřička bude pomáhat nemocným pacientům. Pak ale přijde hořké zklamání. Maturita se jí nepovede. Tak zní text anonymního dopisu, který redakce Blanenského deníku Rovnost obdržela tento týden od ženy, jejíž dcera na škole studovala obor zdravotnický asistent. „Někde se asi stala chyba. Tento problém se totiž týká dvou třetin studentek z jedné maturitní třídy. Neměl by se nad těmito čísly někdo zamyslet? Kdybych to předem tušila, dala bych svoji dceru studovat jinam," napsala žena.

Žáci ze základní školy v Ráječku se budou učit v nové přírodní učebně

Ráječko – Proměnit fádní školní zahradu v místo, kde bude pro žáky radost se učit. To má v plánu vedení základní a mateřské školy v Ráječku.

Blanensko hledá svůj směr vzdělávání

Blanensko – Rozvinout aktivity, které povedou ke zvyšování kvality vzdělávání na Blanensku. A podpořit spolupráci a výměnu zkušeností nejen mezi školami či školkami, ale i zájmovými organizacemi, knihovnami a rodinami. To je cílem projektu, který má ve své režii Místní akční skupina Moravský kras. „Má dvě fáze. V té první postupně absolvujeme diskuse se zástupci škol a zpracováváme jejich náměty. Výstupem celého projektu bude místní akční plán, kde zakomponujeme vzdělávací přání jednotlivých institucí," popsala vedoucí projektu Klára Kučerová.

Žáky vystřídají dělníci. Školy na Blanensku čekají přes prázdniny opravy

Blanensko – Konec školního roku se kvapem blíží. Pro většinu škol nastane posledním červnovým dnem, ale například v Základní škole Blansko v ulici Erbenova žáci převezmou vysvědčení už v pátek čtyřiadvacátého června. Důvodem je připravovaná rekonstrukce. „Ve škole postupně měníme starou elektroinstalaci. Letos se dělníci pustí do druhé etapy oprav," vysvětlila ředitelka školy Simona Poláková. Svá místa kvůli opravám přenechají děti dělníkům ve většině škol na Blanensku.

OBRAZEM: Adamovští pasovali děti na školáky. Hledaly poklad a bavil je klaun

Adamov – Děti v adamovské Mateřské škole Ptačina měly ve čtvrtek velký den. Nejprve šly dopoledne na pohádkové představení a odpoledne na ně čekalo velké překvapení. Učitelky s kuchařkami pro ně totiž připravily zábavný program.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT