VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Školství a věda

Lepší zázemí malým chemikům. Školáci dostanou moderní třídy

Blanensko, Vyškovsko – Na nové učebny odborných předmětů se mohou těšit žáci ze základní školy v Olešnici na Blanensku. Po celkové opravě olešnické základní školy, která začala už loni, město letos nechá obnovit vybavení učeben a rozšíří je. „Chystáme se opravit učebny matematiky, chemie, přírodopisu, jazyků a také kabinety,“ uvedl starosta Olešnice Zdeněk Peša. 

Střecha Nahulváta unesla pětadvacet kilo

Letovice /FOTOGALERIE/ – Demoliční četa a Nahulváta. To nejsou poutavé názvy metalových kapel, ale dvou tříčlenných týmů středoškoláků z Letovic na Blanensku. Studenti a studentky tamní Masarykovy střední školy bodovali na celostátní soutěži Hala roku. Patří jim druhé a osmé místo.

Kurzy na horách? Malí lyžaři stojí tisíce korun

Vyškovsko, Blanensko – Týden na horách, skipas a oblečení na svah vyjdou rodiče z regionu na tisíce korun. Někteří na to nemají a jejich děti se lyžovat nenaučí. Jiní zaplatí lyžařskou školu v okolí.

Sbírka pomohla splnit dětské sny. Ve speciální škole už Vánoce začaly

Blansko /FOTOGALERIE/– Už v pátek si rozbalily první vánoční dárky děti ze Základní školy speciální v Blansku. Ke splnění jejich snů přispěli i ti, kteří hodili peníze do kasičky pod vánočním stromkem v blanenské restauraci Punkva. Nebo rovnou přinesli dárek.

Vánoční laťku nasadili vysoko. Žáci mezi sebou poměřili síly ve skoku vysokém

Blansko /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Tělocvična základní školy Erbenova se v pondělí otřásala v základech. Rozdunělo ji mohutné skandování diváků a závodníků při jednadvacátém ročníku Vánoční laťky.

Piškvorky trénují i v sešitě do matematiky

Jedovnice – Čtverečky na papíře zaplňují křížky a kolečka. V zaplněné bitevní aréně měří čas šachové hodiny. Při mezinárodním grandfinále v piškvorkách, které se konalo minulý týden v Brně, se vytáhli studenti Střední průmyslové školy v Jedovnicích na Blanensku. Obsadili druhé místo.

Prezidenta volili i studenti v Blansku. Účast byla 86 procent

Blanensko /FOTOGALERIE/ – Koho by si středoškoláci vybrali za svého prezidenta? Odpověď přinesou dvoudenní studentské prezidentské volby, které se v České republice konají už od úterý. Na Blanensku se do nich zapojily celkem čtyři školy, na Vyškovsku žádná.

Co s kapesným a jak si hlídat účty. Projekt naučí děti lépe zacházet s penězi

Jižní Morava /ANKETA/ - Hlídat si účty nebo snadno spočítat výplatu. K lepší finanční gramotnosti a podnikavosti chce školáky dovést nový projekt s názvem Podpora kariérového poradenství, podnikavosti pro udržitelný rozvoj a dalšího vzdělávání, který na jihomoravských základních a středních školách v těchto dnech startuje jako součást Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání.

Mléko ve školách zadarmo? Zaznívá chvála, ale i kritika

Vyškovsko, Blanensko – Nemožnost uhlídat, zda děti mléko skutečně vypijí. A málo vápníku v něm. To jsou podle některých ředitelů škol v regionu hlavní nedostatky projektu Mléko do škol, který funguje už od září. A školáci ze zapojených škol díky němu dostávají mléko zadarmo.

Řemeslné obory jsou na dně. Mladí lidé nemají o jejich studium zájem

Brno - I když jim jdou řemeslné práce, raději než na odbornou střední školu či učňovský obor se hlásí na gymnázia. Přilákat mladé k technickým a řemeslným oborům mají třeba vznikající technická centra.

Studenti z Blanenska poznávají hrdiny z dob totality

Blanensko – Rok ve vězení za pobuřování a nepřátelství k socialistickému zřízení, podpis Charty 77 a nucená emigrace. To jsou tři zásadní body v životě spisovatele Ivana Binara. „Je nutné o totalitní době přemýšlet a hlavně na ni nezapomenout. Aby se nedávná historie někam nezasunula. Hlavně dnes, kdy totalitní tendence opět vystrkují růžky,“ nabádal Binar.  

Erasmus slaví kulatiny. Za studiem cestují tisíce studentů, počet zájemců roste

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Díky studijnímu pobytu programu Erasmus se právě teď učí v zahraničí téměř tisíc studentů brněnských vysokých škol. Do ciziny vyjíždějí už dvacátý rok. Poznávají přitom nové lidi, jejich kulturu i systém výuky na evropských univerzitách. Ještě více přijíždí zahraničních studentů do Brna. Učí se jich zde necelých dvanáct set.

Jedovnická škola je výjimkou, firmy musejí studenty lákat

Vyškovsko, Blanensko – Nebývalý zájem o obor strojírenství hlásí letos Střední průmyslová škola v Jedovnicích na Blanensku. A to v době, kdy počet studentů na ostatních školách s podobným zaměřením spíše stagnuje. „Přihlásilo se osmašedesát zájemců, přijmout jsme mohli jen třicet. Je dobře, že si nyní můžeme vybírat žáky, kteří mají o obor opravdu zájem,“ řekl ředitel školy Miloš Šebela.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT