Předchozí
1 z 6
Další

Božena Němcová, Míla Fürstová: Babička (ODEON)

BabičkaBabičkaZdroj: ODEONProč si knihu přečíst:
Jen málokterá kniha se zapsala do srdcí čtenářů tak hluboko jako právě Babička z pera české spisovatelky Boženy Němcové. V průběhu let se dočkala mnohých vydání a idylický život na vesnici, jehož středobodem je postava moudré, zbožné i pověrčivé staré ženy, lákal k uměleckému ztvárnění význačné české výtvarníky a ilustrátory.

V tomto vydání se stírají hranice časoprostoru a na jednom místě se potkávají dvě silné ženské osobnosti – Božena Němcová a Míla Fürstová, světoznámá česká malířka, grafička a ilustrátorka.

Doporučená cena: 649 Kč

Víte, že?
Výtvarnice Míla Fürstová pochází z Pelhřimova, ale dlouhodobě žije v Anglii. Roku 2014 vytvořila obal hudebního alba Ghost Stories anglické skupiny Coldplay. Její díla vlastní mimo jiné Mick Jagger nebo anglická královna Alžběta II. Upozornila na sebe i spoluprací se slovensko-českým hudebníkem Mekym Žbirkou, pro jehož Double Album stvořila vizuální podobu.

Temná zákoutí
Severské detektivky i superautoři. Tyto knížky by neměl Ježíšek vynechat

Eva Papoušková: Sára Kalamita (Pikola)

Sára KalamitaSára KalamitaZdroj: PikolaProč si knihu přečíst:
Sára rozhodně není obyčejná holčička. Dostala totiž do vínku neobyčejné dary. A taky neobyčejnou schopnost způsobovat jeden malér za druhým. Ne nadarmo ji paní Parková z Úřadu pro přidělování dětí do náhradních rodin pojmenuje Kalamita. Sára, která jako miminko přišla o rodiče, putuje z jedné rodiny do druhé a za sebou zanechává úžasnou spoušť.

Ještě že je tady pan Ii a jeho věrný přítel a vynálezce čáp Křáp! Ti dva si se Sárou padnou do oka a rozhodnou se, že tak výjimečnou holčičku nenechají napospas nějakému Úřadu! Neobyčejně strhující příběh plný fantazie s působivými ilustracemi Galiny Miklínové.

Doporučená cena: 299 Kč

Víte, že:
Česká spisovatelka, scénáristka a překladatelka Eva Papoušková prožila dětství v Modřicích u Brna. Na gymnáziu začala využívat svůj talent na psaní. Nějaký čas působila jako překladatelka. Zajímá se o architekturu a ráda maluje. Kvůli psaní scénářů sleduje různé seriály. Nejraději má ty z lékařského prostředí a jejím oblíbencem je například Dr. House.

Dominik Landsman: Karanténa s moderním fotrem (IKAR)

Karanténa s moderním fotremKaranténa s moderním fotremZdroj: IKARProč si knihu přečíst:
Moderní fotr, Čeněk a Nataša jsou v karanténě. To si takhle jednoho prosluněného odpoledne dá někdo v Číně na stojáka u stánku netopýra na loupačku a za pár měsíců, na opačné straně zeměkoule, jste vy zavření doma, protože venku číhá smrt, šijete roušky a krotíte vášně hyperaktivního školáka, jehož vzdělání částečně padlo na vás – školy jsou totiž zavřené.

A vy postupně začnete nenávidět všechny členy domácnosti, což je praktické, protože se s nikým jiným nestýkáte a den za dnem v televizi sledujete stále nového a nového ministra zdravotnictví, který se stále stejným premiérem v zádech národ informuje, že následující tři týdny budou klíčové. A tak začnete nenávidět i všechny ostatní…

Mezitím samozřejmě sem tam přicházejí krátká a matoucí okénka rozvolnění a optimismu. Best in Covid – Made in Česko!

Doporučená cena: 299 Kč

Víte, že:
Brněnský autor pracoval jako realitní makléř. Pak se ale rozhodl dát výpověď a zůstat místo manželky na rodičovské dovolené. O zážitky z rodičovské dovolené se začal dělit postupně na blogu. Po velkým úspěchu těchto příspěvků se rozhodl vydat blogové zápisky knižně. Bestseller Deníček moderního fotra se dočkal roku 2021 zfilmování.

Marta Kučíková: Italské trojhubky (IKAR)

Italské trojhubkyItalské trojhubkyZdroj: IKARProč si knihu přečíst:
Proč si italští šviháci plní své letité sny v jakémkoli věku? Proč by Ital nikdy nepozřel margarín? Proč i v nejmenší vesnici bývá stejný počet barů a kadeřnictví? A proč jsou všechny Italky po jednom kafi zkušenými psycholožkami manželských vztahů? Co asi dělá, podle českého přísloví, správný Ital každou středu? Jak se elegantně zbavit dotěry? A jak Italky zvládají být stále upravené a elegantní? Proč netloustnou, i když se cpou pizzou o půlnoci?

O dalších lehkostech a nelehkostech žití v podhorském italském maloměstě, viděných nejen ze zpovědní kasy hokynářského krámku, vypráví autorka, žijící v těchto končinách téměř patnáct let, opět s jemným vtipem a nadhledem.

Doporučená cena: 279 Kč

Víte, že:
Autorka bestsellerů o životě v Itálii se stala vítěznou Blogerkou roku 2016 (druhá byla ekonomka Markéta Šichtářová). Dle typologie doktora Plzáka jde typ hospodyně říznuté intelektuálkou, žijící s rodinou (český manžel a tři děti) v podhůří italských Dolomit, se srdeční slabostí pro rodnou Telč.

Jennifer Robson: Šaty pro královnu (MOBA)

Šaty pro královnuŠaty pro královnuZdroj: MOBAProč si knihu přečíst:
Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách. Ta první zavede čtenáře do Londýna roku 1947. Je krutá zima, po válce je tíživý nedostatek, lidé žijí i přes nedávné vítězství v tichém zoufalství. A mezi nimi i Ann a Miriam, vyšívačky zaměstnané u slavného módního návrháře Normana Hartnella, které mají to štěstí pracovat na svatebních šatech pro princeznu Alžbětu.

O více než půl století později objeví torontská novinářka Heather v pozůstalosti své babičky několik nádherných výšivek, o nichž nikdy neslyšela. A nestačí se divit. Jak se její milovaná babička, která nikdy nemluvila o svém starém životě v Británii, dostala k tak nesmírně cenným výšivkám, které se tolik podobají motivům na nádherných šatech, jež na sobě měla ve svůj svatební den královna Alžběta II.?

Doporučená cena: 399 Kč

Víte, že:
Kanaďanka Jennifer Robsonová je autorkou hned několika románových bestsellerů. Řadu let pracovala jako redaktorka, ale nyní je díky svým literárním úspěchům spisovatelkou na plný úvazek. Ve svých dílech využívá svého vypravěčského umu i dokonalého citu pro historický detail. Její Šaty pro královnu potěší zejména fanoušky seriálu Koruna.

Štěpán Javůrek: Nebe nad Perninkem (MOBA)

Nebe nad PerninkemNebe nad PerninkemZdroj: MOBAProč si knihu přečíst:
Petr je nadaný mladý muž, který díky svému talentu lehce proplouvá studiem medicíny a záhy se stává lékařem na prestižní pražské klinice. Jeho úspěch je ale vykoupen permanentním bojem s alkoholem, kterému čím dál více podléhá. Postupně ztrácí práci, rodinu i přátele.

Když se propadne téměř na dno, nezbude mu než svůj život razantně změnit. Po dlouhém hledání se stane obvodním lékařem v Perninku, malém městečku v Krušných horách. Zde, uprostřed přírody, kde lidé musí žít ve vzájemné pospolitosti, dostane Petr svou druhou životní šanci.

Doporučená cena: 339 Kč

Víte, že:
Štěpán Javůrek, objev české literární scény, letos v létě debutoval románem Chaloupky zachycujícím osudy obyvatel zaniklých krušnohorských vesnic. Coby krušnohorský rodák rád poznává historii tohoto kraje a jeho přírodu. Kromě toho je také vášnivým běžcem a turistou.