VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se rodí v Čechách skřítci

Ono se to řekne jednoduše napsat povídku roku, ale hůře se už vrývá vhodná kombinace písmenek do papíru, aby taková povídka vznikla.

26.3.2008 1
SDÍLEJ:

Nepište do šuplíku, napište nám!Foto: Deník

Povídka roku by podle mého názoru neměla být obyčejnou povídkou, nemyslíte? Měla by jejímu čtenáři něco dát. A když píšu dát, tak nemyslím nic hmotného. Jak by taky mohla?

Vždyť povídka nemá hlavu ani ruce či nohy. Přesto od ní můžeme něco dostat. Opakem fyzické stránky jsou věci, které se skrývají uvnitř. A jak velkou má povídka duši?

To nám ukáže každý její řádek. Úplně na začátku nám ale nejvíc napoví název. A tak se ptám: ,, Dovedete si jako čtenáři představit co která povídka skrývá uvnitř?“ Že ano. Tak potom jste možná překvapeni řádkami, které teď čtete.

Ale nelekejte se, nebudu žádnou výjimkou a hned na začátek vám představím hlavní postavy mé povídky.

Hlasujte v anketě umístěné vpravo a oznámkujte povídku jako ve škole. Vyhrává příběh s nejlepším hodnocením od vás čtenářů.

Skupinka čundristů tohoto příběhu je tvořena Míšou, Lubošem, Leošem a Lásou s Lásou. Na jménech asi není nic divného, ale kdo je to Lása s Lásou? Odpověď je jednoduchá. Mají-li se dva lidi rádi, říká se tomu, co mezi nimi je láska a často se pak stává, že ti dva se vzájemně oslovují „lásko“. Když se Vám párkrát stane, že vynecháte písmenko ,,k“ je z toho Lása, která nám přirostla k srdíčku a už si jinak neřekneme. Vlastně od té doby, co přijela moje Lása z Thajska se srandovní čepicí podivuhodného střihu, hrající snad všemi barvami, mou Lásu občas nazvu skřítkem. A tady začíná můj příběh . . .

Psal se pátek 25. února roku na mrazivé počasí velmi mírného. Kdyby si člověk nepřečetl v kalendáři, že kraluje leden, těžko by uvěřil, že máme zimu. Před domem se místo bílé pokrývky na kopci zelená koberec a ze stromů, místo aby se prohýbali pod tíhou jinovatky, se ozývá zpěv ptáčků. No řekněte sami, ideální počasí strávit víkend v přírodě pro nadšence jako je naše skupinka výletníků.

Výchozím bodem našeho výletu byl hrad Cimburk v Městečku Trnávka, kam měli všichni účastníci za úkol se dostat do půlnoci téhož dne. Řeknete si – takový hrad se nedá jen tak přehlédnou, ovšem zkuste najít zbytky ruin ve tmě, která je tak hustá, že si nevidíte ani na špičku svého nosu. ,,Co budeme dělat ?“ Zeptala jsem se Lásy. ,,Co by. Půjdeme na hrad.“

Odpověděla sebevědomě moje Lása. A tak jsme přešli přes koleje a zamířili k vesničce teda spíše k městečku, vždyť to má i v názvu že jo Jednou jsme obešli náměstí, podruhé a po třetí celé městečko. Po šipce ukazující kudy NA hrad ani památky a tak jsme se usídlily na lavIčce místní autobusové zastávky. Tváře nám začal ovívat chladný vánek a na obloze se pomalu začaly objevovat hvězdičky. S větříčkem přišlo i trochu chladu na Lasinu hlavu. ,,Pujč mi čepici.“ Říká mi. ,,Ani mě nenapadne.“ Odseknu.

,,Když je Ti zima nasaď si tu svoji barevnou, třeba Tě zahřeje.“ Smutný Lasa si teda na truc nasadí svoji thajskou čepičku. Chvíli odpočíváme a po malém občerstvení v podobě müsli tyčinky se vydáváme znovu hledat cestu. Tentokrát jakoby to šlo ale samo a najednou stoupáme po úzké prašné cestičce do kopce. A protože jako malé děti už z pohádek víme, že hrady bývají na kopci nebráníme se a pokračujeme dál do tmy. Jaké je to překvapení, když zjistíme, že procházíme pravděpodobně tehdejší vstupní bránou hradu.

O kousek dál nás pak vítá široká klenba z mohutného kamení, ideální pro náš nocleh. Zde taky u ohniště potkáváme zbytek naší výpravy – Leoše, Luboše a Míšu. Leoš si jako první povšimne té podivné věci co má moje Lasa na hlavě a směje se: ,,Vypadáš jak skřítek ,ale trochu přerostlý, nemyslíš ?“ Lasa totiž měří skoro 190 cm Ale nedá se zahanbit a spouští vypravování o kmeni Lisu, který na svých cestách v Thajsku potkal a jak k čepičce přišel. Sedíme u ohně a cítíme zvláštní atmosféru, při tom si našeho cestovatele dobíráme, že čepičku neodmítl jen kvůli tomu, že mu bylo řečeno, že má zvláštní moc. ,,A jakou?“ Zeptá se Leoš. ,, To je právě tajemství, možná takovou, že s ní najdeš vždycky cestu.“ povídá Lasa. ,,Taková čepička by se mi potom na cestách hodila dvojnásob“ odvětí Leoš a směje se. V tu chvíli netuší, že za necelých 24 hodin bude jen díky ní moct spát v teple svého spacáčku.

Druhý den ráno nás probouzí slabé paprsky slunečního světla. Je jasno, na obloze jen pár mráčků. Po rychlé snídani se všichni balíme a za hodinku se řítíme do lesa v podhradí, přes koleje a říčky, do velkého kopce, znovu přes les a pak zbývá už jen pár vesniček do našeho cíle. Dnes nás totiž čeká velkolepá prohlídka hradu Bouzov. Jaké to ale zklamání, když nám hradní bránu nikdo neotvírá. Je leden a v tuto dobu jsou naše hrádky zavřeny. Nezbývá nám tedy nic jiného než se kochat pohledem na něj a při tom si na kulaté lavečce okolo kmene starého buku vylouskat pár oříšků pro získání energie na další cestu. Zachvěli ovšem obcházíme hrad z druhé strany a opatrně jeden po druhém si troufáme prohlédnout nádvoří ze zítky hradního opevnění, pochopitelně v barevných čepičkách. Jestli hrad oplývá moderní technologií, tak si museli tamní technici myslet, že se jim do hradu vloupají skřítci

Naše další cesta směřuje k jeskyni Průchodnice. To by měl být náš druhý nocleh. Pomalu se stmívalo a sem tam na nás spadla z oblohy i nějaká ta kapka. Je ale opět tma a při přestavbě místní kanalizace, či co se to v obci a okolí buduje nám mizí a mění se barvy turistických značek. I opravdový turista někdy zabloudí. A protože se mezi tím hustě rozpršelo a Leoš – vůdce naší výpravy neví kudy dál, říkám: ,, Nasaď si čepičku“ Z počátku se nám s Lásou směje a klade odpor se slovy: ,, Ta tvoje čepice možná zná cestičky v Thajsku, ale tady jsi zase doma na Moravě víš.“ Ruce ostatních spolučundristů jsou ale rychlejší, a tak vítězíme a stavíme Leoše se srandovní čepicí do čela naší výpravy. V tom za námi zazní zvučný smích.

,,Cha-cha-cha, cha-cha-cha. Ty jsi jak opravdový skřítek.“ Směje se Míša. ,,Teď tu cestu určitě najdeme.“ Ozývá se Luboš. Procházíme statkovou usedlost a přes pole si to míříme rovnou k lesu – tam někde je naše jeskyňka, naše záchrana, naše obydlí. Jdeme hezky za sebou a zdálky to vypadá jako by se po louce plazil had. Pěkně v barevném oblečku ale mokrej až na kůži. Na našich tělech se projevuje únava a ve slovech je cítit značná nervozita. Za necelou hodinku už ale dobýváme v bukovém lese naši jeskyni. To je radosti a úsměvů. To jsme si oddychli, když jsme mohli ze sebe sundat mokré prádlo a zahřát se ve spacím pytli. Na ohni se pak uvařil bylinkový čaj a všem bylo zas hej. ,,Čepička nás zachránila“ povídám. Všichni se smějeme. Venku je i přes nepříznivé počasí poměrně teplo, takže v jeskyni nevidíme ledové krápníky, které se tu tvoří při mrazivém počasí. Na nafoukaném listí si pak rozděláváme naše spacáky vzájemně si přejeme dobrou noc.

Následující ráno končí výlet a před námi je jen cesta k nedalekému vlakovému nádraží. Před tím ale zažila jeskyně Průchodnice něco o čem se jí v budoucnu jen zdá. Čundristická rada se přes noc usnesla, že musí Leoše něčím odměnit za to, že nám našel takový úkryt. A tak naše ráno bylo zahájeno velkým skřítčím obřadem.

Takové pasování na skřítka není jen tak. S Míšou jsme prostřeli karimatkový koberec a připravili vše potřebné pro fotodokumentaci. Luboš měl na starosti obstarat pasovací meč a moje Lasa slib pro budoucího skřítka. Tím se stal Leoš. Poklekl a pronesl slib: ,, Já skřítek veliký, chodím sem a tam. Mým úkolem, je prochodit úplně celý kraj.“ Po té mu byla na hlavu posazena barevná čepička podivuhodného střihu a stal se z něj skřítek. Skřítek co do dneška vandruje po světě a poznává jeho krásy jen s batůžkem na zádech a čepičkou na hlavě. V zimě ho zahřívá a v létě chrání před ostrými slunečními paprsky, ale největší cena této skřítkovské čepičky tkví v jejím původu a tajemství, které jsem vám této povídce nechtěně prozradila. Proto se milí čtenáři nelekejte a kdybyste někde spatřili podivuhodné malé stvoření se špičatou čepičkou hrající všemi barvami na hlavě. Je to skřítek z naší výpravy, který třeba zrovna shání něco k snědku či nějaký nocleh třeba právě u vás.

A to je konec mého příběhu. Doufám, že čtenáře název mojí povídky nezklamal a že Vás moje řádky přinejmenším pobavily, některé i něčemu přiučily a jinému človíčku třeba vykouzlily úsměv na tváři.

Blanka Řičánková

Nahravá se anketa
26.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský technik 18 000 Kč

Revizní technici ve strojírenství, technici STK Zkušební technik - Pracovník pracoviště posuzování shody. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovník pracoviště posuzování shody (PPS) – zkušební technik měřidel – preferováno střední odborné technické vzdělání s maturitou; min. vyučen v technickém oboru (strojírenství/elektro), Nabízíme:, - dobré finanční ohodnocení, - týden dovolené navíc, - příspěvek na životní / penzijní připojištění, - podnikové stravování. Pracoviště: Adast systems, a.s., 679 04 Adamov 1. Informace: Aneta Váradiová, +420 516 519 201,737 217 745.

Výroba - Výroba Strojírenští technici 31 000 Kč

Strojírenští technici přístrojů, strojů a zařízení programátor CNC. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 31000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Požadujeme: praxe 1 rok s programováním CNC vysekávacích strojů značky Trumpf, výborná znalost programu TruTops, znalost angličtiny výhodou, dobrá znalost Microsoft Office, dobrá znalost Excelu, aktivní přístup k práci, časová flexibilita, výborná technická orientace ve výrobních výkresech, osobní motivace a zájem na výsledcích práce., Náplň práce: zajištění včasného a bezproblémového dodání programu pro zajištění plynulého výrobního procesu, vedení přehledné evidence vytvořených programů, přesná evidence nástrojů pro vysekávací stroj, podíl na tvorbě cenových kalkulací, koordinace návštěv servisních techniků., Zaměstnanecké výhody: práce 20 min. od Brna, další firemní benefity., První kontakt mailem na adrese: martin.mucha@eden-eu.com. Pracoviště: Eden europe, s.r.o., náměstí Práce, č.p. 483, 679 04 Adamov 1. Informace: Martin Mucha, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 20 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních pokojská, uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou., Možnost ubytování., Kontakt možný osobně.. Pracoviště: Probe plus s.r.o. - hotel probe, Husova, č.p. 732, 678 01 Blansko 1. Informace: Recepce, +420 602 744 363.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 500 Kč

Obsluha zařízení (kromě lakovacích) na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů operátor výroby. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Operátor výroby - náborový příspěvek 20.000 Kč hrubého., Nástup ihned nebo dle domluvy. Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení., Považujete se za manuálně zručného? Jste schopný pracovat ve 3 směnném provozu? Jste zodpovědný, samostatný a fyzicky zdatný člověk? Hledáte stabilní společnost s důrazem na kvalitu, rychlost, čestnost, invenci, dialog a osobní přístup? Pokud jste si na tyto otázky odpověděl/a kladně, pak je tako pracovní nabídka přímo pro Vás., Vybraný úspěšný kandidát bude ZODPOVĚDNÝ na DIVIZI PLOŠNÝCH SPOJŮ za: obsluhu galvanické linky na pokovení desky plošného spoje, provádění údržby zařízení, doplňování chemických lázní, obsluhu navazujících výrobních procesů., POŽADUJEME: SŠ; SPŠ nebo SOU elektro výhodou, práce ve 3 směnném provozu, manuální zručnost, časovou flexibilitu, uživatelskou znalost práce na PC, základní AJ výhodou (SW výrobních linek), samostatnost, přesnost, zodpovědnost, pečlivost, schopnost učit se novým věcem / postupům., NABÍZÍME: práci na hlavní pracovní poměr, stravování s příspěvkem zaměstnavatele, zaškolení na novém pracovišti, firemní mateřská školka, zázemí stabilní, silné společnosti s velkým potenciálem a tahem na zaměstnance, zajímavé a motivující platové ohodnocení dle praxe a zkušeností (nástupní mzda 16.500 Kč, po zkušební době 18.000 Kč, po půl roce 20.000 Kč), řadu benefitů (sick days, profesní vzdělávání, závodní stravování, příspěvek na dojíždění, aj.), dlouhodobou spolupráci., Strukturované životopisy posílejte na e-mail adresu: personalni@gatema.cz. Pracoviště: Gatema a. s., Průmyslová, č.p. 2503, 680 01 Boskovice. Informace: Marie Vidláková, +420 720 979 656.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zámecký park v Blansku ovládl třetí ročník hudebního festivalu Morava Park Fest.
25

Blansko roztančili Mirai i pankáči. Na Morava Park Festu

Strážnice o víkendu žila třiasedmdesátým folklorním festivalem. Jak slaví své hody, přijeli do Strážnice předvést krojovaní z Vracova.
30

Vracovští předvedli ve Strážnici hody, Maďarky nesly na hlavách lahve

Za bibli Moravského krasu dostal speolog Petr Zajíček prestižní cenu

Blanensko – Moravský kras v ponorné řece času. Kniha, kterou napsal speleolog Petr Zajíček z Vavřince, získala prestižní ocenění pro autory vědecké a odborné literatury. Cenu Josefa Hlávky v kategorii vědy o neživé přírodě. Tu si Zajíček převezme v pondělí na zámku v Lužanech u Přeštic. 

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vlak srazil mladou ženu. Záchranáři ji oživovali přímo pod vagónem

Brno – O život bojuje mladá žena, kterou srazil v neděli krátce před jedenáctou hodinou dopoledne v brněnských Černovicích rychlík. Úsek mezi hlavním nádražím a Slatinou byl pro vlaky neprůjezdný. Trať je podle informací Českých drah znovu průjezdná od půl druhé odpoledne.

Noční požár rodinného domu v Bukovince: škody sahají k půl milionu

Bukovinka /FOTOGALERIE/- Přibližně půl milionu korun. Takový je předběžný odhad škody, který způsobil požár rodinného domu v Bukovince. K zásahu vyjíždělo v neděli před druhou hodinou ráno pět jednotek hasičů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT