VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se rodí v Čechách skřítci

Ono se to řekne jednoduše napsat povídku roku, ale hůře se už vrývá vhodná kombinace písmenek do papíru, aby taková povídka vznikla.

26.3.2008 1
SDÍLEJ:

Nepište do šuplíku, napište nám!Foto: Deník

Povídka roku by podle mého názoru neměla být obyčejnou povídkou, nemyslíte? Měla by jejímu čtenáři něco dát. A když píšu dát, tak nemyslím nic hmotného. Jak by taky mohla?

Vždyť povídka nemá hlavu ani ruce či nohy. Přesto od ní můžeme něco dostat. Opakem fyzické stránky jsou věci, které se skrývají uvnitř. A jak velkou má povídka duši?

To nám ukáže každý její řádek. Úplně na začátku nám ale nejvíc napoví název. A tak se ptám: ,, Dovedete si jako čtenáři představit co která povídka skrývá uvnitř?“ Že ano. Tak potom jste možná překvapeni řádkami, které teď čtete.

Ale nelekejte se, nebudu žádnou výjimkou a hned na začátek vám představím hlavní postavy mé povídky.

Hlasujte v anketě umístěné vpravo a oznámkujte povídku jako ve škole. Vyhrává příběh s nejlepším hodnocením od vás čtenářů.

Skupinka čundristů tohoto příběhu je tvořena Míšou, Lubošem, Leošem a Lásou s Lásou. Na jménech asi není nic divného, ale kdo je to Lása s Lásou? Odpověď je jednoduchá. Mají-li se dva lidi rádi, říká se tomu, co mezi nimi je láska a často se pak stává, že ti dva se vzájemně oslovují „lásko“. Když se Vám párkrát stane, že vynecháte písmenko ,,k“ je z toho Lása, která nám přirostla k srdíčku a už si jinak neřekneme. Vlastně od té doby, co přijela moje Lása z Thajska se srandovní čepicí podivuhodného střihu, hrající snad všemi barvami, mou Lásu občas nazvu skřítkem. A tady začíná můj příběh . . .

Psal se pátek 25. února roku na mrazivé počasí velmi mírného. Kdyby si člověk nepřečetl v kalendáři, že kraluje leden, těžko by uvěřil, že máme zimu. Před domem se místo bílé pokrývky na kopci zelená koberec a ze stromů, místo aby se prohýbali pod tíhou jinovatky, se ozývá zpěv ptáčků. No řekněte sami, ideální počasí strávit víkend v přírodě pro nadšence jako je naše skupinka výletníků.

Výchozím bodem našeho výletu byl hrad Cimburk v Městečku Trnávka, kam měli všichni účastníci za úkol se dostat do půlnoci téhož dne. Řeknete si – takový hrad se nedá jen tak přehlédnou, ovšem zkuste najít zbytky ruin ve tmě, která je tak hustá, že si nevidíte ani na špičku svého nosu. ,,Co budeme dělat ?“ Zeptala jsem se Lásy. ,,Co by. Půjdeme na hrad.“

Odpověděla sebevědomě moje Lása. A tak jsme přešli přes koleje a zamířili k vesničce teda spíše k městečku, vždyť to má i v názvu že jo Jednou jsme obešli náměstí, podruhé a po třetí celé městečko. Po šipce ukazující kudy NA hrad ani památky a tak jsme se usídlily na lavIčce místní autobusové zastávky. Tváře nám začal ovívat chladný vánek a na obloze se pomalu začaly objevovat hvězdičky. S větříčkem přišlo i trochu chladu na Lasinu hlavu. ,,Pujč mi čepici.“ Říká mi. ,,Ani mě nenapadne.“ Odseknu.

,,Když je Ti zima nasaď si tu svoji barevnou, třeba Tě zahřeje.“ Smutný Lasa si teda na truc nasadí svoji thajskou čepičku. Chvíli odpočíváme a po malém občerstvení v podobě müsli tyčinky se vydáváme znovu hledat cestu. Tentokrát jakoby to šlo ale samo a najednou stoupáme po úzké prašné cestičce do kopce. A protože jako malé děti už z pohádek víme, že hrady bývají na kopci nebráníme se a pokračujeme dál do tmy. Jaké je to překvapení, když zjistíme, že procházíme pravděpodobně tehdejší vstupní bránou hradu.

O kousek dál nás pak vítá široká klenba z mohutného kamení, ideální pro náš nocleh. Zde taky u ohniště potkáváme zbytek naší výpravy – Leoše, Luboše a Míšu. Leoš si jako první povšimne té podivné věci co má moje Lasa na hlavě a směje se: ,,Vypadáš jak skřítek ,ale trochu přerostlý, nemyslíš ?“ Lasa totiž měří skoro 190 cm Ale nedá se zahanbit a spouští vypravování o kmeni Lisu, který na svých cestách v Thajsku potkal a jak k čepičce přišel. Sedíme u ohně a cítíme zvláštní atmosféru, při tom si našeho cestovatele dobíráme, že čepičku neodmítl jen kvůli tomu, že mu bylo řečeno, že má zvláštní moc. ,,A jakou?“ Zeptá se Leoš. ,, To je právě tajemství, možná takovou, že s ní najdeš vždycky cestu.“ povídá Lasa. ,,Taková čepička by se mi potom na cestách hodila dvojnásob“ odvětí Leoš a směje se. V tu chvíli netuší, že za necelých 24 hodin bude jen díky ní moct spát v teple svého spacáčku.

Druhý den ráno nás probouzí slabé paprsky slunečního světla. Je jasno, na obloze jen pár mráčků. Po rychlé snídani se všichni balíme a za hodinku se řítíme do lesa v podhradí, přes koleje a říčky, do velkého kopce, znovu přes les a pak zbývá už jen pár vesniček do našeho cíle. Dnes nás totiž čeká velkolepá prohlídka hradu Bouzov. Jaké to ale zklamání, když nám hradní bránu nikdo neotvírá. Je leden a v tuto dobu jsou naše hrádky zavřeny. Nezbývá nám tedy nic jiného než se kochat pohledem na něj a při tom si na kulaté lavečce okolo kmene starého buku vylouskat pár oříšků pro získání energie na další cestu. Zachvěli ovšem obcházíme hrad z druhé strany a opatrně jeden po druhém si troufáme prohlédnout nádvoří ze zítky hradního opevnění, pochopitelně v barevných čepičkách. Jestli hrad oplývá moderní technologií, tak si museli tamní technici myslet, že se jim do hradu vloupají skřítci

Naše další cesta směřuje k jeskyni Průchodnice. To by měl být náš druhý nocleh. Pomalu se stmívalo a sem tam na nás spadla z oblohy i nějaká ta kapka. Je ale opět tma a při přestavbě místní kanalizace, či co se to v obci a okolí buduje nám mizí a mění se barvy turistických značek. I opravdový turista někdy zabloudí. A protože se mezi tím hustě rozpršelo a Leoš – vůdce naší výpravy neví kudy dál, říkám: ,, Nasaď si čepičku“ Z počátku se nám s Lásou směje a klade odpor se slovy: ,, Ta tvoje čepice možná zná cestičky v Thajsku, ale tady jsi zase doma na Moravě víš.“ Ruce ostatních spolučundristů jsou ale rychlejší, a tak vítězíme a stavíme Leoše se srandovní čepicí do čela naší výpravy. V tom za námi zazní zvučný smích.

,,Cha-cha-cha, cha-cha-cha. Ty jsi jak opravdový skřítek.“ Směje se Míša. ,,Teď tu cestu určitě najdeme.“ Ozývá se Luboš. Procházíme statkovou usedlost a přes pole si to míříme rovnou k lesu – tam někde je naše jeskyňka, naše záchrana, naše obydlí. Jdeme hezky za sebou a zdálky to vypadá jako by se po louce plazil had. Pěkně v barevném oblečku ale mokrej až na kůži. Na našich tělech se projevuje únava a ve slovech je cítit značná nervozita. Za necelou hodinku už ale dobýváme v bukovém lese naši jeskyni. To je radosti a úsměvů. To jsme si oddychli, když jsme mohli ze sebe sundat mokré prádlo a zahřát se ve spacím pytli. Na ohni se pak uvařil bylinkový čaj a všem bylo zas hej. ,,Čepička nás zachránila“ povídám. Všichni se smějeme. Venku je i přes nepříznivé počasí poměrně teplo, takže v jeskyni nevidíme ledové krápníky, které se tu tvoří při mrazivém počasí. Na nafoukaném listí si pak rozděláváme naše spacáky vzájemně si přejeme dobrou noc.

Následující ráno končí výlet a před námi je jen cesta k nedalekému vlakovému nádraží. Před tím ale zažila jeskyně Průchodnice něco o čem se jí v budoucnu jen zdá. Čundristická rada se přes noc usnesla, že musí Leoše něčím odměnit za to, že nám našel takový úkryt. A tak naše ráno bylo zahájeno velkým skřítčím obřadem.

Takové pasování na skřítka není jen tak. S Míšou jsme prostřeli karimatkový koberec a připravili vše potřebné pro fotodokumentaci. Luboš měl na starosti obstarat pasovací meč a moje Lasa slib pro budoucího skřítka. Tím se stal Leoš. Poklekl a pronesl slib: ,, Já skřítek veliký, chodím sem a tam. Mým úkolem, je prochodit úplně celý kraj.“ Po té mu byla na hlavu posazena barevná čepička podivuhodného střihu a stal se z něj skřítek. Skřítek co do dneška vandruje po světě a poznává jeho krásy jen s batůžkem na zádech a čepičkou na hlavě. V zimě ho zahřívá a v létě chrání před ostrými slunečními paprsky, ale největší cena této skřítkovské čepičky tkví v jejím původu a tajemství, které jsem vám této povídce nechtěně prozradila. Proto se milí čtenáři nelekejte a kdybyste někde spatřili podivuhodné malé stvoření se špičatou čepičkou hrající všemi barvami na hlavě. Je to skřítek z naší výpravy, který třeba zrovna shání něco k snědku či nějaký nocleh třeba právě u vás.

A to je konec mého příběhu. Doufám, že čtenáře název mojí povídky nezklamal a že Vás moje řádky přinejmenším pobavily, některé i něčemu přiučily a jinému človíčku třeba vykouzlily úsměv na tváři.

Blanka Řičánková

Nahravá se anketa
26.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Mechanik opravář, 28 000 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních strojů na řezání Obsluha pásové pily. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - obsluha pásové pily, - řezání materiálu z různých profilů dle výrobních pokynů a výkresové dokumentace, - dodržování předepsaných pracovních postupů, - manipulace s materiálem, - úklid na pracovišti a jeho údržba, Požadavky:, - vyučení v oboru, - praxe na obdobné pozici výhodou, - znalost čtení výkresové dokumentace, - manuální zručnost, pečlivost, samostatnost, spolehlivost, - dobrý zdravotní stav, Nabízíme:, Odpovídající mzdové ohodnocení, příplatky, 13. a 14. plat, 5 týdnů dovolené, dotované závodní stravování ve firemní jídelně, zázemí moderní a stabilní společnosti, práce v novém výrobním závodě ve Svitávce.. Pracoviště: M d let s.r.o. - provozovna, Školní, č.p. 518, 679 32 Svitávka. Informace: Lenka Jílková, +420 516 499 993. Služby - Služby Kadeřník 15 000 Kč Kadeřníci kadeřník/kadeřnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Hledáme do našeho týmu milou a usměvavou kadeřnici/kadeřníka se zájmem o práci a vzdělávání se. Jedná se o práci na zaměstnanecký poměr. Kadeřnictví má zavedenou klientelu a pracuje s nejlepšími značkami a produkty na trhu. Školení kadeřníků je hrazené firmou. Podmínkou je vyučení v oboru kadeřník, možno absolvent/ka. , Zaměstnanecké výhody: firemní oblečení, placené školení., PRVNÍ KONTAKT: životopis zaslat na e-mail. adresu terezieminxova@seznam.cz nebo telefonický kontakt PO-PÁ v době 9.00-17.00 hod na č. 776 374 049.. Pracoviště: Conella spol. s r.o. - provozovna boskovice, Masarykovo náměstí, č.p. 2450, 680 01 Boskovice. Informace: Terezie Minxová, +420 776 374 049. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 22 000 Kč Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučení v oboru nebo praxe v oboru, spolehlivost, aktivní přístup k práci, příjemné vystupování., Zaměstnanecké benefity: strava v práci zdarma, příplatky za víkendy a svátky.. Pracoviště: Restaurace záložna, s.r.o. - provozovna boskovice, Masarykovo náměstí, č.p. 11, 680 01 Boskovice. Informace: Petr Konečný, +420 602 508 413. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 20 000 Kč Ostatní odborní pracovníci v oblasti pojišťovnictví obchodní konzultant. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prvotní kontakt : každý čtvrtek od 9 do 12 hodin na pobočce Blansko, Rožmitálova 2291/14., Náplň práce: Péče o firemní a privátní klientelu, poskytování komplexního poradenského servisu, pravidelný kontakt a dlouhodobé vztahy s klienty, profesionální servis klientům a navrhování optimálních řešení, vyhledávání nových obchodních příležitostí, reprezentace na marketingových akcích společnosti. , Požadujeme: SŠ vzdělání s maturitou - možno absolvent/ka, komunikativnost, samostatnost, flexibilita, odpovědnost a spolehlivost, reprezentativní a příjemné vystupování, výpis z TR, ŘP sk. B - není podmínkou, základy práce na PC. , Nabízíme: Vzdělávání a rozvoj, čerpání z bohatého systému benefitů, nadstandardní finanční ohodnocení, kvartální bonusy , operativní leasing, zvýhodněný mobilní tarif.. Pracoviště: Allianz pojišťovna, a.s. - pobočka blansko, Rožmitálova, č.p. 2291, 678 01 Blansko 1. Informace: Tomáš Novák, +420 728 323 138.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Předjížděla sanitku a srazila se s motorkářem. Ten zahynul

Prvňáčci. Ilustrační foto

Naši prvňáčci: představíme školáky ze ZŠ Sloup

Nejsou lidi. Stavby na jihu Moravy se zpožďují o měsíce

Jižní Morava – Na opravený besední dům si musí počkat déle obyvatelé Ivančic na Brněnsku. Kvůli výběru stavební firmy se rekonstrukce posunula o tři měsíce. Na vině je nedostatek lidí ve stavebnictví. Na jihu Moravy chybí kvůli nízké nezaměstnanosti i více stavebním zakázkám.

Brownfield po Frutě? Na místě vyrostou nové obchody

Jižní Morava - Rozsáhlý areál známého podniku Fruta ve Znojmě, kde se až do roku 2002 vyráběly proslulé znojemské okurky, po létech pustnutí ožívá. Na prázdné pozemky, ze kterých již před lety zmizely veškeré výrobní objekty, vyjela těžká stavební technika. Mizí tak jeden z nejznámějších brownfieldů na Moravě.

Výuka ruštiny? Ve Velkých Pavlovicích si ji volí skoro každý druhý

Velké Pavlovice - Ruská ekonomika, dějiny i gramatika. To vše museli znát dva studenti z gymnázia ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku, kteří se probojovali do moskevského finále mezinárodní olympiády v ruském jazyce. Ze 1700 přihlášených jich postoupila stovka.

Opilý narkoman na motockylu a požár v ostravském Albertu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 17. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT