VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se rodí v Čechách skřítci

Ono se to řekne jednoduše napsat povídku roku, ale hůře se už vrývá vhodná kombinace písmenek do papíru, aby taková povídka vznikla.

26.3.2008 1
SDÍLEJ:

Nepište do šuplíku, napište nám!Foto: Deník

Povídka roku by podle mého názoru neměla být obyčejnou povídkou, nemyslíte? Měla by jejímu čtenáři něco dát. A když píšu dát, tak nemyslím nic hmotného. Jak by taky mohla?

Vždyť povídka nemá hlavu ani ruce či nohy. Přesto od ní můžeme něco dostat. Opakem fyzické stránky jsou věci, které se skrývají uvnitř. A jak velkou má povídka duši?

To nám ukáže každý její řádek. Úplně na začátku nám ale nejvíc napoví název. A tak se ptám: ,, Dovedete si jako čtenáři představit co která povídka skrývá uvnitř?“ Že ano. Tak potom jste možná překvapeni řádkami, které teď čtete.

Ale nelekejte se, nebudu žádnou výjimkou a hned na začátek vám představím hlavní postavy mé povídky.

Hlasujte v anketě umístěné vpravo a oznámkujte povídku jako ve škole. Vyhrává příběh s nejlepším hodnocením od vás čtenářů.

Skupinka čundristů tohoto příběhu je tvořena Míšou, Lubošem, Leošem a Lásou s Lásou. Na jménech asi není nic divného, ale kdo je to Lása s Lásou? Odpověď je jednoduchá. Mají-li se dva lidi rádi, říká se tomu, co mezi nimi je láska a často se pak stává, že ti dva se vzájemně oslovují „lásko“. Když se Vám párkrát stane, že vynecháte písmenko ,,k“ je z toho Lása, která nám přirostla k srdíčku a už si jinak neřekneme. Vlastně od té doby, co přijela moje Lása z Thajska se srandovní čepicí podivuhodného střihu, hrající snad všemi barvami, mou Lásu občas nazvu skřítkem. A tady začíná můj příběh . . .

Psal se pátek 25. února roku na mrazivé počasí velmi mírného. Kdyby si člověk nepřečetl v kalendáři, že kraluje leden, těžko by uvěřil, že máme zimu. Před domem se místo bílé pokrývky na kopci zelená koberec a ze stromů, místo aby se prohýbali pod tíhou jinovatky, se ozývá zpěv ptáčků. No řekněte sami, ideální počasí strávit víkend v přírodě pro nadšence jako je naše skupinka výletníků.

Výchozím bodem našeho výletu byl hrad Cimburk v Městečku Trnávka, kam měli všichni účastníci za úkol se dostat do půlnoci téhož dne. Řeknete si – takový hrad se nedá jen tak přehlédnou, ovšem zkuste najít zbytky ruin ve tmě, která je tak hustá, že si nevidíte ani na špičku svého nosu. ,,Co budeme dělat ?“ Zeptala jsem se Lásy. ,,Co by. Půjdeme na hrad.“

Odpověděla sebevědomě moje Lása. A tak jsme přešli přes koleje a zamířili k vesničce teda spíše k městečku, vždyť to má i v názvu že jo Jednou jsme obešli náměstí, podruhé a po třetí celé městečko. Po šipce ukazující kudy NA hrad ani památky a tak jsme se usídlily na lavIčce místní autobusové zastávky. Tváře nám začal ovívat chladný vánek a na obloze se pomalu začaly objevovat hvězdičky. S větříčkem přišlo i trochu chladu na Lasinu hlavu. ,,Pujč mi čepici.“ Říká mi. ,,Ani mě nenapadne.“ Odseknu.

,,Když je Ti zima nasaď si tu svoji barevnou, třeba Tě zahřeje.“ Smutný Lasa si teda na truc nasadí svoji thajskou čepičku. Chvíli odpočíváme a po malém občerstvení v podobě müsli tyčinky se vydáváme znovu hledat cestu. Tentokrát jakoby to šlo ale samo a najednou stoupáme po úzké prašné cestičce do kopce. A protože jako malé děti už z pohádek víme, že hrady bývají na kopci nebráníme se a pokračujeme dál do tmy. Jaké je to překvapení, když zjistíme, že procházíme pravděpodobně tehdejší vstupní bránou hradu.

O kousek dál nás pak vítá široká klenba z mohutného kamení, ideální pro náš nocleh. Zde taky u ohniště potkáváme zbytek naší výpravy – Leoše, Luboše a Míšu. Leoš si jako první povšimne té podivné věci co má moje Lasa na hlavě a směje se: ,,Vypadáš jak skřítek ,ale trochu přerostlý, nemyslíš ?“ Lasa totiž měří skoro 190 cm Ale nedá se zahanbit a spouští vypravování o kmeni Lisu, který na svých cestách v Thajsku potkal a jak k čepičce přišel. Sedíme u ohně a cítíme zvláštní atmosféru, při tom si našeho cestovatele dobíráme, že čepičku neodmítl jen kvůli tomu, že mu bylo řečeno, že má zvláštní moc. ,,A jakou?“ Zeptá se Leoš. ,, To je právě tajemství, možná takovou, že s ní najdeš vždycky cestu.“ povídá Lasa. ,,Taková čepička by se mi potom na cestách hodila dvojnásob“ odvětí Leoš a směje se. V tu chvíli netuší, že za necelých 24 hodin bude jen díky ní moct spát v teple svého spacáčku.

Druhý den ráno nás probouzí slabé paprsky slunečního světla. Je jasno, na obloze jen pár mráčků. Po rychlé snídani se všichni balíme a za hodinku se řítíme do lesa v podhradí, přes koleje a říčky, do velkého kopce, znovu přes les a pak zbývá už jen pár vesniček do našeho cíle. Dnes nás totiž čeká velkolepá prohlídka hradu Bouzov. Jaké to ale zklamání, když nám hradní bránu nikdo neotvírá. Je leden a v tuto dobu jsou naše hrádky zavřeny. Nezbývá nám tedy nic jiného než se kochat pohledem na něj a při tom si na kulaté lavečce okolo kmene starého buku vylouskat pár oříšků pro získání energie na další cestu. Zachvěli ovšem obcházíme hrad z druhé strany a opatrně jeden po druhém si troufáme prohlédnout nádvoří ze zítky hradního opevnění, pochopitelně v barevných čepičkách. Jestli hrad oplývá moderní technologií, tak si museli tamní technici myslet, že se jim do hradu vloupají skřítci

Naše další cesta směřuje k jeskyni Průchodnice. To by měl být náš druhý nocleh. Pomalu se stmívalo a sem tam na nás spadla z oblohy i nějaká ta kapka. Je ale opět tma a při přestavbě místní kanalizace, či co se to v obci a okolí buduje nám mizí a mění se barvy turistických značek. I opravdový turista někdy zabloudí. A protože se mezi tím hustě rozpršelo a Leoš – vůdce naší výpravy neví kudy dál, říkám: ,, Nasaď si čepičku“ Z počátku se nám s Lásou směje a klade odpor se slovy: ,, Ta tvoje čepice možná zná cestičky v Thajsku, ale tady jsi zase doma na Moravě víš.“ Ruce ostatních spolučundristů jsou ale rychlejší, a tak vítězíme a stavíme Leoše se srandovní čepicí do čela naší výpravy. V tom za námi zazní zvučný smích.

,,Cha-cha-cha, cha-cha-cha. Ty jsi jak opravdový skřítek.“ Směje se Míša. ,,Teď tu cestu určitě najdeme.“ Ozývá se Luboš. Procházíme statkovou usedlost a přes pole si to míříme rovnou k lesu – tam někde je naše jeskyňka, naše záchrana, naše obydlí. Jdeme hezky za sebou a zdálky to vypadá jako by se po louce plazil had. Pěkně v barevném oblečku ale mokrej až na kůži. Na našich tělech se projevuje únava a ve slovech je cítit značná nervozita. Za necelou hodinku už ale dobýváme v bukovém lese naši jeskyni. To je radosti a úsměvů. To jsme si oddychli, když jsme mohli ze sebe sundat mokré prádlo a zahřát se ve spacím pytli. Na ohni se pak uvařil bylinkový čaj a všem bylo zas hej. ,,Čepička nás zachránila“ povídám. Všichni se smějeme. Venku je i přes nepříznivé počasí poměrně teplo, takže v jeskyni nevidíme ledové krápníky, které se tu tvoří při mrazivém počasí. Na nafoukaném listí si pak rozděláváme naše spacáky vzájemně si přejeme dobrou noc.

Následující ráno končí výlet a před námi je jen cesta k nedalekému vlakovému nádraží. Před tím ale zažila jeskyně Průchodnice něco o čem se jí v budoucnu jen zdá. Čundristická rada se přes noc usnesla, že musí Leoše něčím odměnit za to, že nám našel takový úkryt. A tak naše ráno bylo zahájeno velkým skřítčím obřadem.

Takové pasování na skřítka není jen tak. S Míšou jsme prostřeli karimatkový koberec a připravili vše potřebné pro fotodokumentaci. Luboš měl na starosti obstarat pasovací meč a moje Lasa slib pro budoucího skřítka. Tím se stal Leoš. Poklekl a pronesl slib: ,, Já skřítek veliký, chodím sem a tam. Mým úkolem, je prochodit úplně celý kraj.“ Po té mu byla na hlavu posazena barevná čepička podivuhodného střihu a stal se z něj skřítek. Skřítek co do dneška vandruje po světě a poznává jeho krásy jen s batůžkem na zádech a čepičkou na hlavě. V zimě ho zahřívá a v létě chrání před ostrými slunečními paprsky, ale největší cena této skřítkovské čepičky tkví v jejím původu a tajemství, které jsem vám této povídce nechtěně prozradila. Proto se milí čtenáři nelekejte a kdybyste někde spatřili podivuhodné malé stvoření se špičatou čepičkou hrající všemi barvami na hlavě. Je to skřítek z naší výpravy, který třeba zrovna shání něco k snědku či nějaký nocleh třeba právě u vás.

A to je konec mého příběhu. Doufám, že čtenáře název mojí povídky nezklamal a že Vás moje řádky přinejmenším pobavily, některé i něčemu přiučily a jinému človíčku třeba vykouzlily úsměv na tváři.

Blanka Řičánková

Nahravá se anketa
26.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 19 360 Kč Ostatní stavební technici referent/ka komunální údržby. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19360 kč, mzda max. 29150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované obecné předpoklady:, státní občan ČR, případně cizí státní občan, který má v ČR trvalý pobyt, občanská a morální bezúhonnost, Požadované kvalifikační předpoklady:, vysokoškolské vzdělání v bakalářském nebo magisterském studijním programu stavebního směru, Další požadované předpoklady:, znalost problematiky oprav a rekonstrukcí místních komunikací včetně dopravního značení, flexibilita a umění jednat s lidmi (dobré komunikační schopnosti), schopnost samostatné práce a aktivního přístupu k řešení problémů, orientace v zákoně o obcích a ve stavebním zákoně, základní znalost zákona o zadávání veřejných zakázek výhodou, znalost práce na PC, řidičský průkaz sk. B, praxe ve veřejné správě výhodou, Způsob, termín a místo nástupu: pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup k 02.01.2019 nebo dle dohody, MěÚ Blansko, Platové zařazení: řídí se zákonem č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, nařízením vlády č. 341/2017 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a předpisy souvisejícími, platová třída 10, Lhůta pro podání písemné přihlášky: 23.11.2018, Náležitosti přihlášky:, jméno, příjmení, titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu, kontaktní telefon, datum a podpis, životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech, výpis z evidence rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji pro účely tohoto výběrového řízení ve smyslu Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů) ke zpracování, shromažďování, užívání a uchovávání jeho osobních údajů za účelem výběrového řízení, Písemnou přihlášku spolu s požadovanými doklady a přílohami doručte v zalepené obálce se značkou "KOM - NEOTVÍRAT" na adresu: Město Blansko, Ing. Josef Kupčík, tajemník, nám. Svobody 32/3, 678 01 Blansko. , Nevyžádané dokumenty a doklady budou po ukončení výběrového řízení skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město blansko, nám. Svobody, č.p. 32, 678 01 Blansko 1. Informace: Josef Kupčík, +420 516 775 184. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Možno absolvent/ka., Požadavky: nadšení pro práci číšníka/servírky, smysl pro osobní hygienu, čistotu a pořádek, profesní znalosti gastronomie a stolování, dodržování a respektování všech pokynů vztahujících se k práci ve veřejném stravování, smysl pro organizaci práce a vlastnosti předpokládající činnost v pracovním kolektivu, vysoké pracovní nasazení, časová flexibilita, právní bezúhonnost, zdravotní průkaz., První kontakt nutný na e-mail. adrese: reditel@hotelsladovna.cz. Pracoviště: Hotel černá hora, a.s. - hotel sladovna, Pivovarská, č.p. 5, 679 21 Černá Hora. Informace: Aleš Hauzar, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 20 000 Kč Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista/krmivář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., ŘP sk. B, T, zodpovědnost, samostatnost, kladný vztah ke zvířatům., Zaměstnanecké výhody: stravenky, První kontakt telefonicky na čísle: 732 622 049. Pracoviště: Obruč - agro, a.s., 679 75 Černovice. Informace: Vladimíra Severinová, . Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 30 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. , Místo výkonu práce: Zámecká Sýpka Blansko., První kontakt telefonicky na čísle: 702 024 342 nebo na mail: info@sypkablansko.cz. Pracoviště: Zámecká sýpka blansko, s. r. o. - hotel zámecká sýpka, Dvorská, č.p. 78, 678 01 Blansko 1. Informace: Ladislav Nováček, +420 702 024 342.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Shromáždění k výročí 17. listopadu.
9

Jak jsme se změnili 1989–2018

Videosouhrn 16. listopadu 2018

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

Opery vytesané do mramoru, záchody na úkor ředitele. Janáčkovo divadlo otevírá

Brno - Po téměř roce a půl se diváci opět vrátí do brněnského Janáčkova divadla. To stavaři v posledních měsících opravovali. Všechny práce ale ještě nejsou hotové.

V zimě to bude na brusle, myslí si. Lidem vadí, že dřevo nahradil na lávce plech

Blansko – Po lávce přes bývalý mlýnský náhon, která se nachází v blízkosti blanenských tenisových kurtů, si lidé zkracují cestu k vlaku. Jezdí tudy i cyklisté například na Sportovní ostrov Ludvíka Daňka. Dřevěné desky na osm let staré lávce už byly v havarijním stavu a hrozily úrazem. Dělníci proto lávku nedávno opravili. Místo dřeva má však nyní plechový povrch.

Purpurový Špilberk: na podporu předčasně narozených dětí. Razantně jich přibývá

Brno - Na jižní Moravě se rodí o čtyřicet procent nedonošených dětí víc než začátkem tisíciletí. Při příležitosti Světového dne předčasně narozených dětí, který vychází na 16. listopadu, o tom informovala Fakultní nemocnice Brno. „Loni v kraji přišlo na svět předčasně 846 novorozenců,“ oznámil mluvčí zdravotnického zařízení Pavel Žára. V roce 2001 bylo těchto dětí jen 601.

17. listopad v Brně: centrum zaplní lampiony i protestní akce proti Babišovi

Brno /ANKETA/ - Připomenou pohnutou minulost a vyjádří názor na současné dění. Centrum Brna bude v sobotu patřit zejména studentům. Ti pořádají celé odpoledne akce k připomenutí listopadových událostí let 1939 a 1989.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT