Předchozí díly seriálu Znáte je z pódií najdete ZDE

Sešly se jen kvůli svěcení nové kaple v Šošůvce v roce 2002 a zůstaly spolu dodnes. V Šošůvské schole zní pravidelně šest dívčích hlasů a v současnosti i jeden chlapecký. „Při svěcení kaple jsme byly požádány, tehdy jen pár děvčat a žen ze Šošůvky, jestli bychom nezazpívaly k této příležitosti několik písniček. Původně to měla být jen jednorázová akce, ale nějak nás to chytlo a rozhodly jsme se pokračovat. No a od té doby se scházíme při zkouškách každý týden,“ vzpomíná jedna za zakládajících členek kapely Marie Valášková.

Zhruba po roce se skupina ocitla bez vedoucího. „Ve chvíli bezradnosti se tehdy rozhodla jedna z nás, Marie Hasoňová, že kapelnictví zkusí sama. A vede nás dodnes,“ říká Valášková.

Od svých počátků schola podstatně rozšířila svůj hudební repertoár. Kromě písní zpívaných při mších v kostelech můžou návštěvníci jejich koncertů uslyšet například lidovky a jiné skladby, které znají z podání skupiny Fleret a Jarmily Šulákové, písničkáře Vlasty Redla nebo kapely Čechomor.

Upravené lidovky

Svoje skladby se hudebnice zatím skládat nechystají. „Písně, které můžou lidi na našich koncertech slyšet, jsou převzaté. Na vlastní tvorbu si jaksi netroufáme, ale lidovky, které hrajeme, jsou upravené námi nebo někým jiným. Maruška Hasoňová vždycky zvolí nějaké písně, ale nezapomene navrhnout, že jí můžeme také poslat svoje tipy na písničku, ať má větší výběr. Nakonec vždy demokraticky vybere ty svoje a můžeme jít zpívat,“ popisuje s úsměvem Marie Valášková.

Kapela vystupuje jednak v kostelech a také při různých příležitostech v kulturních domech i venku. Podle typu vystoupení pak vybírá i svůj repertoár. „Nemůžu říct, jestli radši hraji v kostelech nebo při kulturních akcích. Na kostelech je dobré, že tam chodí jisté publikum, a na lidovkách, které hrajeme venku, se zase můžeme vyřádit,“ přemítá Valášková.

Šošůvskou scholu v současnosti tvoří šest děvčat a jeden chlapec. Na koncertech se k nim ale přidávají muzikanti z různých kapel. „Často vystupujeme například s Jedovnickou scholou, se skupinou Akcent nebo Syntry. To nás pak hraje až kolem patnácti,“ upřesňuje Valášková.

Upíší se jak čertu

Jestli bude v budoucnu znít v kapele více hlasů zpěvaček i zpěváků, Marie Valášková zatím netuší. „Šošůvská schola má takovou tu základní sestavu a v průběhu roku se snažíme získat buď stálé členy nebo hosty. A jak tedy nové zpěváky a hudebníky získáváme? To je práce naší kapelnice Marušky Hasoňové. Vypadá to asi jako scéna z pohádky S čerty nejsou žerty, kdy tam v místní hospodě verbíři nalévají čertovi a ten se pak upíše na vojnu. No a to je právě jeden z našich praktikovaných postupů,“ dodává se smíchem hudebnice.

Kdo by rád slyšel koncert Šošůvské scholy, může přijít už zítra ve čtyři hodiny odpoledne do Kulturního domu v Šošůvce. Při koncertě nazvaném Až já půjdu, povandruju vystoupí také hosté ze skupiny Akcent.

Vážení čtenáři, seriál Znáte je z pódií najdete také v tištěné podobě každou druhou sobotu v Blanenském deníku Rovnost.