Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze školních lavic: Jedovničtí pomáhají indickému žákovi

Jedovnice /SERIÁL ZE ŠKOLNÍCH LAVIC/ – Družba s německou školou v Aschheimu, adopce na dálku a podpora indického školáka Johnieho Islampurkara, pěvecká soutěž Jedovnická kuňka, miss školy, školní klub. Ale také členství v regionálním sdružení škol Cirsium či spolupráce se středními školami. To je stručný výčet aktivit jedovnické základní školy.

6.4.2013 1
SDÍLEJ:

Družba s německou školou v Aschheimu, adopce na dálku a podpora indického školáka Johnieho Islampurkara, pěvecká soutěž Jedovnická kuňka, miss školy, školní klub. To je stručný výčet aktivit jedovnické základní školy.Foto: archiv školy

„V současnosti naši školu navštěvuje přes tři sta dětí z Jedovnic a okolních vesnic. Například Vilémovic, Krasové, Kotvrdovic a Rudice," uvedl ředitel Základní školy Jedovnice Michal Souček.

Od padesátých let sídlí tamní škola v budově v lokalitě Na Větřáku s výhledem na jedovnický rybník Olšovec. Tam se vedení školy přesunulo ze staré budovy v městečku, která už svou kapacitou nestačila. „Žákům se snažíme nabídnout také mimoškolní aktivity. Před několika lety se na škole otevřel Školní klub, který zajišťuje pro žáky školy řadu zájmových kroužků. Florbal, sportovní hry, počítače, aerobik, ale třeba i angličtinu," dodal Souček.

Ten si také pochvaluje členství v regionálním sdružení škol Cirsium. V něm jsou kromě Jedovnických také základní školy ze Křtin, Lipovce, Sloupu, Podomí a Ostrova u Macochy. „S těmito školami máme srovnatelné podmínky a také podobné problémy. Scházíme se jednou za dva tři měsíce a diskutujeme, předáváme si zkušenosti a pomáháme si. Spolupracujeme také na řadě společných kulturních a sportovních akcí," poznamenal Souček a vyjmenoval vědomostní soutěž Cirsiádu, třídenní akci pro šesťáky Rubikon nebo soutěž pěveckých sborů Sloupský slavík. Sportovní přeborníky vyhlašují Jedovničtí ve florbalu, vybíjené, přehazované nebo nově také v plavání.

Volba miss

Jedovničtí vždy na podzim již několik let pořádají oblíbenou volbu Miss základní školy. Její výtěžek pak putuje na podporu indického školáka Johnieho Islampurkara. „V loňském roce jsme vybrali skoro sedm tisíc korun," řekl Souček. Dalšími akcemi, které Jedovničtí pravidelně pořádají, jsou pálení čarodějnic, florbalový turnaj O přeborníka Větřáku nebo zájezd rodičů s dětmi k moři či na hory.

Ředitel Souček také vyzdvihl spolupráci s partnerskou školou v německém Aschheimu. Na výměnné pobyty tam jedovničtí školáci jezdí dvakrát ročně. Němečtí přátelé pak na oplátku zase do Jedovnic. „V srpnu jezdí naše děti do Německa na deset dní. V říjnu pak na čtyři. Je to perfektní, zdokonalí se v cizích jazycích a trošku se otrkají v neznámém prostředí. Němci k nám jezdí také dvakrát ročně. Toto partnerství je podporováno jednak Česko-německým fondem budoucnosti a jednak naším zřizovatelem městysem Jedovnice," upřesnil ředitel s tím, že nedávno navázala jedovnická škola družbu také s městem Budišov nad Budišovkou v Moravskoslez­ském kraji.

Podle Součka se jedovničtí žáci účastní také řady mimoškolních vzdělávacích programů. „Pravidelně vždy v červnu děláme terénní výuku ve spolupráci s katedrou geografie Masarykovy univerzity v Brně, v průběhu školního roku dějepisné exkurze v Praze a Kutné Hoře a návštěvy divadelních představení.

Velice oblíbené jsou u žáků celoškolní projektové dny nebo lyžařské výcvikové kurzy pro začínající i pokročilé lyžaře," připomenul Souček.

Pro přípravu na budoucí povolání jsou Jedovničtí také v úzkém kontaktu se Středním odborným učilištěm a Střední odbornou školou Blansko, blanenským gymnáziem a jedovnickou průmyslovkou.

Autor: Jan Charvát

6.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
44

Euro, EET, islám i žákovské uniformy. Superdebata Deníku je v plném proudu

Po podepřeném mostě v Černé Hoře ve středu projela první auta.

V Černé Hoře frézují silnici. Řidiči budou místo objíždět i celý příští rok

AKTUALIZOVÁNO

VOLEBNÍ ONLINE: Chceme podporovat talentované žáky, řekl lídr KDU-ČSL Mihola

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek odpovídal na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme školáky ze základní školy v Lipovci

Blanensko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze základní školy v Lipovci. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení