Malé slečny baví, pubertální znervózňuje a dospělé nudí. Souboj krásy. Zatáhnutá břicha ve večerních šatech, prodej těla v titěrných bikinkách, křečovité úsměvy do publika a líbivé odpovědi na schématické otázky moderátorů. Miss republiky, školy, regionu, univerzity. Je těžké se ve volbách královen krásy nezaplést.

Krása však může i pomáhat. Týraným dětem se rozhodli věnovat výtěžek z akce pořadatelé soutěže Miss Help Through Beuty. Jedenáct krásek se o korunku miss utká dnes v sedm hodin večer v Modré věži v Boskovicích. Dary sponzorů i výtěžek ze vstupného, které činí osmdesát korun, se k týraným dětem dostane prostřednictvím Oblastní Charity Blansko. „Kromě toho bude přímo na akci také kasička, kam budou moct zájemci přispět dalšími penězi,“ uvedla ředitelka soutěže Kateřina Pšikalová, která Miss Help Through Beuty pořádá spolu s kamarádkou Irenou Jandovou.

Vítězky soutěže vybere porota, sami diváci si zvolí Miss Sympatie. Dívkám, které v soutěži nejlépe uspějí, se otevře cesta k modelingu. „Máme domluvené s Bohemia Agency v Brně, že si je vezme pod svá křídla. Děvčata čekají i další zajímavé ceny, například nafocení vlastního booku,“ řekla dále ředitelka soutěže.

Nejen večer budou v pátek hledat zábavu žáci i studenti z celého Blanenska. Je tomu jeden den, co si domů přinesli vysvědčení a za to dostali celý den prázdnin. Komu rodiče nedali za půlroční studijní snažení domácí vězení, může se v pátek vydat do blanenského Domu dětí a mládeže. V devět hodin ráno tam pořádají hned dvě akce, Scoubidou mánii a Pololetní tvoření. „Scoubidou je vlastně pletení z bužírek, což jsou barevné umělohmotné šňůrky. Děti si z nich můžou vyrobit třeba klíčenky, přívěsky a různé další ozdoby,“ přiblížila Romana Mišurová z Domu dětí a mládeže v Blansku. Kdo z dětí nedokáže celé půldne sedět u barevných šňůřek a tiše si povídat, toho tam zvou také na Pololetní tvoření.

„Prázdninové tvoření je určeno stejně jako Scoubidou mánie pro děti od šesti let. Zatímco ale scoubidou zajímá spíše děti, kteří vydrží celé dopoledne něco vyrábět, na Prázdninovém tvoření si můžou také zazpívat a zahrát různé hry,“ doplnila Mišurová.

Také děti z Kunštátu a okolí se o víkendu nudit nemusí. V lyžařském areálu Hluboká u Kunštátu tam pro ně v neděli v půl desáté dopoledne kunštátský Ski klub připravil závod ve slalomu. Vyhrává opravdu každý. „Pokud nám to dovolí sněhové podmínky, tak akci pořádáme pravidelně už několik let. Spíše než nějaký opravdový závod je to takové zábavné odpoledne pro děti školního věku. Ty si zde zalyžují a navíc každý dostane sladkou odměnu,“ láká jeden z pořadatelů dětského slalomu Ivo Zoubek.

Ani rodičovský doprovod se v Hluboké nudit nemusí. „Pro dospělé bude samozřejmě v provozu svah. A navíc můžou vyrazit i na okolní běžkařské trasy. Průjezdných je tu tak třicet až čtyřicet kilometrů,“ dodal Zoubek.

Vážení čtenáři, seriál Tipy na víkend najdete také v tištěné podobě každý čtvrtek v Blanenském deníku Rovnost.