Další díly seriálu
Rozhovory se starosty najdete ZDE

Jaké byly vaše ambice v komunální politice před říjnovými volbami?
Již v předchozím volebním období jsem usiloval o post starosty. Na základě výsledků tehdejších povolebních vyjednávání jsme nakonec jako opozice zůstali v zastupitelstvu. Do říjnových voleb jsem šel jako kandidát za ČSSD otevřeně s cílem získat post starosty.

Překvapily vás výsledky voleb v Kunštátě?
Čekal jsem, že sociální demokraté dostanou víc hlasů než v minulosti. A to se nakonec stalo. Ale příjemně mě překvapilo, že jsme měli pět mandátů.

Můžete přiblížit povolební vyjednávání?
Z patnáctičlenného zastupitelstva získala ČSSD pět křesel. Sestavili jsme koalici s Nezávislými, kteří měli tři křesla. Při povolebních vyjednávání jsme se nedohodli se zbývajícími stranami. Naše a jejich představy nebyly v souladu.

Vy byste si spolupráci s bývalým starostou Pavlem Göpfertem (ODS) nedokázal představit?
Odéeska v předchozích volbách měla jasnou prioritu, že starostou bude pan Göpfert. Stejné to bylo i teď v říjnu. Prostě jsme při vyjednáváních nenašli společnou řeč. To je vše.

Dlouhá léta jste pracoval jako veterinář. Teď jste se stal starostou. Je to pro vás velká změna?
Změna to každopádně pro mě je. Veterinární ordinaci vede teď kolegyně, která už tam pracuje třetím rokem. Předal jsem jí veškerou agendu. Teď se naplno věnuji práci starosty. I když se v komunální politice pohybuji delší dobu a vím, co to obnáší, tak současná práce pro mne znamená spoustu nových věcí.

Berete křeslo starosty jako osobní výzvu?
Stoprocentně. Už v minulosti jsem přece o to místo stál. Měl jsem a stále mám několik vizí a plánů, co ve městě změnit k lepšímu. A věřím, že s týmem, který je teď na radnici, to dokážeme.

Co je nyní nejaktuálnějším problémem ve městě, který je potřeba co nejrychleji vyřešit?
V prvé řadě musíme dotáhnout do konce rekonstrukci kanalizace a čističky odpadních vod. Tento projekt už rozjelo minulé vedení. Je to sto milionová investice. Do podzimu by měla být hotová první etapa. Toto je náš úkol číslo jedna.

Jak vypadá v současnosti dlouhodobá tahanice města se svazkem vodovodů a kanalizací ohledně vašeho vystoupení ze svazku?
To je další problém, který je potřeba vyřešit. V zájmu města je urovnat majetkové vztahy se svazkem. Ale je to složité. Po našem vystoupení chtěl svazek zpětně zaplatit některé investice do čističky odpadních vod. S vedením města se nedohodl. Teď je to tak, že část vodovodů a kanalizací spravuje pro město firma a zbytek obhospodařuje svazek. Čekají nás jednání. Je to velmi citlivé téma. Navíc vzhledem k dotacím, které jsme dostali z kraje a od dalších organizací, musí být vodovody a kanalizace v Kunštátu do budoucna provozovány městem.

A další investice města?
Už si nemůžeme moc vyskakovat a plánovat obří investice. Rozpočet města je velmi zatížen úvěry. Spousta peněz na různé projekty se získala z dotací, ale samozřejmě byla nutná i spoluúčast města.

Přesto zkuste říct alespoň s výhledem do budoucna, do čeho chce město investovat …
Už za předchozího vedení se začal opravovat kulturní dům. Opravy chceme dokončit. Hlavně vyřešit problém se spodní vodou. Čeká nás oprava střechy na sportovní hale, kde se sráží voda a poškozuje budovu . Na výměnu čeká také topný systém v penzionu a bytovém domě. Uvidíme, jak se nám na tyto věci podaří získat dotace.

A co prostranství u kostela se starou školou, které předchozí vedení města chtělo upravit?
Školu vzhledem k technickému stavu nelze rekonstruovat, byť je to svým způsobem historická budova. Samotné zbourání by stálo dost peněz, které v rozpočtu nemáme.

Velké diskuze v minulosti rozpoutal návrh na změnu křižovatku při vjezdu na náměstí…
Otázkou je, jaká varianta by byla nejlepší. Jestli okružní křižovatka nebo styková. Já osobně jsem proti kruhovému objezdu. Jeho stavba mi připadne nákladnější a také tvrdě zasáhne do volných prostor v okolí křižovatky. Podle mě je naprosto zbytečná. Argumenty, že zpomalí dopravu, se mi nezdají na místě. Silnice v prostoru mezi školou a kostelem by se měla v každém případě upravit. Toto místo je nebezpečné pro chodce. Udělaly by se tam chodníky se zábradlím, a také zálivy pro autobusy, které teď zastavují na třech místech. Tato akce je závislá na finančních možnostech Ředitelství silnic a dálnic. V současnosti na ni nejsou peníze.

Bude tedy kruhový objezd nebo ne?
Na úpravu křižovatky je několik studií. Já doufám, že kruhový objezd tam nebude.

Ještě nedávno hrozilo, že kvůli úsporným škrtům ve státním rozpočtu se zruší požární stanice a profesionální zásahová jednotka v Kunštátě. Nakonec se tak nestalo. Má podle vás fungování hasičské jednotky pro město zásadní význam?
Jednotka profesionálních hasičů je v Kunštátě potřeba. Potažmo i sbor dobrovolných hasičů. Práce profesionální jednotky je důležitá pro celou oblast v okolí Kunštátu. Jen si vezměte, o kolik by se prodloužily dojezdové časy, kdyby se čekalo, až dojedou profesionálové z Boskovic. Před několika dny hořel rodinný dům v Sychotíně a díky zásahu kunštátských hasičů, kteří byli u ohně první, nelehl popelem.

Loni v létě zemřel básník, dramatik a prozaik Ludvík Kundera, který dlouhá léta žil v Kunštátě. Jakým způsobem by radnice chtěla trvala uctít jeho památku a vzpomenout na tak významnou osobnost?
Po Ludvíkovi Kunderovi se měla jmenovat naše základní škola. Byly i další návrhy. Já myslím, že to chce ještě čas, vymyslet něco, co by v Kunštátě bylo trvale a dostatečně důstojně spojeno s jeho jménem. Spolupracujeme s vedením města a muzea v Litoměřicích, které jsou úzce spjaty s životem pana Kundery. Tam nyní mají výstavu věnovanou Ludvíku Kunderovi. Tu bychom chtěli na čas přesunout i k nám do Kunštátu.

S čím byste byl po čtyřech letech starostování v Kunštátě spokojený, kdyby se povedlo?
Já takové prognózy do budoucna moc rád nemám. (úsměv) Pro mě je důležité, aby se lidem v Kunštátě žilo dobře a radnice jim vycházela maximálně vstříc.

Zdeněk Wetter
45 let, ženatý, 2 děti
střední zemědělská-technická škola obor veterinární v Hradci Králové, Vysoká škola veterinární v Brně,
pracoval jako veterinář
v komunální politice se pohybuje už čtvrté období, poprvé kandidoval jako nestraník na kandidátce ČSSD, na kunštátské radnici byl v zastupitelstvu i v radě města, nyní starosta Kunštátu (ČSSD)