In-Joy Talent Contest. Soutěž, do které porota vybrala padesát nadaných hudebníků. Z nich pak deset do závěrečného finále. Jedním z nich byl devětadvacetiletý Jan Souček z Olomučan. Zvítězil. Za odměnu získal deset tisíc korun. Ty se okamžitě rozhodl věnovat na dobročinné účely. Dnes se představuje v pravidelném seriálu Blanenského deníku Rovnost Mladé talenty.

Ke hře na kytaru přivedla Jana Součka matka. „Bylo mi tehdy šest let. Zajímalo mě strašně moc různých věcí. U ničeho jsem ale nevydržel dlouho. I cvičení na kytaru jsem bral trochu jako za trest. Možná i kvůli tomu jsem se na ni nikdy pořádně hrát nenaučil," říká skromně.

Rodák z Olomučan porazil v pěvecké soutěži devětačtyřicet konkurentů. Jeho autorská písnička se možná dostane do brněnských rádií. Navíc obdržel deset tisíc korun. Ty se rozhodl věnovat dvěma onkologickým centrům.Vystřídal několik hudebních učitelů. „Jedním z posledních byl kytarový virtuos Miloš Pernica. Hrál v kapele Prorock, což jsem chápal jako nedostižnou metu. No a dnes už jsou to dva roky, co u nich zpívám a hraji na doprovodnou kytaru. Vystupujeme na různých zábavách nebo oslavách," vypráví Souček.

Před časem se na internetu přihlásil se svou písní do In-Joy Talent Contest. „Závěrečné kolo soutěže se uskutečnilo v rámci jednoho brněnského multižánrového festivalu. Vystoupil jsem a chystal se odjet na oslavu narozenin. Vyhlášení vítěze jsem však ještě stihl a skutečně velmi mě překvapilo, když zaznělo mé jméno," zdůrazňuje mladý muž, který se mezi nejlepších sto dostal i v prvním kole Česko-slovenské Superstar.

Součástí programu mělo být jeho vystoupení před hlavními hvězdami festivalu. „Byli to Rytmus a Dara Rolins. Tuto nabídku jsem s díky odmítl, protože jsem věděl, že jejich fanoušci čekají trochu jiný typ hudby, než který preferuji já," vysvětluje rodák z Olomučan.

Změna rozhodnutí

Jako vítěz obdržel deset tisíc korun. „Hned na pódiu jsem slíbil, že je věnuji onkologickému centru v brněnské nemocnici. Nedávno jsem ale byl na nějakém dobročinném vystoupení Tomáše Kluse, kde jsem se dozvěděl o dalším podobném zařízení. Proto nakonec peníze mezi obě nemocnice rozdělím. Je to sice kapka v moři, ale pořád lepší, než kdybych je utratil za zbytečnosti," má jasno talentovaný hudebník.

Svého snu živit se hudbou se nevzdal. „Slíbili mi, že mou píseň nahrají a budou pouštět na jednom brněnském rádiu. Ale stojím nohama na zemi. Vím, že i ti nejlepší zpěváci a muzikanti se musí hodně ohánět, aby nějaké peníze vydělali. Dostal jsem nabídku od jedné pražské Rodák z Olomučan porazil v pěvecké soutěži devětačtyřicet konkurentů. Jeho autorská písnička se možná dostane do brněnských rádií. Navíc obdržel deset tisíc korun. Ty se rozhodl věnovat dvěma onkologickým centrům.kapely, tak to ještě zvažuji," říká muž, který se momentálně živí jako obchodní zástupce.

Jednu dobu pracoval také jako delegát v Řecku. „Šlo vždycky jen o letní prázdniny, ale moc mě to bavilo. Několikrát jsem přemýšlel o tom, že bych Blanensko aspoň na nějakou dobu opustil, ale z různých důvodů jsem to zatím neudělal," vzpomíná Souček.

Kromě Prorocku baví publikum také účinkováním v blanenském divadelním souboru Kolárka. „Základní školu jsem navštěvoval v Blansku, střední v Jedovnicích. Pak jsem zkusil JAMU, ale bohužel neúspěšně. Po jednom semestru na brněnském VUT jsem nakonec absolvoval bakalářský program Teorií interaktivních médií. Tehdy jsem se živil hraním v kapele Ametyst," vyjmenovává všestranně nadaný mladý člověk.