A pak jeho sportovní kariéra nabrala rychlý spád. Pozvánka do mládežnického reprezentačního výběru, první liga mužů, extraliga mužů, mistrovství Evropy juniorů. A někde v dálce je sen, postavit se na hřiště v dresu se lvíčkem na prsou také mezi muži. „Volejbalem bych se chtěl v budoucnu živit. Sen je reprezentace a nějaké zahraniční angažmá. To je však ještě hodně daleko. Jsem na začátku a ještě mě čeká spousta práce," řekl devatenáctiletý mladík z Letovic, kterému se věnuje další díl seriálu Blanenského deníku Rovnost Mladé talenty.

Nyní Janků sbírá zkušenosti v týmu nováčka mužské volejbalové extraligy VK ČEZ Karlovarsko. Podepsal smlouvu na tři roky. Do světa profesionálního volejbalu zamířil talentovaný smečař z Letovic. „Je to obrovský rozdíl. V Letovicích se trénovalo dvakrát týdně. Po odchodu do Brna jsem měl osm až devět tréninků týdně plus o víkendu dva zápasy. Samozřejmě první liga a extraliga se s krajským přeborem nedají srovnávat. Na Letovice budu ale vzpomínat vždycky rád. Vždyť tam jsem s volejbalem začínal," poznamenal Janků.

Volejbal hrál dlouhá léta i jeho otec. Starší bratr Lukáš nastupuje v krajském přeboru za Letovice na postu nahrávače. „Táta byl volejbalista, teď v Letovicích trénuje. Děda z mamčiny strany byl zase tenista. Takže jsme s bráchou pendlovali mezi tenisem a volejbalem. Po tátovi jsme s bratrem mezi volejbalisty zdědili i přezdívku Hop. Nevím, jak to vzniklo, jsme prostě mladí Hopáci," zavzpomínal s úsměvem na své začátky Janků.

Reprezentační dres

Jeho talentu si brzo všimli trenéři mládežnického reprezentačního výběru a přišla také nabídka z brněnského extraligového týmu. „Tam jsem hrál za brněnskou juniorku v první lize mužů. S juniory jsme letos vyhráli titul juniorských mistrů republiky. Byla to super sezona i parta," dodal volejbalista.

V několika zápasech střídal Janků za Brno také v áčku mužů v extralize. „Šel jsem na podání a zkazil. První smeč jsem ale pak složil," pousmál se mladík.

Další úspěch Janků letos zaznamenal na mistrovství Evropy juniorů. V Brně vedl český národní tým jako kapitán. Čeští junioři skončili na turnaji nakonec šestí. „Myslím, že jsme odehráli slušný turnaj. Škoda těsných porážek v pěti setech ve skupině s Rumunskem a Tureckem. Mohli jsme hrát o medaile. I tak jsme cíl splnili. Konkurence byla velká. Z Letovic na zápasy jezdil celý fanklub. Asi třicet lidí, byla to paráda," vrátil se k evropskému šampionátu volejbalista.

Mistrovství Evropy však Janků nedohrál. Zpřetrhal si vazy v kotníku. Zranění zpomalilo také jeho start v novém angažmá. Janků totiž z Brna zamířil do nového týmu české volejbalové extraligy. VK ČEZ Karlovarsko. „V Brně mi nabídli smlouvu, kterou jsem nepodepsal. Víc bych to nekomentoval. Přišla nabídka z Varů a já neváhal. I když vím, že si zatím v prvním týmu moc nezahraji. Musím makat a šanci určitě dostanu," dodal.

V karlovarském týmu totiž na jeho postu hrají ostřílení zahraniční hráči. „Společně s novým bulharským nahrávačem jsme u týmu bažanti. Od starších hráčů občas dostávám na tréninku kapky, když něco pokazím. Ale to k tomu patří. Musím zapracovat hlavně na výskoku, bloku a také na příjmu. Už asi tři týdny můžu po zranění naplno trénovat. V extralize jsem za Karlovarsko ještě nehrál. Odehrál jsem jen pár míčů v poháru," upřesnil smečař.

Janků kromě sportovních bitev letos také úspěšně zvládl maturitu na sportovním gymnáziu Ludvíka Daňka v Brně. „V Karlových Varech jsem začal studovat vyšší odbornou školu, ale studium jsem zatím přerušil. Dám si rok pauzu. Nějaká zadní vrátka, kdyby volejbal nevyšel, chci mít. Líbilo by se mi studovat něco se sportem. Třeba bych mohl dělat trenéra. Volejbalem se chci ale živit. Sen je reprezentace a zahraniční angažmá," nastínil své plány do budoucna Janků.

Vzor Konečný

Jeho sportovním vzorem je další rodák z Letovic David Konečný. Už řadu let hvězda francouzské ligy a české reprezentace. „David, to je úplně jiný level. Pan hráč. Společně s Honzou Štokrem naši nejlepší volejbalisté na postu univerzála. Samozřejmě bych to jednou chtěl dotáhnout tak daleko jako on. Ale to je ještě hodně daleko. Vždyť v extralize jsem teprve chvíli a nic jsem tam ještě neodehrál," pousmál se Janků.

V lednu ho čeká kvalifikace na mistrovství světa juniorů. Hraje se v Dánsku a soupeřem českého výběru budou kromě domácích Dánů také Italové.