Předchozí díly seriálu Znáte je z pódií najdete ZDE

Taneční skupina letovických mažoretek Vo Co Go oslavila loni již patnáct let od svého založení a stále se rozrůstá. „Do oddílu se snažíme nabírat nová děvčata. Už od těch nejmenších, pětiletých. A z těch starších doufáme, že se některé stanou cvičitelkami a taneční skupinu po nás převezmou,“ říká s úsměvem jedna ze zakládajících členek Vo Co Go Renáta Bulová.

Vo Co Go založily v polovině devadesátých letech dívky, které tančily v Základní umělecké škole v Letovicích. Již tam vystupovaly při kulturních akcích jako mažoretky s dechovým souborem. „Bylo nás tehdy kolem dvaceti. Ze začátku jsme jezdívaly na nesoutěžní přehlídky, tančily i na kulturních akcích. Pořádaly jsme také vlastní ples a módní přehlídku,“ vrátila se ke vzniku Vo Co Go Bulová. Netradiční název si tanečnice daly podle oblíbeného sloganu. „Nějak moc jsme nad tím nepřemýšlely. Radily jsme se, jak se budeme jmenovat a někdo to nadhodil. Byla to tehdy taková oblíbené hláška a název se nám prostě líbil,“ dodala Bulová.

Skupina se časem rozrůstala a původní počet tanečnic se zněkolikanásobil. Dnes ve Vo Co Go tančí v pěti skupinách přibližně devadesát mažoretek. „Od začátku jsme se snažily do skupiny přivést další děvčata, která jsme trénovaly a cvičily. Myslím, že v Letovicích je o cvičení mažoretek zájem. Pro holky je to hezký zájmový kroužek. Naučí se tancovat. Ve městě není gymnastika nebo něco podobného. U malých tanečnic je kouzelné, že je strašně přitahuje hůlka, se kterou mažoretky točí. ToJAN CHARVÁT

Letovice – Ulicí kráčí ve vyrovnaných formacích tanečnice. Takové fešné čepice a uniformy s naleštěnými knoflíky neměli ani důstojníci za napoleonských válek. Do kroku zní rázný pochod a břinkot činelů. V rukou mažoretek se točí a míhají tradiční hůlky. Lidé na okrajích chodníků tleskají a mužská část publika si může ukroutit hlavy, jak se otáčí za vyšňořenými dívkami.

Taneční skupina letovických mažoretek Vo Co Go oslavila loni již patnáct let od svého založení a stále se rozrůstá. „Do oddílu se snažíme nabírat stále nová děvčata. Už od těch nejmenších, pětiletých. A u těch starších pak doufáme, že se některé stanou cvičitelkami a taneční skupinu po nás převezmou,“ říká s úsměvem jedna ze zakládajících členek Vo Co Go Renáta Bulová.

Taneční skupinu mažoretek založily v polovině devadesátých letech dívky, které tančily v Základní umělecké škole v Letovicích. Již tam vystupovaly při kulturních akcích jako mažoretky s dechovým souborem. „Bylo nás tehdy kolem dvaceti. Ze začátku jsme jezdívaly na nesoutěžní přehlídky, tančily na kulturních akcích. Pořádaly jsme také vlastní ples a módní přehlídku,“ vrátila se ke vzniku Vo Co Go Bulová. Netradiční název si tanečnice daly podle oblíbeného sloganu. „Nějak moc jsme nad tím nepřemýšlely. Radily jsme se, jak se budeme jmenovat a někdo to nadhodil. Byla to taková oblíbené hláška a název se nám prostě líbil,“ dodala Bulová.

Devadesát tanečnic

Skupina se časem rozrůstala a původní počet tanečnic se zněkolikanásobil. Dnes ve Vo Co Go tančí v pěti skupinách přibližně devadesát mažoretek. „Od začátku jsme se snažily do skupiny přivést další děvčata, která jsme trénovaly a cvičily. Myslím, že v Letovicích je o cvičení mažoretek zájem. Pro holky je to hezký zájmový kroužek. Naučí se tancovat. Ve městě není gymnastika nebo něco podobného. U malých tanečnic je kouzelné, že je strašně přitahuje hůlka, se kterou mažoretky točí. To se naučí hned. Daleko dřív než tančit,“ usmála se Bulová s tím, že Vo Co Go cvičí jednou týdně.

Mažoretky vystupují nejčastěji na kulturních akcích, jež pořádá tamní kulturní středisko, na letních slavnostech, v zimě pak na plesech a bálech. Každé dva roky pak taneční skupina pořádá v Letovicích nesoutěžní přehlídku mažoretek. Letovická taneční skupina pravidelně soutěží také na mistrovství republiky. Loni si z kvalifikace na český šampionát děvčata přivezla z kategorie miniformací zlatou medaili.

Vážení čtenáři, seriál Znáte je z pódií najdete také v tištěné podobě každou sobotu v Blanenském deníku Rovnost.