Krajky ozdobí květiny, květiny ozdobí krajky. Těžko říct, co je krásnější. Posoudit to už zítra může na Blanensku každý. Od soboty na dalších deset dnů zahradníci v Rájci-Jestřebí přenesou kvetoucí keře kamélií ze zámeckých skleníků přímo do rájeckého zámku. Každoroční výstava kamélií v reprezentačních prostorách zámku bude letos nově prodloužena ze tří na deset dnů. Do sedmého března každý den kromě pondělí si tam lidé můžou prohlédnout okrajkované kamélie od devíti hodin od rána do pěti hodin odpoledne.

„Letos jsme výstavu směřovali na téma Kamélie a krajka. Květiny totiž doplní krásné historické i moderní výrobky z krajek, například šaty nebo šperky,“ láká vedoucí zahradnictví Evžen Kopecký. V Rájci si v těchto dnech zároveň každý může květiny i krajky koupit do svých domovů.

Lákají na klání záchranářů

Nejen na květiny si o víkendu můžou zajet podívat lidé na Blanensku. V sobotu od devíti hodin od rána se v prostoru blanenských krytých lázních koná už čtrnáctý ročník tradičního závodu Blanenská dvěstěpadesátka. Utkají se v něm záchranáři z Vodní záchranné služby Červeného kříže z celé České republiky.

„Jedná se o jeden z nejtěžších závodu, který se v Česku vůbec plave. Proto jsme v něm také určili spodní hranici patnáct let. Mladší závodníci by to totiž ani nezvládli,“ vysvětlil Lubomír Pokorný z Vodní záchranné služby Blansko, která závod pořádá.

Na sedmdesát vodních záchranářů v několika věkových skupinách bude na Blanenské dvěstěpadesátce soutěžit hned v pěti kategoriích. „Závodníci budou například házet záchranářskou podkovou na cíl, plavat v hadrech, potápět se pro cihlu nebo vytahovat barel,“ popsal některé z disciplín Pokorný.

Kdo už je v časech Olympiády, kdy se člověk pomalu bojí otevřít plechovku, aby na něho nevyskočil někdo v dresu, sportem přesycený, může se na Blanensku o víkendu vydat také za uměním. Blanenská galerie pořádá v pátek ve čtyři hodiny odpoledne besedu s výtvarníkem Miroslavem Štolfou. Jeho díla můžou v Blansku lidé obdivovat až do desátého března.

A ti, kteří ještě neschovali taneční střevíčky do krabice pod postel, se můžou o víkendu vydat i plesat. V pátek už po jedenácté pořádají v Jedovnicích v osm hodin večer v sále kulturního domu bál hokejisté z týmu HC Olšovec. Blanenští se zase můžou přijít pobavit do dělnického domu na ples blanenské nemocnice. A v sobotu se na Blanensku bude tančit hned na několika místech. V klepačovském dělnickém domě přichystali na osmou hodinu večerní tradiční ples místní dobrovolní hasiči. V hasičských barvách zaplesají v osm večer také v kulturním domě v Ostrově u Macochy. A kdo se chce dozvědět výsledky ankety Sportovec města Boskovice za loňský rok, může v sobotu přijít na Druhý ples sportovců do boskovického Zámeckého skleníku.

Vážení čtenáři, seriál Tipy na víkend najdete také v tištěné podobě každý čtvrtek v Blanenském deníku Rovnost.