Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velké Opatovice: problémy s prací a dojížděním

Velké Opatovice /INVENTURA DENÍKU ROVNOST/ - Využití areálu bývalé uměleckoprůmyslové školy. Nezaměstnanost, městská policie a stavba sběrného dvora. To jsou hlavní témata před podzimními volbami ve Velkých Opatovicích.

25.8.2014
SDÍLEJ:

Velké Opatovice z ptačí perspektivy. Ilustrační foto.Foto: Z archivu Romana Schicha.

Sehnat práci ve městě je podle řady místních velký problém. Největším podnikem je společnost P-D Refractories, která je významným výrobcem a dodavatelem žáruvzdorných výrobků a surovin. Zaměstnává přes šest set lidí. Další velcí investoři a firmy se však do města nehrnou. „Sehnat práci je tady problém. Spousta známých se kvůli tomu přestěhovala. Kdybych měl živit rodinu, tak stěhování zvažuji," řekl Blanenskému deníku Rovnost třiadvacetiletý student Patrik Látal.

I díky nedostatku pracovních míst klesá ve Velkých Opatovicích počet obyvatel. Na konci roku 2000 ve městě žilo 4 173 lidí. Před čtyřmi roky klesl počet pod hranici čtyř tisíc a na konci loňského roku na matrice evidovali včetně pěti místních částí pouze 3 888 trvale přihlášených.

Špatná dostupnost

Důvodů poklesu je několik. „Loni se narodilo třicet dětí, ale zemřelo devětatřicet lidí. Velký rozdíl je však mezi počtem přihlášených a odhlášených. Nově se totiž do města přistěhovalo pětačtyřicet lidí, ale odhlásilo se čtyřiaosmdesát. V tomto regionu je velká nezaměstnanost, takže hlavně mladí lidé odcházejí kvůli práci jinam," dodala matrikářka Hana Ševčíková.

Zásadní problém vidí místní také v poloze Velkých Opatovic na okraji regionu i Jihomoravského kraje. A tím pádem špatné dostupnosti. „Je to od nás daleko a cestování zabere spoustu času. Do Boskovic, do Blanska a o Brnu ani nemluvím. Trmácíte se po okreskách autobusem. I s autem je to zdlouhavé. Řešením by byla silnice R43, která má vést asi půl kilometru od města. Ale o té se pořád jen mluví. Třeba by to pak přitáhlo další investory," poznamenal Látal.

Zejména starší lidi, kteří už problémy se sháněním místa řešit nemusejí, trápí ve městě úplně jiné věci. Stěžují si například na nedostatek laviček. „Lavičky jsou na autobusovém nádraží a pak dál je nějaká v parku. O dalších nevím. Když jdou starší lidé do města za nákupy nebo k lékaři, nemají si kde odpočinout," řekla pětapadesátiletá Dagmar z Velkých Opatovic.

Dalším místním vadí odpadky v okolí autobusového nádraží. „Jezdím za prací do Doubravice a na autobusovém nádraží je často velký nepořádek. Papíry, láhve, střepy a podobně. Vadí mi, že se to moc neuklízí a že to město víc nehlídá," uvedla Jana Lišková.

S vandaly a opilou mládeží jsou občas problémy zejména v okolí autobusové točny a v nedalekém zámeckém parku. Na bezpečnost ve městě dohlíží jen jeden městský strážník a od letoška nově také dva členové bezpečnostní služby. Ti však mají omezené pravomoci. Bezpečnostní službu si Velkoopatovičtí platí společně s Jevíčkem. Stojí asi půl milionu ročně. I proto vedení města uvažuje o třech městských strážnících. Ti by město přišli ročně zhruba na milion a půl korun. „Pracovníky bezpečnostní služby občas zahlédnu. Ale nemají pravomoci jako policie, takže to moc účinné asi nebude," řekla Helena Hikadová z Velkých Opatovic.

Postavili čističku a zateplili školu
Velké Opatovice - Upravený zámecký park. Nové fasády, okna a zateplené budovy základní školy a mateřských škol. Nová čistírna odpadních vod. Blanenský deník Rovnost vybral tři největší akce ve městě za poslední volební období. „Myslím si, že za poslední dobu se ve městě udělalo hodně. Opravily se budovy školy a školek. Funguje tady rodinné centrum, nepohybliví lidé mají výtah u zdravotního střediska. A s budovou bývalého učňáku se také něco děje," poznamenala jedna z obyvatelek Velkých Opatovic Soňa Hrouzová.
ČISTÍRNA ODPADNÍCH VOD. Novou čističku dokončili Velkoopatovičtí před dvěma lety. Původní čistírna z osmdesátých let už nevyhovovala svými technologiemi současným normám. Stavba stála s daní přes sto deset milionů. Asi polovinu nákladů pokryly dotace. Zbytek financovala radnice z městské kasy a z úvěru.
ZAVŘENÍ STŘEDNÍ ŠKOLY. Střední školu uměleckoprůmyslovou a technickou ve Velkých Opatovicích sloučil kraj s Masarykovou školou Letovice. Kvůli nedostatku studentů a narůstajícím provozním nákladům.
ÚPRAVY ZÁMECKÉHO PARKU. Do úprav zámeckého parku investovali ve Velkých Opatovicích více než čtyři miliony korun. Zhruba tři miliony nákladů pokryly dotace. Dělníci vykáceli některé staré stromy a ošetřili poškozené kmeny. Zároveň vysázeli nové stromy a keře. „V parku roste spousta starých mohutných stromů. Některé byly ve špatném stavu a ohrožovaly návštěvníky parku. Museli jsme to řešit, bylo to nebezpečné. Odborníci stromy ošetřili a prořezali," řekl starosta Velkých Opatovic Jiří Bělehrádek.

Areál školy? Klíčové jsou dotace

Velké Opatovice - Střední škola uměleckoprůmyslová a technická fungovala ve Velkých Opatovicích padesát let. Před dvěma lety se výuka přesunula do Letovic. Opuštěný areál převedl kraj bezúplatně na město. To část budov pronajímá. V areálu funguje ubytovna. V dalších prostorách je vývařovna a menší firmy.

Otázka: Vnímáte v současnosti částečně nevyužitý areál bývalé uměleckoprůmyslové školy jako velkou zátěž a problém pro město?

S dlouhodobým využitím areálu je to složité. Na nějaké velké projekty ze strany města nejsou zatím peníze.
Petr Přichystal, KDU-ČSL

Areál se částečně podařilo zaplnit. Je tam vývařovna a ubytovna. Další využití je otázkou peněz. Uvažovalo se o chráněném bydlení nebo o domově pro seniory. Bez dotací to však nepůjde.
Slavomír Kafka, ČSSD

Částečně nevyužitý areál vnímám jako druhý největší problém ve městě. Nebude jednoduché ho vyřešit. Na velké projekty typu domov důchodců nemá město peníze. Klíčové budou dotace.
Petr Kolář, ANO 2011

Je to pobídka pro další zastupitelstvo. S dotacemi se v areálu dá udělat například penzion pro seniory.
Leoš Zemánek, KSČM

Dlouhodobé využití areálu je o penězích. Chráněné bydlení, domov pro seniory? Ano, dokážu si to představit, ale nevím, že by byl nějaký konkrétní projekt nyní na stole.
Kateřina Gerbrichová, SNK Město lidem

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.

Autor: Jan Charvát

25.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Deník - Naši prvňáci

První školní tablo: představíme prvňáčky ze ZŠ Lipovec

Ilustrační foto.

Praktičtí lékaři budou stávkovat. Kvůli e-Receptům i elektronické evidenci tržeb

AKTUALIZOVÁNO

Za domov hrůzy pro důchodce padly čtyři podmíněné tresty

Blansko, Kunštát – Podmíněné tresty v úterý rozdal soud čtyřem obžalovaným v případu nelegálního domova pro důchodce v Kunštátu. Lidé tam žili v nedůstojných podmínkách a staral se o ně nekvalifikovaný personál. Rozsudek ještě není pravomocný. 

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Rekonstrukce nádraží odstartovala zmatky. Cestující hledali přesunuté zastávky

Blansko – V pondělí začala proměna zchátralého autobusového nádraží v Blansku v moderní terminál. Dělníci ho dokončí příští rok.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení