Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Petrovicích stával dřevěný kostelík ze 13. století

Petrovice – /KOSTELY NA BLANENSKU/ Venkovský kostel v Petrovicích je postaven v pozdně barokním slohu. Je zasvěcen svatým Petru a Pavlu. Tvoří nedílnou součást obce. Malý kostelík, kolem něhož se rozkládá hřbitov, což dnes již není tak běžné jako dřív.

3.2.2010
SDÍLEJ:

Kostel v Petrovicích ukrývá kus historie.Foto: DENÍK/Marie Hasoňová

Předchozí díly seriálu Kostely na Blanensku najdete ZDE

„O petrovickém kostele mnoho záznamů není, jsou to jen takové kusé informace,“ řekl duchovní správce farnosti Miroslav Němeček. První zmínka o kostele pochází z roku 1379, ale již roku 1370 je v majetku vladyků z Petrovic uvedena také fara s patronátem. Založení kostela se tedy datuje někdy do 13. století. Kostel stával vždy na stejném místě jako dnes, blízko bývalé tvrze. Dříve býval dřevěný a v 15. století byl přestavěn na kamenný majitelem biskupem Pavlem z Miličína. Zápis v kronice ke vzhledu kostela uvádí: „Byl to kostelíček nepatrný, doškem krytý, s dřevěným stropem, podoby obdélníku, mající na hřebeni malou vížku s jedním zvonkem.“

Nynější kostel byl stavěn v letech 1733–35 majitelem rájeckého panství Karlem z Roggendorfu. Byl postaven na místě původního kostelíka. Ze starého zdiva zůstala stát při novostavbě pouze pravá stěna od hlavního vchodu až k presbytáři, neboť byla ještě dobrá a v základech zesílená. Oproti starému kostelíku byl rozšířen o presbytář a zákristii s oratoří a o věž a roku 1735 byl kostel vysvěcen.

Vnitřek kostela byl zpočátku chudobný, hlavní oltář malý a bez okras. Chudí vesničané si nemohli dovolit drahé vybavení. V pozdějších letech se interiér postupně vybavoval.

Obraz patronů kostela na hlavním oltáři namaloval akademický malíř Matyáš Šťastný z Brna a do kostela byl umístěn roku 1846. Obraz znázorňuje setkání svatých Petra a Pavla. Hlavní oltář byl během let několikrát upravován až do dnešní podoby. Sochy svatého Cyrila a Metoděje u oltáře zhotovil stolař a řezbář Marek ze Žďárné.

Vedlejší oltář svatého Ignáce z Loyoly daroval kostelu hrabě František z Roggendorfu. „Původně byl barevný, někteří farníci si na to ještě vzpomínají. Ale v roce 1966, byl alabastrován a získal bílou podobu. Zajímavé je, že dříve se uvádělo, že je to socha svatého Kajetána, ale podle vojenských atributů to musí být svatý Ignác,“ upozornil Němeček.

„Varhany pochází z roku 1894 od bratří Riegrů z Krnova. Byly několikrát opravovány a přestavovány, naposledy roku 2002,“ řekl farář. Z původních zvonů nezůstal žádný. Za druhé světové války byly, jako ve většině kostelů, zabaveny k vojenským účelům. Roku 1998 byly posvěceny nové dva zvony, velký „Petr a Pavel“ a malý „umíráček“.

V malém kostelíku si člověk připadá nějak větší, narozdíl od velkých chrámů, v nichž se může skrčit do kouta a nikdo o něm neví. „Sice jsem byl doposud zvyklý na větší chrámy, nikdy jsem však nepřemýšlel nad tím, kde je to lepší. Na prvním místě je služba Bohu,“ zakončil kněz.

Info
Nedělní mše svatá: 9:00 hod
Hlavní pouť: kolem 29. června na svátek sv. Petra a Pavla
Vážení čtenáři, seriál Kostely na Blanensku najdete každé úterý také v tištěné podobě v Blanenském deníku.

MARIE HASOŇOVÁ

3.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Anžela Jemelková (vlevo) a Khrystyna Chernei.
AKTUALIZUJEME

Vinní. Soud vynesl rozsudek v kauze nelegálního domova důchodců v Kunštátu

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Rekonstrukce nádraží odstartovala zmatky. Cestující hledali přesunuté zastávky

Blansko – V pondělí začala proměna zchátralého autobusového nádraží v Blansku v moderní terminál. Dělníci ho dokončí příští rok.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Pětiletého syna otec znásilnil, potvrdil soud. Muž trvá na tom, že je nevinný

Brno, Blanensko – Svého pětiletého syna podle obžaloby znásilnil. Muže z Blanenska v květnu Krajský soud v Brně odsoudil k pěti a půl roku vězení. „Využil neznalosti a nevědomosti svého syna. V posteli se vzájemně dotýkali na svých penisech. Poté ho donutil k tomu, aby jej uspokojil rukou,” uvedl předseda senátu Michal Zámečník. Muž svou vinu popírá a odvolal se k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten případ vrátil k přezkoumání zpátky do Brna.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení