„Z muzea mě kontaktovali, protože jsem s nimi už dříve spolupracoval. Před třemi nebo čtyřmi lety chtěli vyrobit některé interaktivní dílny. V souvislosti s novou výstavou jsme se domluvili, že je oživím a doplním," říká Rajnoch.

Stálá expozice tak vedle písařského stolu, kterému se věnoval druhý díl seriálu, nabízí další interaktivní dílnu. To ocení zejména mladší návštěvníci. „Děti si chtějí práci v pravěké dílně vyzkoušet. Nebaví je jenom koukat na něco, co leží za sklem," tvrdí Rajnoch.

„Děti si mohou vyzkoušet práci v hrnčířské dílně. Podle předlohy si z plastelíny vyrobí třeba hrnek. Dále si můžou vyzkoušet ražbu keltských mincí nebo škrábání vysušené kůže pazourkem," říká řemeslník. Na výstavě je i tkalcovský stav nebo vrhač oštěpů.

Nápady na výrobu pravěkých exponátů čerpá i v zahraničí. V prehistorickém skanzenu v rakouské obci Asparn an der Zaya pokročili s výrobou kopií pravěkých nástrojů mnohem dál než u nás. „Podívám se, co a jak vytvořili, a pak to jsem schopný vyrobit sám," říká Rajnoch.

Výroba nástrojů ho bavila už v dětství. „Jako kluk jsem si rád hrál na indiány, takže mi to asi zůstalo. Ale je potřeba, aby si i dospělí občas trochu hráli," míní řemeslník.

Bohužel se svému koníčku nemůže věnovat na plný úvazek. „Neuživím se tím, protože po pravěkých nástrojích není velká poptávka. Ale příležitostně si na tom něco vydělám," uzavírá Rajnoch.

ONDŘEJ EKL