VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní klenot: Socha Bakchus se satyrem

Blansko /PO STOPÁCH BLANENSKÉ LITINY/ – Mezi jednu z nejkrásnějších soch, která zdobí předzámčí blanenského zámku, můžeme zařadit litinovou plastiku Bakcha.

26.10.2011
SDÍLEJ:

Socha Bakcha znázorňuje řeckého boha Dionýse alias Bakcha, jenž byl v řecké mytologii synem Dia a jeho milenky Semely.Toto unikátní dílo si mohou lidé prohlédnout na blanenském předzámčí.Foto: Archiv Muzeum Blansko a internet

Odborníci ji také někdy nazývají jako Bakchus se satyrem. Předloha tohoto díla pochází z období renesance. Tudíž se výborně hodí k exteriéru blanenského zámku, postaveného roku 1604, právě v době vrcholné renesance v českých zemích.

Autorem sochy Bakcha je znamenitý italský sochař a architekt Jacopo d'Antonio Sansovino (1486–1570). Tento umělec se narodil ve Florencii jako Jacopo Tatti, ale později přijal příjmení Sansovino, podle obdivu k jinému slavnému italskému sochaři Andreovi Sansovinimu, u kterého rovněž začínal svou sochařskou kariéru. Jako mnoho renesančních umělců obdivoval Sansovino antické sochařství a nechal se jim inspirovat. V necelých dvaceti letech odešel Jacopo do Říma, kde se začal zajímat i o architekturu a tam také navrhl několik budov. Zde se seznámil například s architektem Bramantem či slovutným umělcem Rafaelem, které zaujal jeho nezpochybnitelným sochařským talentem, jenž dokázal například voskovým modelem sochy Sejmutí Ježíše z kříže.

V roce 1511 se Sansovino vrátil zpět do Florencie, kde vytvořil mramorovou sochu svatého Jakuba pro florentskou katedrálu Basilica di Santa Maria del Fiore a také sochu Bakcha. Právě tuto sochu začali o více jak tři sta let později odlévat blanenští slévači v salmovských železárnách. Ze známých soch Jacopa Sansovina můžeme ještě zmínit mistrovské dílo sousoší Laokoona, vytvořené pro papeže Julia II., jež dal později autor odlít do bronzu.

Církevní budovy

V roce 1527 pak Sansovino odešel do Benátek, kde si brzy založil vlastní sochařskou dílnu. Sansovinův příchod byl velkou událostí pro ostatní benátské umělce. Například Lorenzo Lotto ho jeho slávou přirovnával k samotnému Michelangelovi. O dva roky později se Sansovino stal dokonce hlavním stavebním dozorcem a architektem. Začal se intenzivněji věnovat navrhování paláců a veřejných i církevních budov po celých Benátkách. Za velké podory dóžete Andrei Grittiho.

Sansovino byl jedním z prvních italských sochařů a architektů, kteří tvořili ve stylu vrcholné renesance a manýrismu. Mezi jeho vrcholné stavby patří knihovna svatého Marka z roku 1536 na náměstí sv. Marka, ke které se inspiroval starou římskou architekturou. V roce 1545 skončil Sansovino na nějakou dobu ve vězení, když se propadla střecha veřejné knihovny, kterou navrhoval. Následně byl odvolán ze svého úřadu. Naštěstí se za něj přimluvili jeho přátelé Tizian a Pietro Arentino, a Sansovino se dostal opět na svobodu. Již roku 1549 se mohl vrátit do svého úřadu.

Bůh úrody a plodnosti

Sansovinova socha Bakcha znázorňuje řeckého boha Dionýse alias Bakcha, jenž byl v řecké mytologii synem Dia a jeho milenky Semely. Byl považován za boha úrody a plodnosti, později za boha vína a nespoutaného veselí. Sansovinův Bakchus dívajíc se vzhůru, drží v levé ruce misku a v pravé svěšené ruce má vinnou révu. Za ním sedí satyr, jenž býval v řecké mytologii Dionýsův průvodce. Model plastiky Bakcha se dostal do blanenských železáren někdy v první třetině 19. století. Autorem zmiňovaného modelu byl pravděpodobně rakouský sochař Johann Martin Fischer (1740–1820), který jej prodal starohraběti Salmovi.

Litinová socha Bakcha dokonce slavila úspěch na pražské průmyslově výstavě v roce 1831. Dobový tisk ji označil za mistrovské dílo blanenských slévačů. Blanenské želEzárny odlévaly ještě další dvě varianty Bakcha, byl to Sansovinův Bakchus, avšak bez sochy satyra a Bakchus opírající se o větev, snad dílo Fischera. Obě zmiňované sochy se odlévaly pouze v 19. století, pouze původní Sansovinova socha se nabízela v katalozích blanenských železáren ještě na počátku 20. století. Její cena v roce 1913 dosahovala tři sta padesáti korun. Celé dílo měřilo i s podstavcem sto šestapadesát centimetrů a vážilo sto pětapadesát kilogramů.

JINDŘICH ČELADÍN (Autor pracuje v Muzeu Blansko)

26.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 30 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti kvality a certifikace systému řízení (ISO) Vedoucí kvality. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, •optimalizace veškerých procesů napříč kvalitou (zákaznická, dodavatelská, výrobní), •praxe v oblasti automotive výhodou, •vedení oddělení kvality (cca 15 lidí), •pravidelný reporting vedení společnosti, •aplikace systému řízení jakosti a zodpovědnost za celý systém, •přijímání a zavádění opatření pro zvyšování kvality výrobků a procesů, •hodnocení auditů, Vhodný kandidát:, •praxe na obdobné pozici, •zkušenosti s vedením a motivováním týmu, •Anglický jazyk na komunikativní úrovni výhodou, •Orientace v normách, metodách a nástrojích jakosti (ISO/TS, 8D reporty, 5Why,…), •Dobrá znalost práce s PC (Win, Office), •Řidičský průkaz skupiny B, •Schopnost samostatně pracovat na jedné straně a týmové spolupráce na straně druhé. Pracoviště: Chemoplast bec, a.s., Pražská, č.p. 1602, 678 01 Blansko 1. Informace: Lenka Skočková, +420 606 708 586.

Management - Management Ředitel 30 000 Kč

Řídící pracovníci ve zpracovatelském průmyslu vedoucí technologie - výroba desek plošných spojů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Nástup ihned nebo dle domluvy., Je pro Vás chemické prostředí výzvou? Jste rozený manažer, umíte pracovat s lidmi? Jste technicky smýšlející člověk? Hledáte stabilní společnost, s důrazem na kvalitu, rychlost, čestnost, invenci, dialog a osobní přístup? Pokud jste si na tyto otázky odpověděl/a kladně, pak je tako pracovní nabídka přímo pro Vás., Vybraný úspěšný kandidát bude ZODPOVĚDNÝ za: zajišťování a organizování technologií ve výrobě, návrh optimální volby prostředků a materiálů pro technologické postupy, optimalizaci procesu a tvorbu nápravných opatření, návrh a ověřování nových postupů ve výrobě, tvorbu technologické dokumentace, provádění a evidenci chemických analýz, provádění a vyhodnocování metalografických výbrusů, vedení provozních technologů, obsluha NS-ČOV., POŽADUJEME: VŠ, SŠ chemického zaměření (anorganická, materiálová chemie, atd.), AJ na komunikativní úrovni podmínkou (slovem i písmem), NJ výhodou, zkušenosti s chemickou technologií výhodou, praxe v chemickém provozu vítána, manažerské zkušenosti, vedení týmu (delegování, kontrolu, motivaci, aj.), zodpovědnost, samostatnost, logické a systematické uvažování, schopnost učit se novým věcem, aktivní a tvůrčí přístup k práci, časovou flexibilitu., NABÍZÍME: práci na hlavní pracovní poměr v moderním pracovním prostředí, pružnou pracovní dobu, zaškolení na novém pracovišti, zázemí stabilní a silné společnosti s velkým potenciálem, odpovídající platové ohodnocení (mzda 30.000-40.000,- Kč dle zkušeností a praxe), řadu benefitů (sick days, profesní a jazykové vzdělávání, stravování s příspěvkem zaměstnavatele, příspěvek na dopravu, aj.), firemní mateřská školka, dlouhodobou spolupráci., První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Gatema a. s., Průmyslová, č.p. 2503, 680 01 Boskovice. Informace: Marie Vidláková, +420 720 979 656.

Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 24 000 Kč

Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení Konstruktér / technik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, • návrh a zpracování konstrukčních řešení vratových systémů, • komunikace a jednání se zákazníky a dodavateli, • zpracování výrobní dokumentace, • přímá spolupráce s výrobou, Požadujeme: , • VŠ (SŠ) technickým zaměřením, • výborná znalost programu AutoCAD, • pokročilá znalost programu Excel, • znalost NJ (AJ) výhodou, • smysl pro týmovou práci, • trend stále se učit , Nabízíme: , • práci na hlavní pracovní poměr, • odměny odpovídající pracovním výsledkům, • práci ve stabilní a prosperující firmě , Životopisy posílejte na email: volnamista@trido.cz. Pracoviště: Trido, s.r.o., Na Brankách, č.p. 2290, 678 01 Blansko 1. Informace: Jaroslav Sehnal, +420 516 527 404.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Dentální hygienista 20 000 Kč

Dentální hygienisti Dentální hygienista/-ka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do zavedené zubní ordinace v Lomnici u Tišnova přijmeme dentální hygienistku do našeho týmu. , Spolupráce se třemi zubními lékaři a zubní technikem., Úvazek zkrácený (2-3 dny v týdnu), po dohodě možno plný, praxe není podmínkou. Možná i předpromoční praxe. , Nadstandardní platové ohodnocení. Nástup ihned, případně dle dohody. , Více info o zubní ordinaci na www.zdravyzub.cz., Životopisy a dotazy prosím zasílejte na email: prace@zdravyzub.cz, Kontaktní osoba: MDDr. Martin Soldmann, tel. 549450128. Pracoviště: Zdravyzub s.r.o., Tišnovská, č.p. 80, 679 23 Lomnice u Tišnova. Informace: Martin Soldmann, +420 549 450 128,603 721 541.


Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Hodina tělesné výchovy. Ilustrační foto.

Žáci jsou líní. Z tělocviku se vymlouvají na zapomenuté úbory i ženské problémy

Školáci získali ocenění za návrh cyklostezky

Letovice - Studenti z Masarykovy střední školy v Letovicích na Blanensku uspěli v projektu s názvem Můžeš to změnit. „Chceme mladé zapojit do veřejného života a podnítit zájem o politiku,“ vysvětlila jeden z cílů iniciativy Zdeňka Dubová ze sdružení Mezigenerace.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Celý systém potřebuje změnu, říká o maturitách ředitel průmyslovky Němec

Brno - Čísla úspěšnosti studentů u letošních státních maturit nebyla povzbudivá. Podle organizace Cermat v republice propadl z češtiny každý desátý student, matematiku nezvládla více než pětina zkoušených. Ředitel brněnské Střední průmyslové školy v Sokolské ulici Ladislav Němec ale může být s výsledky svých studentů spokojený. Test z češtiny nezvládlo jen třináct žáků z 224, sloh napsali všichni. I angličtinu zvládli kromě jedné studentky všichni. Matematikou neprošlo jen sedm maturantů ze šestadevadesáti. „Jen mi je líto, že si u nás, na technické škole, matematiku vybralo méně žáků než angličtinu,“ říká Němec.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT