Jednou napsanou knihou však žačka deváté třídy Základní školy Letovice skončit určitě nechce. „O tom, že někdy napíšu knížku, jsem vždycky snila a jsem velmi ráda, že se mi to povedlo. Zatím mi sice nevyšla, ale já doufám, že třeba budu mít štěstí a nějaké nakladatelství mou knihu i vydá. Knížka se jmenuje Kvintesence Ticho před bouří. Už pracuji na dalším dílu, chtěla bych totiž napsat tento příběh jako trilogii," vypráví mladá slečna.

Knížka by se podle ní mohla líbit hlavně dívkám. „Je to žánr fantasy. Hlavní hrdinka má na začátku zlé sny, které jsou vlastně předtuchami. Potom zjistí, že není obyčejný člověk, ale má zvláštní schopnosti. Nejprve je z toho nadšená, ale potom se kolem ní začnou dít divné věci a útoky na ni. Potom je napadena i její nejlepší kamarádka a hlavní hrdinka se tak rozhodne zakročit," přibližuje příběh autorka knihy, která má přes dvě stě stran.

Kromě psaní však Tereza stíhá ještě mnoho dalších aktivit. Je to třeba účast na různých soutěžích. „Zúčastnila jsem se například školní olympiády z matematiky, dějepisu, českého jazyka a chemie. Největšího úspěchu jsem zatím dosáhla v českém jazyce a chemii," popisuje dívka s tím, že v obou předmětech obsadila první příčky v krajských kolech. „Postupuji tak do kol celostátních, která se budou konat na konci školního roku," říká žačka.

Balet a flétna

Chemie ji podle jejích slov chytla. „Baví mě třeba názvosloví. Také se mi líbí to, že se ji nemusím až tak moc učit, že důležitější je to pochopit a dá se s ní vyhrát. Radši mám ale určitě anorganickou chemii než organickou, ta mi totiž do hlavy nijak zvlášť neleze," směje se Tereza.

Baví ji i chemické pokusy. „Zvláštní ale je, že na soutěži jsem byla úspěšnější v teoretické části," usmívá se Halatová.

Ani úspěchy na chemických soutěžích však neměla mladá slečna zadarmo. „Myslím, že hrozně moc nám pomohla naše paní učitelka, která umí i takovou látku, ve které bychom mohli mít zmatek, dobře vysvětlit. Navíc každou středu chodíme do školy o hodinu dřív na nultou hodinu a tam nám paní učitelka dává různé testy a vracíme se například i k věcem, které nám nebyly úplně jasné. Učím se i doma, ale zaměřuji se hlavně na to, co mi není jasné," vysvětluje Halatová.

Chemickou soutěž si podle svých slov nakonec užila. „Bylo to totiž formou, která mi vyhovovala. Byly tam různé rébusy a tajenky, nebyla tam organická chemie ani počítání, takže mě to bavilo," vzpomíná.

Svůj volný čas Tereza kromě psaní věnuje ještě dalším uměleckým činnostem. „Chodím do letovické základní umělecké školy do baletu a také na příčnou flétnu. Ta mě moc baví, a tak se na ni snažím cvičit každý den aspoň chvilku," říká dívka.

O své budoucnosti už má Tereza jasno. „Po základní škole půjdu buď na gymnázium, nebo pedagogické lyceum. Chtěla bych být psycholožkou. Psaní knížek by mě totiž asi neuživilo, tak je budu mít jen jako koníčka," usmívá se Halatová.