VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Socha Ílionea učarovala Salmovi

Blansko /PO STOPÁCH BLANENSKÉ LITINY/ – V dnešním dílu seriálu Po stopách blanenské litiny se seznámíme s esteticky krásnou sochou Ílionea, syna Nioby.

18.8.2011
SDÍLEJ:

Tato socha původem z řecké mytologie byla jednou z prvních, které začaly blanenské slévárny v 19. století vyrábět. Foto: Jindřich Čeladín

Tato socha původem z řecké mytologie byla jednou z prvních, které začaly blanenské slévárny v 19. století vyrábět. Socha Ilionea stála u zrodu sbírky antických soch starohraběte Hugona Františka Salma-Reifferscheidta, které později většinou odlévali blanenští slévači.

Původ sochy Ílionea můžeme hledat v kamenném torzu pocházejícím z konce 4. století před Kristem, které bylo v 16. století podle Ovidiových Proměn identifikováno jako Ilioneus. Antické jinošské torzo koupil v Římě roku 1603 slavný Hans von Aachen pro sbírku císaře Rudolfa II. V roce 1783 za císaře Josefa II. si sochu při vyklízení hradních sklepů koupil pražský kameník. Po jeho smrti se torzo dostalo do rukou vídeňského anatoma Josefa Bartha. Na počátku 19. století se starohrabě Hugo František Salm-Reifferscheidt seznámil díky brněnskému lékaři Josefu Steinerovi von Pfungen s rakouskými sochaři Franzem Antonem Zaunerem a Johannem Martinem Fischerem. Steiner se s oběma sochaři poznal během studií právě u slavného profesora Josefa Bartha, pro kterého Fischer a Zauner vyřezávali anatomické pomůcky.

Podle Barthova konceptu dostal Johann Martin Fischer za úkol vymodelovat chybějící hlavu, nohy a ruce a tím vznikla socha Ilionea, klečícího a zvedajícího ruce proti šípům Apollónovým. Starohrabě neváhal tento umělecký skvost koupit do své vznikající sbírky. Johann Martin Fischer (1740–1820) nebyl vůbec neznámým umělcem. Díky vídeňskému sochaři Jakobovi Christophu Schlettererovi získal vynikající umělecké vzdělání. V roce 1764 pomáhal jinému vídeňskému sochaři Franzi Xaveru Messerschmidtovi s figurou Panny Marie na průčelí Savojského ústavu šlechtičen.

Fischerovo dílo

Brzy nato vytvořil kolosální mramorovou sochu Gaia Mucia Scaevoly do zahrad zámku Schönbrunn. Zároveň se pod vedením zmiňovaného profesora Bartha dlouhodobě věnoval studiu anatomie na vídeňské univerzitě.

V roce 1785 se stal členem Akademie výtvarných umění a zároveň zástupcem profesora sochařství. Již v následujícím roce se stal Fischer na Barthův návrh profesorem sochařství na Akademii a v roce 1815 dokonce jejím ředitelem. Fischerovy anatomické studie vedly k vytvoření exemplární modelové skulptury „mužského svalovce“. Takto došlo v roce 1803 k zhotovení dřevěného skeletu v podživotní velikosti a jeho pozdějšímu odlití v životní velikosti.

Fischerův mužský svalovec sloužil jako pomůcka při výuce na různých uměleckých školách. Starohrabě Salm mimo Ílionea koupil od Fischera ještě modely Bakchus se satyrem, Pán a Šermíř borghézský. Všechny tyto sochy se také v Blansku po roce 1821, kdy nastoupil na místo ředitele blanenských železáren Karl von Reichenbach, odlévaly.

Socha Ílionea dostala i výrazné ocenění. V roce 1831 získaly blanenské železárny zlatou medaili za její odlití. Další zlatá medaile následovala v roce 1835 na všeobecné výstavě řemeslných výrobků ve Vídni. Starohrabě Salm obdaroval odlitkem Ilionea nejvýznamnějšího německého básníka Johanna Wolfganga Goetha.

Ílioneus na dvorku

Se sochou Ílionea se můžeme setkat v několika exemplářích v romantickém zámeckém parku Heldenberg v dolnorakouském Kleinwetz– dorfu, kde se nachází venkovní expozice bust a soch válečných hrdinů rakouského mocnářství a zároveň hrobka českého generála Václava Radeckého z Radče. V českých zemích najdeme Ílionea nejspíše pouze na dvorku renesančního domu v Klatovech. Opravená socha tam stojí od roku 2009. Předtím se nacházela v zámecké zahradě v Mlázovech. Socha Ílionea vážila sto čtyřicet kilogramů při výšce metr dvacet. Těsně před začátkem první světové války stála dvě stě sedmdesát tři koruny.

JINDŘICH ČELADÍN
Autor pracuje v Muzeu Blansko

18.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Blanensku a v regionu Brno - venkov řádí zloděj, který využívá nepozornosti nakupujících v supermarketech. V dosud nahlášených případech se zaměřil v obchodech zejména na důchodkyně.
4

Zloděj krade tašky v obchodech. Na Blanensku a na Brněnsku

Hledá se pamětník tábora v Letech.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

Silnice mezi Adamovem a Bílovicemi je zavřená. Kvůli sesuvu kamenů

Adamov /FOTOGALERIE/– Silnice z Adamova do Bílovic nad Svitavou uzavřena z důvodu sesuvu skály na vozovku. Předpokládané uzavření do 28. února. Průběžné informace na webu města. Takovou SMS zprávu dostaly v neděli ráno adamovské domácnosti. K sesuvu kamení došlo na silnici, po které místní jezdí kolem řeky Svitavy za prací a za nákupy do Brna.

Ministr Ťok slíbil peníze na nádraží v Brně. Pokročit chce se stavbou D52

Jižní Morava – Na brněnské nádraží stát peníze najde, ať už se rozhodne o jakékoliv variantě, slíbil v pátek ministr dopravy Dan Ťok. Zároveň také na jednání se zástupci města a Jihomoravského kraje podpořil variantu odsunu nádraží k řece.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT