Předchozí díly seriálu Znáte je z pódií najdete ZDE

„Původní skupinu Šnek jsme založili v roce 1993. V té době jsme tak nějak muzicírovali a nahrávali na kazeťák písničky kamaráda z Jedovnic Honzy Brůžeňáka. Ten vlastně skupinu založil, společně s námi hrál ještě Zbyněk Petržela. Chtěli jsme hrát ve více lidech naše věci a tak vlastně vznikl Šnek,“ popsal vznik kapely její vedoucí Aleš Bláha.

Prvních pár let po svém založení hrál Šnek v klubu Ulita, v blanenském kině a menších hudebních festivalech v Blansku. Zakládající trojici muzikantů v obsazení kytara, basa a klávesy později doplnili další hudebníci. „Naše sestava byla hodně proměnlivá. Pořád někdo přicházel a odcházel,“ dodal Bláha s tím, že od začátku šla skupina vlastní cestou a vesměs hrála svoje skladby. „Hráli jsme písničky v akustické podobě, teď se přikláníme trochu i k jazzu. Takže je to takový folkjazz. Samozřejmě, když publikum chce, zahrajeme také něco třeba od Suchého se Šlitrem, Voskovce a Wericha nebo jen tak ze zpěvníku,“ upřesnil s úsměvem Bláha.

Před deseti lety, kdy měla kapela nejsilnější obsazení změnila i svůj název na Šnek a spol. Následující čtyři roky byly podle Bláhy nejúspěšnějším obdobím skupiny. „Jezdili jsme po Portách, hráli v rádiu, byli i na festivalu Zahrada. Tam jsme postoupili z krajského kola v Brně. Nakonec jsme obsadili ze šestadvaceti kapel pro nás neuvěřitelné šesté místo. Na neznámou kapelu to byl super výsledek,“ zavzpomínal Bláha.

Rok předtím už Šnek a spol bodoval na Blanenském folkové létě s nastudováním známé Balady pro banditu. „To byla super akce. Jako herci nám tehdy pomohli ráječtí skauti a představení mělo velký úspěch,“ poznamenal Bláha a zároveň dodal, že po několika nabitých letech se dostala kapela do útlumu. „Teď už hrajeme jen občas. Na oslavách kamarádů, na svatbách. Většina z nás už má rodiny nebo studuje, takže na muzicírování už není tolik času. Ale Šnek a spol pořád existuje a funguje. Z toho mám největší radost,“ usmál se Bláha.

Blanenští si kapelu mohou poslechnout příští týden v zámeckém parku při Dni země. Šnek a spol také připravují divadelní představení s písničkami Marka Ebena Kocour Modroočku. Zahrát by měli také v létě na Blanenském folkovém létě.

Vážení čtenáři, seriál Znáte je z pódií najdete také v tištěné podobě každou druhou sobotu v Blanenském deníku Rovnost.