Stejně jako hasiči ve Velkých Opatovicích, i petrovický hasičský sbor má na spolupráci s dalšími obcemi lví podíl. „Byla to právě jejich myšlenka, která vedla k navázání vztahů s českými Petrovicemi. V roce 2013 oslavíme deset let společných aktivit. Požární ochrana je stále hlavním bodem spolupráce," přibližuje činnost obcí starosta Petrovic na Blanensku Vladimír Paulík.

Slovenské Petrovice

„Před několika lety jsme začali jednat i se slovenskými Petrovicemi, které leží u Žiliny. Evropská unie tehdy začala dotovat a podporovat přeshraniční spolupráci, tak jsme se rozhodli zapojit i do ní," popisuje začátky mezinárodního vztahu Paulík.

I Petrovice na Slovensku našel a spolupráci s nimi inicioval starosta Sboru dobrovolných hasičů Petrovice u Blanska Antonín Filouš. „Chtěli jsme, aby se naší spolupráce účastnily i děti z obce. Začali jsme proto organizovat pravidelné společné letní tábory. I ostatních vzájemných setkání se účastní naši mladí hasiči, kteří se svými slovenskými protějšky mimo jiné i soutěží v požárních disciplínách," podotýká Filouš. Obce se v pořádání pobytů střídají, jeden rok jsou děti v České republice, druhý rok zase na Slovensku.

Forma české spolupráce se od té se slovenskými Petrovicemi trochu liší. Zástupci všech českých partnerských Petrovic pořádají každoročně společné víkendy. „Pořadatelství těchto setkání putuje mezi všemi úřady. Za těch deset let jsme už jedno kolečko uzavřeli, takže některé obce už setkání organizovaly podruhé," říká Paulík. V České republice je skoro třicet obcí s názvem Petrovice, které mají vlastní úřad, jádrem spolupráce jich je ale necelých deset, například těch u Sedlčan, u Sušic nebo u Karviné.

Setkání hasičů

„V roce 2003 jsme zorganizovali první společné setkání hasičů Petrovic. Naplánoval to výbor hasičů a díky sponzorům a dotaci jsme mohli první ročník uspořádat. První setkání tak bylo právě u nás," popisuje začátek spolupráce Filouš.

Kromě hasičské spolupráce se na víkendových setkáních řeší propagace obcí a zástupci Petrovic navzájem poznávají regiony svých partnerů. Podle starosty budoucnost spolupráce závisí na penězích. „Když se dostanete na řadu s pořadatelstvím, musí vaše obec zaplatit ubytování, organizaci i stravování všem hostům. To nejsou malé peníze," upozorňuje Paulík. Poslední velké setkání uspořádalo vedení Petrovic poblíž Sušic letos v květnu.

Do slovenských Petrovic se hasiči poprvé podívali v roce 2008, u příležitosti osmdesátého výročí vzniku tamějšího sboru. „Rok nato jsme my slavili 115. výročí založení sboru, takže navštívili Slováci nás. Příští rok oslaví pětaosmdesát let, o rok později my 120 let, takže plánujeme další setkání. Mezitím se každý rok uskutečnilo aspoň jedno setkání mladých hasičů a jedno setkání dospělých. Aby toho nebylo málo, slovenská obec letos oslavila 700 let. Oslav jsme se taky zúčastnili," uzavírá Filouš.

ONDŘEJ EKL