Když byla dnes osmnáctiletá Nikola Matušková z Ludíkova ještě malá holčička, rodiče jí rádi pouštěli písničky. Kdykoliv uslyšela rytmickou melodii, začala tančit.

Že nedělala pouze kroky nalevo či napravo, si hned všimla její maminka. Svou talentovanou dceru přihlásila v jejích třech letech do Základní umělecké školy v Boskovicích. „Asi v pěti letech jsem tančila svou první choreografii na píseň Holka modrooká. Hodně mě to chytlo a uvědomila jsem si, že se chci tanci věnovat naplno," říká Matušková. Blanenský deník Rovnost jí věnuje další díl seriálu Mladé talenty.

Studentka Střední pedagogické školy v Boskovicích si postupně osvojila všechny taneční techniky. Od klasických tanců až po moderní street dance. Nejvíce jí však okouzlily scénický výrazový tanec a především jazzový tanec. „Na umělecké škole jej ale nevyučují, proto chodím na kurzy. Líbí se mi, že jeho kroky nejsou příliš konkrétní, je hodně o improvizaci a vyjadřování pocitů," vysvětluje Matušková.Osamnáctiletá Nikola Matušková z Ludíkova se tanci věnuje od svých tří let. Nejvíce jí baví scénický výrazový a jazzový tanec.

Nedělá jí problém naučit se jakýkoliv druh tance. „Nemyslím si, že v nějakém vynikám nejvíc. Umím se naučit cokoliv, pokud si osvojím choreografii. Nejnáročnější jsou ale asi klasické tance. Jako třeba balet. Člověk u něj musí mít správné držení těla. Kolikrát odcházím z tréninku a bolí mě svaly, o kterých jsem dříve ani nevěděla, že je mám. Ve škole máme totiž nového učitele, který klade důraz hlavně na klasické tance," směje se Matušková.

Tréninky mívá dvakrát týdně. A jak říká, občas se přistihne při tom, že se jí na ně nechce. „Letos maturuji, tak toho mám hodně. Kolikrát jsem unavená a cítím, že na tanec nemám dost sil. Pak si ale řeknu, že únavu prostě musím překonat a jdu si zatančit. Vždy jsem za to moc ráda. Všechny problémy ze mě najednou opadnou, jsem v pohodě a užívám si to," tvrdí maturantka.

Nejlepší relaxace

Svého koníčku se nevzdává dokonce ani při domácím úklidu. „Zapnu si rádio a vlním se v rytmu. Když mám třeba špatný den, jdu si do lesa zaběhat. Najdu si klidné místo, pustím si písničku a tancuji i tam. Nikdo se na mě nedívá, je to pro mě takový únik ze světa reality a výborně se při tom odreaguji," popisuje Matušková.

Osamnáctiletá Nikola Matušková z Ludíkova se tanci věnuje od svých tří let. Nejvíce jí baví scénický výrazový a jazzový tanec.

Jejím snem je tancovat před zaplněnými sály v divadlech v Česku či v zahraničí. „Často si představuji, jak budu dělat publiku svým tancem radost. Všichni se na mě budou dívat, budu šťastná a bude to parádní. Letos jsem si podala přihlášku na obor taneční pedagogika na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. Bohužel mi to nevyšlo, asi upřednostnili ty, kteří mají s vyučováním tance již zkušenosti. Ale nevzdám to a příští rok budu zkoušet štěstí opět. Hlásím se také na jiné obory, třeba tělocvik a matematiku na univerzitách v Brně a Olomouci. Věřím, že na zkouškách uspěji," doufá Matušková.

Lidé ji nyní mohou vidět vystupovat spolu s ostatními tanečníky boskovické základní umělecké školy na různých předtančeních na plesích. Začátkem června vystoupí v sokolovně v Boskovicích.

Mladá tanečnice ještě donedávna o svou hezkou postavu nějak zvláště nedbala. „Byla jsem hlavně na maso a různé zákusky a dezerty. Když jsem se přejedla, šla jsem posilovat nebo si zaběhat. Teď mi ale nejvíc chutná zelenina upravená na různé způsoby. Když mám hlad, nakrájím si třeba řepíkatý celer. Samotnou mě to hodně překvapuje," dodává Matušková, která se ve volném čase věnuje také skautingu, parkouringu a při škole si pravidelně přivydělává hlídáním dětí.