Studenta ekonomického lycea Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Blansku ke střelbě přivedl dědeček, který je myslivcem. Chodili spolu na střelnici v Sudicích. A Vojtěch se asi ve čtrnácti letech rozhodl, že se bude střelbě věnovat víc. „Právě v Sudicích si mě všiml trenér, dědečkův kamarád. A naznal, že mi to jde. Takže mě přivedl na tréninky do Brna. Tento pán už bohužel zemřel, ale nyní mám výborného trenéra Luboše Adamce," říká mladík, který trénuje a závodí za Kometu Brno.

Na střelnici v brněnských Soběšicích, největší v Česku, jezdí třikrát až čtyřikrát týdně. Obvykle ho tam vozí právě dědeček, který je jeho velkým fanouškem. „Děda to se mnou hodně prožívá a podporuje mě. Vždycky na mě už čeká před školou a pak vyrážíme na tréninky," popisuje Vojtěch. Na trénincích se snaží získat hlavně jistotu, zkušenost a pilovat to, co mu zrovna nejde. „Je potřeba střílet, střílet, střílet, jinak se trénovat nedá. Ale na samotných závodech to je pak stejně hlavně o psychice. Jak říká můj trenér: Střílet se naučí každý, závodit málokdo," usmívá se mladý střelec.

Některé z trofejí Vojtěcha Ráčila.Jemu se zejména v uplynulém roce dařilo dost. Pohárů a diplomů má už slušnou sbírku. Nejvíc si cení druhého místa z mistrovství České republiky juniorů v Plzni. Užil si také atmosféry mezinárodních závodů v Itálii, kde je střelectví takřka národním sportem. „Na světovém poháru jsem se ocitl tak trochu náhodou a vystřílel jsem patnácté místo. Mám z toho radost, byla to hlavně velká zkušenost," říká mladík, který je členem české dorostenecké reprezentace.

O co při skeetu jde? Terčům se říká asfaltoví holubi. Ti „vylétávají" ze dvou vrhacích věží, nízké a vysoké. V jednom kole střelec vystřídá osm stanovišť, ze kterých se snaží zasáhnout pětadvacet holubů. Některá stanoviště jsou blíž, jiná dále, v některých pozicích vylétají téměř současně dvojterče. „Závod obnáší pět takzvaných rund po pětadvaceti terčích. Šest nejlepších střelců postupuje do finále, kde střílí už jen na dvouterče, je jich šestnáct," popisuje Vojtěch.

Vesta a sluchátka

Ten od začátku své kariéry používá stále stejnou zbraň, kterou dostal z Českého střeleckého svazu. Když bere brokovnici do ruky, má oblečenou vestu na náboje, na hlavě čepici proti případnému slunci, sluchátka kvůli ránám, brýle a do své výbavy přibaluje i ručník. To aby se měl do čeho utřít, když třeba prší.

Podle Vojtěcha dobrý střelec kromě klidu a psychické stability potřebuje také postřeh, trpělivost, schopnost načasování, hodí se i dobrá fyzická kondice. „Sice to nevypadá, ale při sportu je zapojené celé tělo. Během závodu zvednu dvěstěkrát zbraň, která váží něco přes tři kila, takže to už je znát," přibližuje dále mladík, který je jedním z mála na Blanensku, kteří se na této úrovni věnují skeetu.

Vojtěch Ráčil na střelnici.Bez podpory sponzorů to podle Ráčila ale nejde. Střelectví je totiž poměrně nákladný sport. „Jeden náboj stojí 4,40 koruny. Při jednom tréninku jich vystřílím něco přes stovku. Dost stojí také dojíždění na tréninky a na závody. Většinu nákladů naštěstí platí můj klub, jinak bych střílet nemohl," vysvětluje.

Mladík má nyní obavy, jak to s jeho střeleckou budoucností bude. „Před časem jsem totiž onemocněl zánětem srdečního svalu, takže teď několik měsíců nesmím mít žádnou zátěž. Sezonu tak začnu později a to může být problém," říká. Střelectví by se ale rád věnoval i v budoucnu. „Kdybych vyhrál mistrovství Evropy, světa nebo dokonce olympiádu, to by bylo něco," zasní se. Pocit, když se mu v závodě daří a pak stojí na stupínku pro vítěze, si hodně užívá.

Vojtěch Ráčil skeetu věnuje hodně času, ale prostor si najde i na další záliby. Ty jsou hlavně sportovní. Rekreačně hraje basket, florbal, chodí do posilovny, v zimě rád jezdí na snowboardu. A co kromě střílení plánuje po maturitě? „Asi půjdu studovat vysokou školu ekonomickou," prozrazuje.