Po stopách těchto památek se vydáme nejen na Blanensku, ale také v dalších okresech. „V dnešním díle se vypravíme za kříži a kameny na Šumpersko do obcí Moravičany a Doubravice. A také na Tišnovsko do obce Závist u Tišnova," popsal další výpravu Zdeněk Přibyl.

V Moravičanech nebylo pátrání po kamenné památce složité. Stačilo najít tamní kapličku sv. Floriána, u které stál hrubě opracovaný pískovcový kříž.

K němu se podle dobových pramenů dochovala pověst. Podle ní u kříže, který dřív stával za vsí v polích, nalezli místní mrtvou matku sedláka Jana Janíčka. Objímala kříž křečovitě oběma rukama a byla oděná v černé roucho. „Aby mrtvou od kříže odtrhli, museli jí prý ruce zlomit. Podle pověsti se mrtvá matka Janíčkovi ve snu několikrát zjevila. Otevírala skříň, ve které měl sedlák svatební oděv," stojí na webu, který se zabývá historií a mapováním smírčích křížů u nás.

Jednou to ale sedlákovi nedalo a svatební šat si oblékl. Vydal se v něm ke kříži za vesnici. „Bába Hanzálková, celá v černém, zde zrovna odpočívala. Janíček propadl mýlce o pokračujícím zjevení jeho matky a šlakem trefený padl mrtev k zemi. Smírčí kříž stal se osudem jejich rodiny," uvádějí dobové prameny.

Další kříž si turista z Ráječka vyfotografoval v obci Doubravice. Stál na konci vesnice vedle sochy sv. Jana Nepomuckého. Jedná se o latinský kříž z pískovce. Na břevnu má vytesaný letopočet 1773 a nad ním číslici 1171. Podle knihy Kamenné kříže Čech a Moravy ho místní k soše přesunuli při rozšiřování silnice. „Pod křížem se přitom našel kámen se třemi malými křížky," dodal Přibyl.

Za další kamennou památkou vyrazil Přibyl do obce Závist u Tišnova. Tam uviděl poškozenou kamennou desku z červeného pískovce. Na přední straně s reliéfem latinského kříže s rozšířenou patou.

Podle knihy Kamenné kříže Čech a Moravy stojí v zatáčce pod obcí, kudy prchal roku 1642 probošt tišnovského kláštera Weisskopp a u Svatoslavi byl zastřelen. „Přímo u kamene byl zákeřně přepaden pan Václav z Černé Hory, ale zázrakem vyvázl," je napsáno v této knize.

Zdroje: www.smirce-krize.cz, Kamenné kříže Čech a Moravy