S psaním veršů měl David zkušenosti už dávno před tím, než začal pracovat na své první knize. „Básničky jsem začal psát někdy na základní škole. Tehdy mi také vyšla první básnička otištěná v tamních novinách," vzpomíná Knésl.

Inspiraci nachází v běžných životních situacích. „Nemám žádné téma, na které bych byl zaměřený a o němž bych psal častěji. Věnuji se věcem, které mě v danou chvíli zaujmou. To se potom píše snadno, zaměřuji se totiž na to, co mě zajímá, a nejsem pod tlakem. Naopak nejtěžší je psát básničky na objednávku, to naštěstí ale nedělám příliš často," vypráví básník s tím, že pro psaní veršů nepotřebuje žádné zvláštní podmínky. „Hodně mých básní vzniklo třeba i ve vlaku," říká.

Pomoc Matějovi

Až doposud však neměl svá dílka nikde přehledně pohromadě. „Měl jsem svoje básničky takové neucelené a některé jsem i ztratil, tak jsem se rozhodl být pečlivější. Dal jsem si závazek, že za rok napíšu sto básní a budu je dávat všechny na jedno místo. Potom však za mnou přišla kamarádka s nápadem, že bychom moje básně mohli vydat v knize," popisuje Knésl.

Nápad se mu zalíbil. „Říkal jsem si ale, proč vydávat knihu jen tak. Knih teď vychází celá řada a často to nemá žádný hlubší smysl. Dozvěděl jsem se o jedné rodině, která má velmi nemocného syna Matěje. Tak jsem se nabídl s tím, že bychom mohli knížku prodávat a výtěžek z prodeje by šel na pomoc nemocnému chlapečkovi," říká Knésl. Knížka stojí sto padesát korun. „Padesátikoruna pokryje náklady na tisk knihy a stokorunu z každé knížky obdrží právě rodina Matěje. S jejím příběhem se lidé mohou seznámit na webových stránkách www.promateje.cz," vysvětluje básník.

Básnickou sbírku Střípky lidské duše slavnostně pokřtili letos třiadvacátého listopadu. „Vydání knihy je zatím v této oblasti pro mě určitě největší úspěch a vážím si toho. Jsem také rád, že tím můžu navíc někomu pomoci. S projektem mi velmi pomáhala slečna Radka Pavlová," povídá Knésl.

Sbírka Střípky lidské duše obsahuje devětapadesát básní. „Vybíral jsem nakonec z asi osmdesáti, abych mohl do knihy dát to lepší," říká autor s tím, že všechny básně v knížce má rád. „Každá básnička reprezentuje nějaký okamžik v životě nebo nějaký pocit. Proto se také sbírka jmenuje Střípky lidské duše. O žádném z těch pocitů či okamžiků nemůžu říci, že by byl špatný," vysvětluje pětadvacetiletý básník, který se živí jako technik informačních technologií a programátor.

Jednou vydanou sbírkou básní Knésl skončit nechce. „Plánuji napsat a vydat ještě další knížky. Už teď na tom pracuji," dodává mladý autor.