Akademický sochař Roman Wenzel se usadil v Suchdolu nedaleko Blanska. Zde má svůj ateliér a opravuje starý dům. Introvert žijící ve svých vlastních myšlenkách, který dokáže vidět věci svým jedinečným způsobem. Hlavu mu zaměstnávají nápady, které stále realizuje.

K jeho lidskému údělu patří tvořit. Svoji imaginaci vkládá do volné tvorby v různých materiálech. Často spolupracuje s architekty na realizaci soch, reliéfů, studánek a land artů (krajinné umění).

Narodil se v Brně 20. července 1954. V roce 1961 se rodina stěhuje do Tetčic a budoucí sochař navštěvoval Základní školu v Rosicích. Absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně, obor sochařství u profesora Navrátila. V letech 19761982 pak Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru sochařství profesora Stanislava Hanzlíka.

Na volné noze

Od roku 1982 se Wenzel živí jako sochař a keramik na volné noze. Zobrazuje vztahy lidí v humorných a úsměvných situacích. Někdy se vrací ke klasickému sochařství, jindy se rozlétne a svobodně roztáhne svá křídla, netrápí se a nezabývá perspektivou a kompozicí. Tvoří tak, jak mu to dá rozum a mozek rovnou do dláta, surové hlíny, kovu, kamene či dřeva.

Nepodléhal a nepodléhá žádnému jistému směru. Ve své tvorbě je úderný, přímý a chlapsky tvrdý. Každý svůj nápad a myšlenku prozkoumá až na dřeň jádra.

Jako výtvarník a pedagog se Wenzel zapojil do projektu Kruh Prstenu vznikl počátkem devadesátých let minulého století. Představuje vytvoření reprezentativní trojsvazkové publikace a sbírky erotik českých malířů a sochařů. Předkládá trilogii pojednání o vývoji lidské sexuality, erotiky, lásky a manželství spolu s přehlídkou nejzajímavějších literárních a výtvarných děl. České výtvarné originály se možná stanou základem Galerie a muzea sexuality, erotiky a lásky, budou spolu s knihou „putovat“ po muzeích, galeriích a výstavních síních. Autorem díla a celého projektu je profesor Jaroslav Malina z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Pro tento projekt akademický sochař Roman Wenzel ze Suchdola vytvořil díla: Tantra, Salome, Únos Kentaura, V nebi jak párek ptáků roztoužený…, Ženaluk, Mužský a ženský princip v tělesném spojení, Ádibudha Samantabha-dra se svou Pradžňou Samantabhadrí v sexuálním spojení.

Výtvarník Roman Wenzel zanechává po sobě i výraznou lidskou stopu ve vlastním projektu Drak pro postižené děti denního stacionáře v Brně. Tato pomůcka díky kombinaci dřeva a pružin zlepšuje sníženou pohyblivost dětí.

PAVEL SVOBODA (autor je galerista)

Samostatné výstavy: Galerie Dílo Havířov, Muzeum Ivančice, Galerie Dílo Brno, Galerie Na bidýlku Brno, Galerie Centrum Brno, Lidová škola umění Olomouc, Galerie Viliegas Barcelona, Galerie Eden Vídeň, Galerie Lužánky Brno, Výstavní síň Městská knihovna Blansko.

Realizace: Stromy, keramická stěna, Zbýšov; Sova, žula, studánka, Rozdrojovice; Kolo života, studánka, Brno-Kohoutovice; Lovecké motivy, reliéfy ve dřevě, Znojmo; Brána, žulový objekt, Lipsko; Křídlo, objekt z litého betonu, Borohrádek; Cesta za sluncem, glazovaná keramika, umělý kámen, bronz, tepaná měď, Brno-Kamenný vrch; Starý a Nový zákon, socha-kašna ze žuly, Brno-Komín; Kamenné kompozice s vodním prvkem, Brno-Vinohrady; Pramínek vody, žula Praha-Strašnice; Sv. Florián, kamenina, Sloup v Moravském krasu; Márinka, kašna, žula, bronz, Buchlovice na Moravě; Úsměv, pramínek vody, žula, park v Tuřanech; Kašna štiky, žula, bronz, Rosice.