Chtějí koupit stroj na údržbu chodníků a upravit tamní hřbitov. Pracují také na projektu nové cyklostezky Blansko–Ráječko. A stále čekají na třicet milionů korun od firmy, která u obce staví obří sluneční elektrárnu. Ta však ještě pořád není hotová.

Když se řekne Ráječko, vybaví se mi fotbal, vynikající chleba a fotovoltaická elektrárna. To je pro někoho možná úsměvná kombinace. V případě sluneční elektrárny vám ale do smíchu určitě moc není. Kolem její stavby byl a stále je velký humbuk. Pořád není totiž hotová…
Bohužel stavba elektrárny se vyvinula tak, jak se vyvinula. Teď opravdu nedokážu říct, jak dál a hlavně jakým směrem se bude ubírat. Obec tam nemá žádná vlastnická práva, staví se na soukromých pozemcích a do záměrů jejich vlastníků nemůžeme zasahovat. V územním plánu je v této lokalitě napsána fotovoltaická elektrárna. Jak teď vypadá, vidíte sám.

Takže v současnosti už do tohoto projektu nemá obec Ráječko co mluvit?
Ne. Ve fázi, kdy jsme mohli do stavby jako obec zasáhnout, jsme to udělali. Do projektu a smluv se zakomponovalo vše, co bylo pro obec důležité. Teď nemůžeme dělat opravdu nic. Jen čekat, jestli se elektrárna postaví, nebo ne.

Přitom jde Ráječku o velké peníze. Po dostavění elektrárny jste od investorů měli dostat třicet milionů korun…
Smlouvu s investory máme právně ošetřenou. Ale vše se odvíjí od toho, až bude elektrárna stát a vyrábět elektřinu. Ve smlouvě je napsáno, že přípojky k elektrárně povedou přes obecní pozemky. Ale to, jestli se elektrárna dostaví, nebo ne, opravdu ovlivnit nedokážeme. Když fotovoltaika nepojede, nebudeme mít peníze.

Třicet milionů je ale pro obec obrovská částka. Určitě jste s nimi počítali na některé projekty…
Ano, ale na druhou stranu jsme si nestavěli žádné vzdušné zámky.

V Ráječku, díky stavbě elektrárny na zhruba třiceti hektarech plochy, pořádně „zhoustla“ atmosféra. Kauza elektrárny plnila stránky novin. Spousta lidí si určitě říkala, že starosta dostal od investorů nasypáno…
To nemá cenu komentovat. Pokud by z toho obec nic neměla, tak bych to ještě dokázal pochopit. Ale vždyť se jednalo o třicet milionů pro obec. Kdybychom elektrárnu zamítli, tak se stejně postaví jinde a my bychom neměli nic. To, že není elektrárna ještě postavená, je samozřejmě věc jiná. Je zajímavé, že největší kampaň proti elektrárně se rozjela před volbami. Ty pak ale paradoxně ukázaly, že mi v Ráječku spousta lidí stále věří. Projekt elektrárny se v územním plánu projednával více než rok. Vykoupilo se zhruba šedesát pozemků od místních lidí. Tak ať mi nikdo netvrdí, že o stavbě elektrárny se nevědělo. Celou tu dobu mohli lidé dávat připomínky.

Jaké nejzásadnější investice máte v nejbližší době v plánu?
Nic závratného letos nechystáme. Finanční situace obcí není teď obecně moc růžová. Příjmy ze státního rozpočtu jsou o dost nižší než v minulosti. Také splácíme dva úvěry. Za novou kanalizaci nás právě letos a příští rok čekají dvě největší splátky kolem dvou milionů. Druhý úvěr je za sportovní halu. Nejsme sice v situaci, že bychom kvůli úvěrům měli nějak zásadně svázané ruce, ale vyskakovat si moc nemůžeme. Samozřejmě sledujeme dotační výzvy. Bez nich bychom se nemohli pustit do spousty věcí. Letos chceme koupit stroj na údržbu chodníků a také jsme požádali o dotaci na úpravu zeleně na hřbitově. Na kraji máme rovněž podanou žádost o dotaci na nové auto pro hasiče.

V minulosti se hodně mluvilo o cyklostezce z Blanska do Ráječka a z Ráječka do Rájce-Jestřebí. Jsou tyto projekty stále aktuální?
Právě cyklostezka z Ráječka do Rájce byla jedním z projektů, na který jsme chtěli použít peníze od investorů sluneční elektrárny. Při její stavbě se počítalo, že u silnice zbude část pozemků pro cyklostezku. Záměr je to perfektní a také Ráječtí by nás podpořili, ale chybí nám jedna podstatná věc. Peníze. I když jsem optimista. Podle mě se cyklostezka mezi Ráječkem a Rájcem v budoucnu udělá. To stavba cyklostezky mezi Ráječkem a Blanskem vypadá mnohem nadějněji. Náš společný projekt s Blanskem už je připravený. Je rozdělen do několika etap. Od Blanska ve směru na Ráječko povede cyklostezka po pravé straně po obslužné cestě. Zbývá nám vykoupit jeden dva pozemky. Pak můžeme požádat o dotaci. To už by mohlo být příští rok. V Blansku by měla stezka vést až ke Kauflandu.

Novou stezku mezi Ráječkem a Blanskem by spousta lidí ocenila…
Pro mě je to zásadní věc. Řada lidí, a dost často starších, jezdí na kole za nákupy do Kauflandu. Na silnici tam jezdí auta velmi rychle a je hustý provoz. Na nové stezce by byli v bezpečí.

Hustý provoz byl ještě donedávna v samém středu Ráječka. Komplikace s dopravou vyřešila stavba obchvatu…
Ta se ale stihla za minutu dvanáct. Teď když vidím, jaký je problém se stavbou nových silnic, jsem rád, že obchvat máme. Lidem, kteří bydlí u hlavního tahu přes Ráječko, se ulevilo.

Řada silnic v okrese není zrovna dobrou vizitkou silničářů, potažmo obcí. Máte v Ráječku hodně rozbité silnice?
Díky nové kanalizaci se nám při její stavbě podařilo spoustu silnic, cest a chodníků v obci opravit. Silnici musíme udělat mezi novostavbami v lokalitě Padělky a také některé přeložky chodníků. Podle mého spíš než s rozbitými silnicemi bojujeme s nedostatkem parkovacích míst v obci. Zejména v částech, kudy protéká potok.

Jaká je podpora bydlení ze strany obce? Připravujete nějaké stavební pozemky?
Před čtyřmi lety jsme vykoupili část pozemků v lokalitě Padělky. Obec tam nechala zasíťovat deset pozemků, které jsou v současnosti až na dva již zastavěné. Nyní další podobné stavební pozemky nemáme. Výkup ucelené části pozemků je totiž problém. Před časem jsme v této lokalitě zkoušeli vykoupit další pozemky, ale i přes solidní cenu nás asi čtvrtina lidí odmítla. Další stavební parcely tak zatím připravovat nehodláme. Navíc by nás to stálo spoustu peněz, které teď nazbyt nemáme.

Před časem jste v Ráječku postavili sběrný dvůr. Vyplatila se vám tato investice?
Na provoz dvora obec samozřejmě doplácí, ale není to opět nijak závratná částka. Já vnímám sběrný dvůr jako užitečnou službu místním lidem a krok správným směrem. I když jsou lidé u nás zvyklí odpad třídit a máme dost kontejnerů na tříděný odpad, tak sběrný dvůr v Ráječku chyběl. Nezastírám, že jsme měli obavy, že po půl roce tam lidé přestanou s odpadem chodit. Ale nic takového se neděje. I po dvou letech provozu lidé dvůr využívají v plné míře. Navíc v Ráječku a jeho okolí ubyly černé skládky. Ty se samozřejmě občas stále vyskytují, ale už ne tolik jako dřív.

Na mnoha místech v regionu bojují s nedostatkem míst v mateřských školkách. V Ráječku s tím problém nemáte?
My jsme kapacitu volných míst ve školce neomezovali. Spíš bojujeme s místem v naší škole. Uvidíme, jestli bude dětí přibývat. Kapacita školy je na hraně. Máme připraven projekt na přístavbu školy. To je další věc, na kterou by se nám hodily peníze z elektrárny. Samozřejmě bychom potřebovali i dotaci.

Od Celestiky jste koupili sportovní halu za pět milionů. Není to pro Ráječko zbytečný luxus?
To si nemyslím. Halu totiž nevyužívají jen místní. Navíc tam chodí spousta dětí a mládež. Investici do podobných věcí vždy vnímám jako dobrý krok. Sice ještě čtyři roky budeme na halu splácet úvěr a na provoz také něco málo doplácíme, ale dá se to v pohodě zvládnout. Zanedlouho ve sportovní hale otevřeme také mateřské centrum Rajčátko, takže tam pro své aktivity najdou zázemí i maminky s dětmi, což je fajn.

Ona podpora sportu je v Ráječku řekl bych až nadstandardní. S ohledem na jeho velikost a v porovnání s ostatními obcemi či městy…
Předchozí starostové i já jsme sportovci. Nezastírám, že do sportu dáváme v Ráječku docela slušné peníze. Ale není to jen fotbal, jak občas slyším. Snažíme se podporovat i další sportovní a zájmová sdružení. V Ráječku byl sport vždy vnímám velmi pozitivně. Dost lidí se k němu upnulo. Samozřejmě každý rok se v rozpočtu bojuje o každou korunu, ale proč by se neměl podpořit sport, děti, mládež a aktivní spolky či sdružení? Ovšem vím, že někteří řeknou, chceme raději nové chodníky, silnice a podobně.

Rozestavěli jste další sportovní areál, kde se může jezdit na bruslích, využívají ho také hasiči…
Nejen oni, ale i sportovci a lidé všech věkových skupin. Tento areál, který se jmenuje Hasičská louka, chceme využívat rovněž pro různé společenské akce, jako jsou například závody hasičů, dětský a sportovní den a naše nová akce, co měla premiéru v loňském roce a jmenuje se Ráječkovský trojboj. Podobně velké místo v obci chybělo.

Co podle vás v Ráječku chybí?
Podle mého je to zázemí pro starší lidi. Například pro ty, co se dostanou do složité životní situace. Uvažujeme o stavbě domu s malometrážními byty, kde by tito lidé mohli bydlet. Nebráníme se myšlence, že by měl více pater a mohly by tam být i takzvané startovací byty pro mladé rodiny či lidi, co se ocitli v nouzi. Zatím je vše jen v rovině náznaků. Ale lokalitu už vytipovanou máme. Dům by stál ve středu obce.

Vít Rajtšlégr (ČSSD)

44 let, ženatý, syn
SPŠ Jedovnice, obor automatizační technika
po maturitě pracoval šest let v ČKD Blansko na obchodním oddělení, poté podnikal
od roku 1994 v zastupi­telstvu Ráječka, od roku 2002 místostarosta, od roku 2006 starosta Ráječka