VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rájecký kostel ukrývá fresky z patnáctého století

Rájec–Jestřebí /KOSTELY NA BLANENSKU/ – Původně barokní kostel ze sedmnáctého století v Rájci-Jestřebí vznikl pravděpodobně rozšířením starého kostelíka. Je zasvěcený Všem svatým.

21.7.2010
SDÍLEJ:

Kostel Všech svatých v Rájci-Jestřebí.Foto: Marie Hasoňová

Další díly seriálu Kostely na Blanensku najdete ZDE

Není příliš jasné, kdy a jak byl rájecký kostel postaven. První konkrétní písemná zmínka o faře v Rájci pochází z roku 1350, když byl rájecký farář Václav přeložen do Otaslavic. Nicméně podle listiny biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1131 lze předpokládat, že fara v té době v obci již existovala. Pravděpodobně tedy dříve v Rájci nějaký kostel stával, což se potvrdilo při opravách interiéru v roce 1998. „V presbytáři byly odhaleny fresky z patnáctého století. Zřejmě tady musela být větší kaple nebo menší kostelík,“ míní starosta Rájce-Jestřebí Pavel Perout.

„Odhalení fresek bylo velkým překvapením. Avšak v době, kdy se část z nich rozkryla, nebyly peníze na další průzkum,“ vysvětlil starosta fakt, že je nyní odkrytý jen úzký sloupek fresek nalevo od oltáře. Další odkrývání záleží na Národním památkovém ústavu, jelikož kostel je památkově chráněným objektem. „Nástěnné malby zobrazují dvě světice, první je svatá Kateřina a druhou nemůžeme poznat,“ doplnil Václav Fránek z Rájce, který se o historii kostela velmi zajímá.

Jiné překvapení čekalo Rájecké o pár let dříve. „Při výkopových pracích počátkem devadesátých let minulého století byla také nalezena gotická křtitelnice,“ sdělil Perout. Křtitelnice pochází z patnáctého století. Odkoupila ji blanenská farnost a zrenovovala pro kostel svatého Martina.

Presbytář je tedy zřejmě podle nalezených fresek nejstarší částí kostela a loď pravděpodobně nechal přistavět Bernát Drnovský. Ovšem při průzkumu nebyla nalezena spára mezi starou stavbou a novou přístavbou. Původní kostel byl bez věže. Tu i s kůrem nechal při zvyšování kostela v roce 1699 přistavět Jan Kristián hrabě z Roggendorfu.

Po třicetileté válce se kostel stal filiálkou doubravické farnosti, a to až do roku 1873, kdy byla fara v Rájci obnovena.

Kolem kostela se dříve rozprostíral hřbitov, který byl zrušen roku 1831 za morové epidemie. Pod chrámem se nachází krypta, která je momentálně uzavřená. „Dá se do ní dostat, ale nechodí se tam. Je prázdná,“ uvedl Perout. V hrobce byli pochováni členové rodu Drnovských a také hraběnka Karolina z Roggendorfu a další Salmové. Téměř všechny ostatky však byly později převezeny do sloupského kostela, kde spočívaly do roku 1828; poté byly přemístěny na Salmův hřbitov ve Sloupě. V kryptě zůstaly pouze ostatky hraběnky Karoliny.

V rájeckém kostele je několik náhrobních kamenů, které patří členům rodů Drnovských a Zástřizlů. „Zvenčí kostela stálo také několik náhrobků, ale poškozoval je tam déšť, proto jsou nyní v zámecké kapli rájeckého zámku,“ objasnil starosta.

Ve věži visí tři zvony. „Dva z nich byly během světových válek zrekvírovány. Nejstarší a zároveň největší však zůstal. Koncem šedesátých let byly pořízeny dva nové zvony,“ zmínil se Václav Fránek. Nejstarší zvon byl ulit v roce 1731.

Velký obraz za hlavním oltářem znázorňuje cestu smrtelníků ze země do nebe. Je na něm vyobrazena řada světců včetně Svaté Trojice.

Vážení čtenáři, seriál Kostely na Blanensku najdete v tištěné podobě také každé úterý v Blanenském deníku.

MARIE HASOŇOVÁ

21.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Areál bývalé vyškovské traktorové stanice.
3

Staré opuštěné areály chátrají. Ohrožují životy

Videosouhrn Deníku – pondělí 11. prosince 2017

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Po Herwartu stále uklízejí popadané stromy. A vichr lámal další

Blanensko, Vyškovsko – I měsíc po orkánu Herwart odklízí správci lesů následky jeho řádění. Do regionu přitom v pondělí opět vtrhl silný vítr. V obci Krásensko na Vyškovsku odpoledne způsobil hodinový výpadek elektřiny. A hodně foukat má i v úterý.

Brňané mají školu smyku za rohem. Na novém polygonu řidiče rozhodí tržná deska

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Námraza na silnici překvapila před dvěma lety řidiče z Brněnska Václava Hájka. „Dostal jsem smyk a skončil v příkopu. Byl to jeden z důvodů proč jsem si zaplatil školu smyku v Jihlavě,“ poznamenal. Od pondělí už jihomoravští řidiči na polygon nepojedou daleko. Představitelé firmy Polygon Brno otevřeli nový areál u Masarykova okruhu.

Důchodci si často musejí přivydělávat, říká ekonom

Jižní Morava /ROZHOVOR, ANKETA/ – Nejvyšší důchody na jižní Moravě pobírají lidé z Brna. Naopak nejméně peněz pobírají důchodci ve znojemském regionu. „Ovlivňuje to průmysl a také minulost místa,“ tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

AKTUALIZOVÁNO

Silný vítr: na Břeclavsku uletěl fóliovník, hasiči měli v kraji desítky výjezdů

Jižní Morava – Na mnoha místech Jihomoravského kraje ještě nejsou ani sečtené škody po říjnové vichřici a silný vítr už opět v pondělí vyvracel stromy a poškodil desítky budov. Jihomoravští hasiči vyjeli v pondělí do osmé hodiny večer celkem třiašedesátkrát. Řešili téměř čtyřicet větrem vyvrácených stromů i poničené střechy. Nejvíce škod způsobil vítr na Břeclavsku, hasiči tam vyjeli k třiatřiceti případům. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT