Předchozí díly seriálu Tipy na nevšední výlety najdete ZDE

Návštěvníci si mohou židovské město projít sami, nebo využít prohlídky s průvodcem. Městské informační středisko Boskovice nabízí na výběr ze tří prohlídkových okruhů. „Nejžádanější je okruh, jehož součástí je návštěva interiérů synagogy maior a mikve. Nechybí samozřejmě výklad o historii a životě Židů. Prohlídka trvá asi devadesát minut,“ uvedla Miluše Havránková z informačního centra. Krátký okruh, který zabere asi tři čtvrtě hodiny, turisty seznámí s informacemi o životě Židů v Boskovicích i o významných židovských stavbách. Součástí třetího okruhu je kromě návštěvy synagogy a mikve také prohlídka židovského hřbitova. „Prohlídky židovským městem je nutné předem objednat,“ doplnila Havránková.

Do židovského města se dá vstoupit například jedinou dochovanou bránou oddělující židovskou část města od křesťanské – z Hradní ulice. Naučná stezka, jejíž součástí je i tištěný průvodce, pak turisty Plačkovou ulicí dovede k synagoze a k mikve a když některou z uliček odbočí na Bílkovu ulici, dostanou se až k židovskému hřbitovu.

Synagoga nabídne pohled do krásného interiéru, k vidění je tam také expozice Muzea Boskovicka věnovaná židovskému městu a turisté se tam dozví o projektu Naděje. Ten je dílem studentů boskovického gymnázia, kteří zmapovali osudy boskovických Židů, jež přežili holocaust.

Mikve v ulici U Templu, přímo naproti synagoze, je otevřená teprve pět let. Jedná se o jednu z mála přístupných mikve u nás.

Židovský hřbitov, který patří mezi nejrozsáhlejší v Česku, zájemci najdou na konci Potoční ulice. Celkem je tam kolem dvou a půl tisíce kamenných náhrobků, z nichž nejstarší pocházejí ze sedmnáctého století.

Židovskou čtvrtí už šest let provází Helena Janíková, která o ní popovídá nejen česky, ale i německy a rusky a základní výklad pro prohlídku synagogy má připravený i ve francouzštině, italštině a polštině. O zajímavostech židovského města by dokázala vyprávět hodiny. „Miluji třeba synagogu, ta je pro mě magickým místem. Ale skutečnou slabost mám pro budovu bývalé židovské školy na adrese Bílkova 7, která má zajímavou historii,“ uvedla Helena Janíková.

Zejména návštěvníci z Německa s napětím poslouchají její slova o tom, že jeden rok do této židovské školy chodil i Hermann Steinschneider, který si později dal jméno Erik Jan Hanussenn. „Z Jana pak udělal van Hanussenn a pod tímto jménem se vydával za potomka dánské šlechty. Tak se stal osobním přítelem a věštcem Adolfa Hitlera. Ale až vše vyšlo najevo, nedopadlo to s ním dobře, byl zavražděn,“ přibližuje zajímavou historku Janíková. Návštěvníci Boskovic budou moct v dohledné době bývalou židovskou školu obdivovat i zevnitř. Díky celorepublikovému projektu obnovy židovských památek totiž do Boskovic míří dotace a z židovské školy po opravách vznikne návštěvnické centrum.

Vážení čtenáři, seriál Tipy na nevšední výlety najdete v tištěné podobě také každý čtvrtek v Blanenském deníku.