Do posledních voleb šel Paulík s tím, že nechá rozhodnout Petrovické v referendu o tom, zda postavit oddělenou kanalizaci a čistírnu odpadních vod. To již splnil. Dále říká: „V minulosti jsme v obci hodně stavěli, nyní je potřeba probudit kulturní život a stmelit lidi.“

Za vašeho vedení se do obce přistěhovala spousta lidí. Dost se tam stavělo. Jak se vám to podařilo?
Nikdo nevěřil, že se tento záměr podaří uskutečnit. Já měl ale výhodu, že Petrovice v té době neměly schválený územní plán. Rozsah investic tak nezávisel na vypsání dotačních titulů a já jsem měl volné ruce. Plány jsme mohli uskutečnit vlastně ze dne na den. Podařilo se nám postavit čtyřicet osm bytů o velikosti tři plus jedna, takže nám přibylo asi dvě stě obyvatel. Nyní jich máme šest set dvacet. Územní plán jsme v obci schválili loni.

Jakou má víc obyvatel výhodu?
Máme víc peněz z daňových příjmů, zastavili jsme pokles počtu obyvatel, kteří mnohdy odcházeli za pracovními příležitostmi, a došlo i k omlazení obce.

Jsou ještě vůbec v Petrovicích volné stavební pozemky?
Pozemky pro stavbu rodinných domů obec už nemá. Ti lidé, kteří by zde chtěli stavět, tak musí vyjednávat přímo se soukromými vlastníky. Mým dluhem jsou pozemkové úpravy. Pokud se je podaří provést, získáme nové parcely, zasíťujeme je a připravíme pro další zájemce.

Jaké úvěry musí obec splácet? Nejvíc dává rozpočtu zabrat nejspíš výstavba bytů.
Na výstavbu bytů jsme získali dotaci třicet dva milionů korun a museli jsme si vzít úvěr na dalších třicet milionů. Ten se nám splácí v nájmech a do rozpočtu tak vůbec nezasahuje. Měsíčně platíme úvěr sto padesát šest tisíc korun a stejnou částku vybereme na nájmech. Další úvěr na tři miliony korun jsme si vzali na odkoupení bývalé školy, ze které jsme udělali azylový dům pro maminky s dětmi. To je jediný dluh, který zatěžuje obecní rozpočet, jde o asi čtyři sta tisíc korun ročně.

Co chystáte nyní?
Chceme dokončit sportovní areál za kulturním domem, kde by mělo přibýt druhé víceúčelové hřiště s umělým povrchem. Prostor využívají jak Petrovičtí, tak lidé, kteří do obce přijíždějí v létě. Podali jsme tedy žádost o dotace na ministerstvo školství. Pak žádáme o pětadvacet milionů ministerstvo financí na sportovní a vzdělávací centrum, které by sloužilo návštěvníkům i odborné veřejnosti či reprezentaci stolního tenisu. Mým snem je i výstavba domova důchodců s šestapadesáti lůžky. Už máme územní rozhodnutí.

Nedávno lidé řekli ne v referendu o stavbě oddělené kanalizace a čističky odpadních vod. Tuto akci jste už odstartovali, není škoda, že ji nedokončíte?
V době, kdy jsme zahajovali přípravy na tuto stavbu, byly jiné dotační podmínky. Příroda by si oddělenou kanalizaci i čističku zasloužila, na druhou stranu tento problém se týkal každé domácnosti a my jsme chtěli, aby se tedy každý vyjádřil. I s rizikem, že lidé řeknou ne a přijdeme o dotace. Já si myslím, že bychom se neměli pouštět do investice, která není povinností. Petrovice nepatří mezi obce nad dva tisíce obyvatel, které tuto povinnost mají. Před referendem jsme lidem vše vysvětlili. Věděli, že je stavební povolení před dokončením. Věděli ale i to, že by museli vynaložit své peníze na postavení přípojky a také by museli platit k vodnému i stočné, místo třiceti korun sedmdesát.

CELÝ ROZHOVOR SE STAROSTOU PETROVIC VLADIMÍREM PAULÍKEM NAJDETE VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ BLANENSKÉHO DENÍKU ROVNOST