Všechno začalo ještě dřív, než se Dalibor narodil. Láska ke klasické hudbě se v jeho rodině dědí už po několik generací. „Třeba můj dědeček byl skladatel, mamka zpívá v Českém filharmonickém sboru a tatínek zase hraje na klarinet a diriguje," vypočítává mladý muž. Na klavír začal hrát v první třídě. Jeho maminka ho vedla k hudbě už od plínek. „Od mala jsem si s ním zpívala. Sama učím klavír v základní umělecké škole, ale Dalibor chodí k jiné paní učitelce. Myslím, že by nedělalo dobrotu, kdybych ho vedla já," vysvětluje jeho matka Karla Suchomelová. Později ke klavíru přibyl i klarinet. Na ten Dalibor začal hrát v šesté třídě. „Zajímalo mě to, protože na něj hraje můj táta. Tak jsem to chtěl zkusit také," vzpomíná mladík.

Poprvé se zúčastnil klavírní soutěže v osmi letech. Tehdy dosáhl na druhé místo v okresním kole. Jeho největší úspěch je ale z roku 2014, kdy zvítězil v uznávané soutěži Mládí a Bohuslav Martinů v Poličce. „Byla to taková zkouška, jak zvládnout stres. Měl jsem z toho ohromnou radost, vždyť jsem vyhrál celostátní soutěž," popisuje své tehdejší pocity Dalibor. S klarinetem se mu zase letos podařilo zvítězit v krajském kole a postoupil do celostátního, kde obsadil třetí příčku. „Dalibor je svědomitý, cílevědomý žák, který ví, co chce, a jde si za tím," popisuje svého žáka učitel klarinetu Jiří Žerníček.

Letos se mladíkovi povedlo úspěšně složit zkoušky na brněnskou konzervatoř. Tam bude od příštího roku studovat klarinet. „Bylo to náročné. Musel jsem opravdu hodně cvičit. Navíc teď chodím na gymnázium, takže jsem musel skloubit školní látku s tou, která byla na testech, a k tomu jsem nejméně tři hodiny denně trénoval na nástroje," říká Dalibor Spilka. Po přijímačkách si teď dává oddych, denně tak hraje asi hodinu a půl. „Pomalu ale začínám zabírat v klavíru. Tento rok mě z něj čeká absolventský koncert," upozorňuje mladík.

Nadějný muzikant Dalibor Spilka.

I když na oba nástroje hraje výborně, v budoucnu by se chtěl stát dirigentem. Něco už mu z tohoto řemesla ukazuje jeho otec a byl i na několika dirigentských konzultacích přímo na konzervatoři. Plně se dirigování ale chce věnovat až na vysoké škole. „Zastávám názor, že dobrý dirigent by měl mít vystudovaný alespoň jeden nástroj. Proto jsem se rozhodl pro klarinet," objasňuje Dalibor. Na dirigování ho láká možnost procestovat svět a vyšší plat. „Člověk má lepší peníze a myslím, že i šanci uživit se. To v dnešní době hraje velkou roli," uvádí důvody pro výběr svého vysněného povolání mladý muž.

Jeho velkým vzorem je švédský klarinetista Martin Fröst. Podle něj má skvělou techniku a hraje prostě perfektně. Blízký je mu také přední český dirigent Jakub Hrůša, se kterým se osobně setkal v pražském Rudolfinu. „Je úžasný. Nejdřív vystudoval gymnázium a až potom se dal na dirigování," popisuje svůj vzor Dalibor. Sice si zamiloval klasickou hudbu, ale poslouchá i rock nebo třeba pop. Mezi jeho nejoblíbenější kapely patří Red Hot Chili Peppers. „Někdy si poslechnu i metal, ten je dobrý na odvaz. Stejně mám ale pocit, že vážná hudba pořád rozumí pocitům a emocím lépe než ta dnešní," říká Dalibor. V budoucnu by chtěl vystupovat na festivalech. „Mým snem je účast na mezinárodním festivalu Pražské jaro. To bych chtěl jako první a potom vyjet do zahraničí," líčí své plány mladík.

Ve škole ho baví angličtina, které se věnuje i ve svém volnu. „Chci cestovat, tak je pro mě jazyk důležitý. Naštěstí mi to jde docela snadno. Máme to v rodině," usmívá se hoch. Kromě toho se učí i německy a rád by začal s italštinou.

Dalibor ale není jen umělecky založený. Mezi jeho oblíbené předměty patří i matematika a fyzika. Navíc už přes rok pozoruje hvězdy. „Mám zálibu v astronomii. Asi před rokem jsem si koupil teleskop a mám i nějaké knížky. Nekonečnost vesmíru a ta neuvěřitelná čísla mě prostě fascinují," vypráví mladík. Kdyby se nedostal na konzervatoř, měl v plánu dostudovat gymnázium a potom by se věnoval astrofyzice nebo meteorologii. „Byl to záložní plán, ale cítím to tak, že jsem stvořený pro hudbu. Je to moje životní poslání," uzavírá mladý talent.

GABRIELA CHLUPOVÁ