VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olešničtí už desetiletí poznávají daleké Estonsko

Olešnice /PARTNERSKÁ MĚSTA/ – V roce 2002 mělo město Bystré, ležící v Pardubickém kraji, hostit návštěvníky z projektu venkovské spolupráce. Protože očekávali příjezd několika set hostů, požádali o pomoc obce sdružené do Svratecko-křetínského trojúhelníku. Mezi nimi je i Olešnice, jejíž zástupci se přihlásili. Starosta si poté vylosoval hosty z estonského Kilingi-Nõmme. A tak obě obce zahájily spolupráci, na kterou se zaměří dnešní díl seriálu Partnerská města.

4.11.2012
SDÍLEJ:

Město Olešnice se už deset let přátelí s estonským městem Kilingi-Nomme.Foto: Andrea Báčová

„Ubytování, které jsme hostům z Estonska před deseti lety poskytli, bylo základem nynější spolupráce," říká starosta Olešnice Zdeněk Peša. Slavnostní ceremoniál, při kterém by zástupci obou stran podepsali partnerskou smlouvu, ale nikdy neplánovali. „Prostě jsme se začali setkávat. Když pak v roce 2004 Estonsko i Česká republika vstoupily do Evropské unie, zahájili jsme spolupráci na jejích projektech," dodává.

Postiženi povodní

Vztahu pomáhá i aktivita estonské ambasády, která sídlí v Praze na Kampě. Kuriozitou je, že jak Olešnice, tak i ambasáda utrpěla kvůli povodním v roce 2002 těžké škody. Zaměstnanci ambasády poté pomáhali Olešnickým s překlady dokumentů a se sháněním kontaktů v Estonsku.

Město Olešnice se už deset let přátelí s estonským městem Kilingi-Nomme.Mladší lidé se zapojili do spolupráce v projektu „I já jsem mladým a aktivním Evropanem". Desáté výročí spolupráce oslavili tím, že v létě zorganizovali výměnný pobyt. Letos v půlce srpna byla estonská výprava v Olešnici. Navštívili Prahu, Brno i Boskovice. V Olešnici se mimo jiné podívali do modrotiskové dílny a k dobrovolným hasičům.

Česká výprava navštívila Estonsko o měsíc dříve, mezi sedmnáctým a dvaadvacátým červencem. „Jelo nás z Olešnice dvacet mladých lidí s doprovodem. Předpokladem pro účast je věk od osmnácti do třiceti let. Navíc jsme museli zvládat základní angličtinu a mít zájem o komunální politiku," vyjmenovává účastník výpravy Jan Novotný. Pobyt využili k získání nových informací. „Seznámili jsme se s politickým uspořádáním Estonska, navštívili městský i regionální úřad a dokonce i parlament v hlavním městě Tallinu. Podívali jsme se i do několika firem," shrnuje pobyt Novotný.

Mládež v akci

Projekt olešnické omladiny je součástí programu „Mládež v akci", který organizuje Evropská unie. „V minulosti jsem navštívil jiné projekty v zahraničí a chtěl jsem zorganizovat něco podobného i u nás. S panem starostou jsme se domluvili, že bychom mohli uspořádat projekt s naším partnerským městem," hovoří o začátku spolupráce Novotný.

Podle něj si dokázali, že jsou schopni spolupracovat na mezinárodní úrovni. „A taky jsem rád, že jsem mohl Estonsko poznat. Navíc pobyt stmelil olešnickou mládež," míní Novotný. Účastníci výpravy si také procvičili komunikaci v angličtině. „Estonštině se totiž rozumět vůbec nedá, je příbuzná s maďarštinou," dodává mladík.

Podle starosty si ze spolupráce hodně odnesou i vedení obou měst. „V Estonsku funguje obecní samospráva úplně jinak. Takže si předáváme zkušenosti," říká.

Jako překážku, která trochu omezuje spolupráci, vidí velkou vzdálenost. Mezi Olešnicí a Killingi-Nõmme leží jeden a půl tisíce kilometrů. „Navíc ze začátku, když jsme ještě nebyly členy unie, bylo nutné projíždět přes několik pasových kontrol. Bylo to únavné," uzavírá Peša.

Město Olešnice se už deset let přátelí s estonským městem Kilingi-Nomme.

ONDŘEJ EKL

Autor: Redakce

4.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Miroslav Grebeníček (KSČM).
AKTUALIZOVÁNO

Rozhodla oblíbenost. Kroužky vynesly do sněmovny bývalého hejtmana i primátora

Lídr jihomoravské kandidátky KSČM hlasuje ve sněmovních volbách.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Kamiony mezi Brnem a Svitavami? Rozhodnutí o objížďce se odsouvá

Brno, Černá Hora – S kamiony na silnici I/43 si úřady nevědí rady. Aspoň to tak může vypadat po čtvrtečním jednání o odklonu tranzitní dopravy nad dvanáct tun z úseku mezi Brnem a Svitavami. Jasné ano, nebo ne odsunul nesouhlas ministerstva dopravy s návrhem dopravního značení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení