Následující díly seriálu Nebezpečné úseky silnic budete nacházet ZDE

Psal se třiadvacátý únor roku 2008. Od Boskovic ke státní silnici I/43 Brno – Svitavy přijíždí osobní vůz značky Fiat. Jede v něm třiasedmdesátiletý řidič s o sedm let mladší spolujezdkyní. Ani jeden z nich netuší, že mají před sebou poslední necelou minutu života. Řidič se totiž sice na křižovatce rozhlédne, bohužel zřejmě nestihne dostatečně vyhodnotit situaci a následuje děsivý střet s dalším osobním autem přijíždějícím od Brna po hlavní silnici…

Na místo dopravní nehody přijíždějící zdravotničtí záchranáři, policisté i hasiči. Bohužel musí konstatovat, že dvěma starším lidem z Fiatu už není pomoci.

Obdobný scénář má dopravní nehoda, která se stala jen o necelé dva měsíce později – dvaadvacátého května 2008. Od Boskovic ke státní silnici tentokrát míří Škoda Octavia, kterou řídí třiadvacetiletá žena. Přestože přijíždí k hlavnímu tahu na Brno či na Svitavy po vedlejší silnici, opět nedává přednost. Její život ten den ukončil osudný střet s nákladním automobilem s návěsem, za jehož volantem seděl maďarský řidič. Při dalším šetření policisté na místě od svědků zjišťují, že příčinou nehody s těmi nejhoršími možnými následky byla ještě jedna věc – žena totiž za volantem telefonovala.

V roce 2008 to nebyly jediné kolize na této křižovatce. Celkem se tam v tom roce stalo šest dopravních nehod, při nichž tři lidé zemřeli a další čtyři utrpěli lehká zranění.

O rok dříve situace na tomto křížení silnic I/43 a II/150 nebyla podle policejních statistik o moc příznivější. Zemřel tam jeden člověk, pět jich bylo těžce zraněno, další tři pak ještě lehce.

V čem tedy spočívá nebezpečnost tohoto místa pro řidiče? Příčinou téměř všech dopravních nehod bylo nedání přednosti v jízdě řidiče přijíždějícího po vedlejší silnici od Boskovic. Řidiči jedoucí po této vedlejší silnici však doplácí na skutečnost, že na hlavní silnici ve směru na Svitavy jsou před touto křižovatkou vedle sebe dva jízdní pruhy. Pokud pak do pravého jízdního pruhu ve směru od Brna najede auto odbočující směrem do Boskovic a pokud je to navíc vozidlo větších rozměrů, zastíní z pohledu řidiče jedoucího od Boskovic vozidlo, jenž míří v přímém směru od Brna do Svitav.

Snížili rychlost

Policisté společně se správcem komunikace už na tento fakt v roce 2009 reagovali a zavedli některá opatření. Jedním z nich je například snížení rychlosti v tomto místě, označení místa značením, že se jedná o úsek se smrtelnými následky dopravních nehod. Policisté tam pravidelně kontrolují řidiče, zaměřují se mimo jiné především na dodržování předepsané rychlosti. Využívají k tomu měřicí zařízení typu DigiCam.

Vloni se tam i z hlediska následků dopravních nehod situace zlepšila. Na místě se staly pouze dvě nehody, při nichž byl jeden člověk lehce zraněn.

Trvalým řešením, které by ještě mnohem významněji zajistilo bezpečnost projíždějících lidí tímto úsekem, by bylo přestavění křižovatky na kruhový objezd. Ten by dopravu podobně jako kruhový objezd například u Černé Hory zpomalil a zajistil by bezpečný nájezd osobních i nákladních aut z vedlejší silnice číslo II/150 na hlavní silnici I/43. Dalším možným, už však asi méně vhodným, řešením by mohlo být i zrušení pravého odbočovacího pruhu ve směru od Brna na Boskovice. Toto řešení by však mohlo mít negativní důsledky v podobě tvoření se kolon.

Vážení čtenáři, seriál Nebezpečné úseky silnic najdete každou druhou sobotu také v tištěné podobě v Blanenském deníku.

IVA ŠEBKOVÁ
(autorka je tiskovou mluvčí blanenské policie)