Další díly seriálu Rozhovory se starosty najdete

ZDE

Po několika volebních obdobích je funkce starosty ve Křtinách uvolněná. „Chceme se zaměřit na zlepšení tváře obce. Jsme přece díky křtinskému chrámu poutním místem, a tím pádem by si jeho okolí zasloužilo reprezentativní vzhled,“ říká šestapadesátiletý Novotný.


S jakými ambicemi a představami jste šel do voleb?
Určitě s vědomím pokusit se o změnu v dosavadním systému vedení městyse. Snažit se úřad více otevřít lidem. Jako lídr kandidátky jsem šel do voleb s tím, že chci usilovat o pozici starosty. V případě, že volby vyhrajeme.

Sdružení nestraníků, za které jste kandidoval, volby ve Křtinách jasně vyhrálo. Získali jste pět mandátů z devíti. Pozice pro povolební vyjednávání byla tedy jasná…
Já bych o nějakém povolebním vyjednávání nemluvil. Prostě se tady sešla parta devíti lidí, kteří byli zvoleni. Vše v naprosté shodě a rovnováze. Žádná koalice nebo opozice. Jsme tady přece od toho, abychom pracovali pro lidi, a ne abychom vedli nějaké politické boje.

Co je pro nové vedení křtinské radnice teď na prvním místě?
Musíme dotáhnout do konce projekt, který rozjelo ještě předchozí vedení Křtin. Jedná se o bývalou obecní školu, ze které se stalo kulturní středisko obce. Zájmové organizace tam mají klubovny. Spolky a různé kroužky. V lednu jsme se pustili do rozsáhlé rekonstrukce. Výměna oken a dveří, topení. Celou budovu chceme odvodnit a následně zateplit. Na zateplení a výměnu oken počítáme přibližně se dvěma miliony šesti sty tisíci. Polovinu zaplatíme z dotací z fondu životního prostředí. Na Ministerstvu pro místní rozvoj máme zažádáno o dotaci na dětské hřiště, které by mělo být na dvoře školy v horním traktu. Stavební povolení máme také na víceúčelové hřiště s umělým povrchem mezi novou a horní školní budovou. Projekt za zhruba dva miliony. Nyní se snažíme získat dotaci.

Jak to vypadá s kanalizací a vodovodem v lokalitě Bukovský kopec?
To je další věc, kterou musíme co nejdříve vyřešit. Lidé si v minulosti v této části městyse často stěžovali na zápach. Také nové domy nebyly připojeny na kanalizaci. Tu chceme opravit a prodloužit stejně jako vodovod. Je vydáno stavební povolení. Jen řešíme způsob financování se Svazkem vodovodů a kanalizací. Je to investiční akce zhruba za jedenáct milionů korun. Svazek si požádal o dotaci a obec má doplatit z rozpočtu přes čtyři miliony. Do konce roku 2012 by mělo být vše hotovo.

A dál?
Chceme se zaměřit na zlepšení tváře obce. Jsme přece díky křtinskému chrámu poutním místem, a tím pádem by si jeho okolí zasloužilo reprezentativní vzhled. Chystáme se opravit chodníky. Obzvláště v místní části Kolonka, kde chodník chybí snad dvacet let. V plánu máme i nějaké parkové a sadové úpravy v obci, na kterých bychom chtěli spolupracovat z Mendelovou univerzitou. Ta se totiž také chystá do úprav parku u okolí zámečku.

V městysi máte tři školní budovy. Učí se však jen v jedné. V bývalé obecní škole mají zázemí zájmové organizace. Co hodláte podniknout s horní školou, která je prázdná?
To je další z problémů, který musí obec dlouhodobě řešit. Už delší dobu se uvažuje, že by se tam vybudoval penzion pro staré lidi. Jenže na ten nemá obec peníze. Spíš je snaha oslovit nějakého investora, který by tento projekt uskutečnil. Musí se to vyřešit, protože udržení budovy ve stavu, aby nechátrala, je pro obec nákladné.

Ve Křtinách je koupaliště, které navštěvuje poměrně dost lidí. Neuvažujete o jeho vylepšení?
Koupaliště je majetkem obce. V dlouhodobém pronájmu ho má nyní soukromý podnikatel. Nějaké rozsáhlé opravy zatím neplánujeme. V současnosti je koupaliště ve stavu, který je podle mého dostačující, a lidé ho mohou bez problémů využívat. My se v obci teď musíme zaměřit na jiné věci. Lidi určitě víc trápí to, že nemají před domem chodník, než jestli budou mít na koupališti tobogán.

V minulosti byly v letních měsících ve Křtinách problémy s vodou…
Loni se ve Křtinách udělal další vrt. Původní teď slouží jako rezerva. Podmínky se zlepšily. Od doby, kdy se na vrt v minulosti napojila Habrůvka, se stávalo, že vody bylo míň. Teď to vypadá, že je vše v pořádku.

Zmínil jste, že současné vedení křtinské radnice by chtělo úřad více otevřít lidem. Jakým způsobem?
Ve Křtinách byl podle mého v minulosti problém, že několik volebních období zde nebyl uvolněný starosta. Až nyní. S tím jsme šli i do voleb. Lidé teď, když se domluví na schůzce, mohou přijít řešit problémy na radnici prakticky kdykoliv. To samé platí s elektronickou poštou a telefony. Jsme na radnici víc dostupní. Pro mě jako starostu je tento kontakt s lidmi velmi důležitý. Dvakrát ročně chceme také pořádat neformální setkání s lidmi. Takové posezení u kávy, kde bychom mohli debatovat o jejich požadavcích, námětech a problémech. Vyloženě neoficiální. Jde nám o to, posbírat konstruktivní náměty od lidí.

Jak chcete dostat Křtiny více do povědomí? Přece jen jste známým poutním místem…
Jednou z cest jsou kvalitní internetové stránky s čerstvými informacemi. Rozhodli jsme se rovněž vydávat jednou za čtvrt roku zpravodaj. Ten ve Křtinách opět vyšel snad po dvaceti letech. A samozřejmě je to také o propagačních materiálech. Na ty se pokoušíme shánět dotace.

František Novotný

* 56 let, ženatý, 2 děti

* Střední zemědělská-technická škola v Boskovicích, obor pěstitel – chovatel

* Celý život pracoval v oblasti dopravy

* Od 2002 předseda finančního výboru, v minulém volebním období po dvou měsících odstoupil z časových důvodů (Občané pro Křtiny), od 2010 starosta Křtin (Sdružení nestraníků)