K šachům přivedl Petru před osmi lety její tatínek. „Táta mi ukázal pár tahů a naučil mě to, já jsem se toho nějak chytla a od té doby jsem šachy začala hrát," popisuje své začátky žákyně sedmé třídy Základní školy Adamov.

Šachy tak nyní Petra hraje každý den. „Trénuji každý večer asi hodinu a půl. Učím se třeba postřeh a různá šachová zahájení," říká mladá šachistka.

Víkendy pak Petra tráví na soutěžích a turnajích. „Například mistrovství České republiky ale trvá celý týden," přibližuje Petra.

Kromě svých vlastních turnajů a tréninků Petra ještě pomáhá učit malé šachisty v šachovém kroužku v Adamově. „Do kroužku chodím pomáhat každý pátek a moc mě to baví," přibližuje další rozměr svého koníčka dívka.

Důležitý je postřeh

Za svůj největší šachový úspěch zatím považuje účast na olympiádě dětí a mládeže do šestnácti let, která se předloni konala v Ostravě. Tam Petra získala bronzovou medaili. „Hodně si cením také toho, že jsem v osmi letech vyhrála třetí místo na mistrovství České republiky v šachu," vyjmenovává Petra s tím, že doma má celkem asi sedm pohárů z mistrovství České republiky, mistrovství Moravy a dalších turnajů a k tomu i několik medailí.

Na šachu Petru nejvíc baví to, že je to hra o logice a o přemýšlení. „Někomu trvá déle, než se šachy naučí a začnou ho bavit. Mě to chytlo hned, právě proto, že je to hra o logice. Důležitý je také postřeh," vysvětluje šachistka s tím, že nejobtížnější jsou tréninky. „Ty mě moc nebaví, ale právě to, jak kdo trénuje, potom hraje roli na turnajích. Důležité je totiž také to, co kdo na šachovnici vidí. Tato schopnost se dá zlepšit právě tréninky. Vítězství na různých mistrovstvích mi tak občas utekla jenom proto, že jsem málo trénovala a moc jsem toho neviděla," zpytuje svědomí mladá šachistka.

Jejím šachovým snem je potkat se s nejlepším šachistou světa a také s nejlepším šachistou České republiky. „Také bych si někdy chtěla zahrát na mistrovství světa a na nějakém turnaji v cizině," říká Petra.

Kromě šachu se dívka věnovala i řadě jiných sportů. „Dělala jsem třeba judo, plavání, tenis, gymnastiku, ale i basketbal nebo tancování. Ráda si zahraji taky fotbal, ale už ne tolik jako dřív, teď už se zaměřuji hlavně na šachy," vysvětluje Petra s tím, že tato logická hra jí pomáhá i ve škole. „Díky šachu trénuji logické myšlení a učitelé mi říkají, že je to poznat," vypráví mladá šachistka, která se nyní pilně připravuje na další z důležitých soutěží. „Od osmého března dceru čeká týdenní mistrovství České republiky, které bude v Koutech nad Desnou," říká tatínek Petry Pavel Masák.

Ten Petru k šachu přivedl a pravidelně s ní trénuje. „Dceru jsme od malička vedli ke sportům, takže dělala třeba gymnastiku, tenis, plavání. Ve čtyřech letech se jí ale zalíbily vyřezávané šachové figurky a úspěchy se potom už dostavovaly skoro samy. Kdybych ale já nehrál šachy závodně, tak by se k nim dcera asi sama nedostala. Šachy jsou dobré na rozvoj myšlení, ovšem v našich podmínkách by se jimi nejspíš neuživila. V budoucnu bych tak Petru raději viděl třeba jako doktorku, ale to je ještě daleko," usmívá se tatínek talentované šachistky.