Prvním hudebním nástrojem, na který se Adam začal učit, však kontrabas nebyl. „Nejprve jsem to zkusil s kytarou. Ta láká hodně lidí. Na kytaru hraji čtvrtým rokem, ale teď trochu ustoupila do pozadí," vypráví mladík, který rád poslouchá jazzovou muziku.

Přes ni se dostal právě ke kontrabasu. „Basa se mi vždycky líbila. Říkal jsem si, že na tento nástroj moc lidí nehraje, takže to zkusím. Aspoň budu tak trošku unikát," směje se Adam.

Učit na kontrabas se začal v boskovické základní umělecké škole. „Od září loňského roku taky dojíždím do Brna k Pavlu Klečkovi, který vyučuje na brněnské konzervatoři," ří­ká.

Kromě toho však Adam na kontrabas cvičí i doma. „Bez toho to nejde. Cvičím každý den zhruba dvě hodiny," přibližuje hudebník.

Úspěšné přijímačky

Píle se mu vyplácí. Letos totiž vyhrál druhé místo v celostátním kole soutěže ve hře na kontrabas. „Nejdřív bylo místní a okresní kolo, kde mi ale chyběla konkurence. Krajské kolo se konalo v Brně, tam už konkurence byla. Ve skupině se mnou byli tři další kontrabasisté a jeden o kategorii níž. Nakonec se mi povedlo v krajském kole vybojovat mezi kontrabasisty titul absolutního vítěze. Na celostátní kolo jsme potom jeli do Liberce a tam už to bylo opravdu těžké," popisuje mladík. Přesto se nakonec umístil na stupních vítězů, obsadil druhé místo.

To však není jediný Adamův úspěch ve hře na kontrabas. Úspěšně totiž složil přijímací zkoušky na brněnskou konzervatoř. „Dělají se tam talentové zkoušky, při kterých jsem musel zahrát dvě stupnice, dvě etudy a dvě přednesové skladby," vyjmenovává student prvního ročníku boskovického gymnázia. Na gymnáziu ale už dlouho nepobude. „Od září nastupuji do prvního ročníku na konzervatoř," říká.

Židovská hudba

Že ho hudba opravdu baví, dokazuje i to, že je členem kapely Kosher band. „Je to klezmerová kapela, hrajeme hudbu evropských Židů. Dali jsme se dohromady minulý rok v srpnu, kdy jsme hráli v Jevíčku v synagoze na vernisáži. Potom jsme měli nějaký čas pauzu a znovu jsme začali hrát v prosinci. Scházíme se každý týden a budeme vystupovat například příští měsíc na promenádním koncertě v Boskovicích u Zámeckého skleníku," láká na hudební zážitek kontrabasista.

Kromě židovské hudby Adam rád hraje například hudbu klasickou. „Líbí se mi také jazz nebo balkánská a celkově východoevropská lidová muzika," vysvětluje s tím, že hudbě by se chtěl v dospělosti věnovat profesionálně. „Zatím nemůžu říct nějaké konkrétní cíle. Kdybych se ale dostal například do Vídeňské filharmonie, tak by mi to nevadilo," směje se nadějný hudebník.