Zuzaně Musilové patří další díl seriálu Blanenského deníku Rovnost Mladé talenty. Ta v současnosti studuje ve třetím ročníku Pedagogické fakulty na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Za Kuželkářský klub Blansko hraje první ligu žen. „Se školou se dají kuželky skloubit. Zatím s tím nemám problém. Přes týden trénuji v Budějovicích a o víkendech hraji zápasy za Blansko," upřesnila Musilová.

Ke kuželkám ji v dětství přivedli rodiče. U Musilů jsou totiž kuželky sportem číslo jedna. „U nás prostě koulíme celá rodina. Táta hraje v Blansku třetí ligu za muže, máma se starší sestrou v krajském přeboru. Na kuželně na Údolní jsem se motala od mala, takže mě kuželky nemohly minout," usmála se dívka. Na základní škole ještě hrála chvíli basketbal, ale kuželky nakonec zvítězily.

Na dráze začala v deseti letech pod trenérskou taktovkou otce. Ten ji koučoval od žákovských kategorií až do dorostu, kdy vedl blanenské dorostenky v první lize. „Samozřejmě moji hru občas rozebíráme, ale táta už mě netrénuje. Na kuželně se míjíme. Ale sem tam si po tréninku z hecu proti sobě zahrajeme," dodala blanenská kuželkářka.

Stříbro z Košic

První velký úspěch se dostavil v šestnácti letech, kdy Musilová startovala na mistrovství světa dorostenek v Košicích. A hned v jednotlivcích získala stříbrnou medaili. Ve dvojicích přidala bronz. „Byl to pro mě nezapomenutelný zážitek. První mistrovství světa, a hned stříbrná medaile. Bylo to super," zavzpomínala na svůj první start na světovém šampionátu.

V období před prvním mistrovstvím světa však Musilová několikrát řešila, jestli s kuželkami nesekne. „V pubertě jsem měla období, kdy mě kuželky nebavily, a přemýšlela jsem, že přestanu hrát. Ale pak jsem se dostala do reprezentace a zase mě to chytlo," usmála se.

Blanenská kuželkářka Zuzana Musilová od šestnácti let hraje v národním týmu. V květnu ji čeká mezi juniory mistrovství světa v Brně

V dalších letech startovala pravidelně na vrcholných akcích reprezentace, ať už v družstvu dorostenek, nebo juniorek. A přidala další stříbrné a bronzové medaile. S týmem blanenských kuželkářek pak před pěti lety vyhrála Evropský pohár NBC v srbském Apatinu. Tam také zahrála zatím své maximum šest set dvacet devět sražených kuželek. Magickou hranici šestistovky na sto dvacet hodů sdružených prolomila Musilová v sedmnácti letech na domácí dráze v Blansku. „Měla jsem tehdy skóre šest set třináct," uvedla kuželkářka.

Zlatý sen si může Musilová splnit na mistrovství světa v Brně. To startuje v polovině května ve sportovní hale v ulici Vodova. „Zlato z mistrovství světa nemám. To je můj sportovní cíl. Zlato mezi jednotlivci. Do Brna se moc těším. Bude tam rodina a kamarádi. Do osmičlenného reprezentačního výběru juniorek se mi podařilo probojovat nedávno na mezistátním zápase na Slovensku. Ale jistý start ještě nemám. Když nastoupím, tak pro mě bude jakákoliv medaile skvělá," řekla studentka.

V Rakousku

Před třemi lety si vyzkoušela také zahraniční angažmá v rakouském St. Pöltenu. Hrála v základní sestavě v týmu žen ve druhé nejvyšší soutěži. „První Bundesligu žen jsme vyhrály a postoupily do Superligy. V Rakousku jsem hrála jen rok. Byla to dobrá zkušenost, ale na druhou stranu cestování bylo únavné. Navíc jsem začala studovat vysokou školu, takže jsem se vrátila do Blanska," dodala Musilová.

V nedávno ukončené prvoligové sezoně mělo Blansko soutěž rozjetou skvěle. Jednu chvíli dokonce tým žen pošilhával po historicky prvním titulu, ale závěr sezony se mu hrubě nepovedl a skončil až čtvrtý. „Konec se nám vůbec nevydařil. Měly jsme krizi. Prohrály jsme řadu utkání, které jsme měly vyhrát. Nakonec z toho byla bramborová medaile. Titul Blansku chybí. Jsou to samá druhá, třetí, čtvrtá místa. Jednou to ale přijít musí. V Blansku jsem spokojená. Je tady super parta a neměnila bych," dodala mladá kuželkářka.

Podle Musilové jsou kuželky sice hodně náročný sport na fyzičku, ale v klíčových momentech rozhoduje hlava. „Ještě v dorostu jsem byla flegmatik. Teď spíš nervák. Zápasy hodně prožívám, a když se mi nedaří, jsem nervózní a vztekám se. Ale snažím se na psychice pracovat," usmála se dívka.