Nadanému obránci, který hraje za mládežnické oddíly FK Blansko, Zbrojovku Brno a je reprezentantem Jihomoravského kraje, se věnuje další díl seriálu Blanenského deníku Rovnost Mladé talenty.

Na mezinárodním Memoriálu Miroslava Krabičky se chlapec stal ve své kategorii nejlepším hráčem turnaje, na jednom z turnajů byl nejlepším gólmanem. Fotbalových klání, ve kterých zazářil, je celá řada.

Potkal Petra Čecha

Rek si však nejvíce cení úspěch na turnaji E.ON Junior Cup, kde vyhrál soutěž o nejlepšího hráče. „Díky tomu jsem se na týden dostal na Fotbalovou školu Petra Čecha, kde jsem se potkal s fotbalisty nejen z Česka, ale i ze Slovenska, Anglie, Itálie a USA. Odnesl jsem si odtud kopačky pro nejlepšího absolventa Petrovy školy a jeho podpis, a dokonce se s ním i osobně potkal," popisuje Rek. Čech se ho ptal na to, za jaký klub hraje. „On mi zase vyprávěl o svých fotbalových začátcích. Ačkoliv náš rozhovor trval jen pár minut, hodně pro mě znamenalo, že jsem mohl mluvit s takovou hvězdou. Ještě více mě to motivovalo pracovat na sobě," říká Rek.

Třináctiletý Alexandr Rek z Vavřince je nadaný obránce, který hraje za mládežnické oddíly FK Blansko, Zbrojovku Brno a je reprezentantem Jihomoravského kraje. Zazářil již v celé řadě fotbalových klání. S Čechem měl možnost potkat se na turnajích ještě dvakrát. „Všechno si pamatuje, nemá problém odpovědět každému na jakoukoliv otázku. Překvapilo mě, že na mě nezapomněl, a ještě k tomu mě i pozdravil. Řekl mi ahoj, Sašo," je rád mladý fotbalista.

K fotbalu jej přivedl jeho otec Lubomír, který byl brankářem Blanska a dnes píská fotbal a futsal. „Táta mě položil na hřiště takřka hned poté, co jsem se narodil," směje se Rek, který se aktivně věnuje fotbalu od pěti let.

Dnes je žákem fotbalové třídy ve sportovní základní škole v Brně-Tuřanech, která spolupracuje s ligovou Zbrojovkou. „Tréninky máme několikrát týdně. Jejich součástí je například také plavání a atletika. „Na fotbal máme ve škole vynikajícího trenéra, pana Janáse, který je i mým třídním. Když uděláme na hřišti jakýkoliv manévr, rozebírá jej s námi. O všem s námi mluví, ať uděláme něco dobře, či špatně. Je hodný a nic nám nenařizuje. Tréninky s ním mě hodně baví," tvrdí Rek.

Cíl? Reprezentace

Intenzivně ale trénuje i doma. „Sportuji prakticky pořád. Buď jsem na hřišti, nebo si jdu zaběhat. A také mám rád futsal. Ale fotbal samozřejmě raději. Nejvíce mě na něm baví to, že si mohu změřit síly s ostatními," vypráví Rek.

Jeho fotbalovým vzorem je Švéd Zlatan Ibrahimovič, který patří mezi nejlepší útočníky současnosti. „Střílí hezké góly," usmívá se šikovný mladík z Vavřince, jehož snem je dostat se do české reprezentace. „Budu dělat vše pro to, aby se mi to jednou povedlo," říká odhodlaně Rek.

Tím by udělal radost i svému otci. „Alexandr má talent po svém pradědovi, o kterého měly zájem i ligové týmy," tvrdí hrdě otec. Svého syna do tréninků rozhodně nutit nemusí. „Ví, že se musí hodně snažit, aby dosáhl toho, po čem touží. Pravidelně jej doprovázím na turnajích a zápasech. V jeho snažení ho plně podporuji," dodává Lubomír Rek.