Mladík před pár dny zahájil vernisáží výstavu Art est vivet – Umění je živé v Café Bergman v Blansku. „Přišlo na osmdesát lidí, vůbec jsem to nečekal. Bylo to úžasné," popisuje atmosféru na vernisáži.

Výstava je součástí maturitního projektu. „Fotografie různých žánrů jsem na výstavu vybíral přes půl roku, bylo to náročné," přibližuje přípravy.

Výstava bude k vidění minimálně dalšího půlroku. Následující částí projektu je vydání autobiografické knihy. „Budou to mé fotky a krátký příběh k nim. Rád bych přiblížil atmosféru, která panovala při jejich vzniku. Každá fotka má příběh a ten chci, aby lidé znali," vysvětluje. Křest knihy je plánovaný na únor.

Už třetím rokem fotografuje dění na soutěži Dívka České republiky. „Jsem s týmem soutěže celý rok na různých soustředěních a akcích. Je to velká zábava, hodně dívek se tím zviditelní a posune je to dál," popsal spolupráci na soutěži.

Věnuje se hlavně fotografování toho, co se děje v zákulisí. „Miluji na tom tu atmosféru a energii," říká Podrabský.Z tvorby Davida Podrabského.

Je také dvorním fotografem mistra světa a držitele řady ocenění v biketrialu Václava Koláře. „Už to bude pět let, což je neuvěřitelné. Focení s ním je bláznivé a na hraně zákona. Často ho musím usměrňovat a mírnit," dodává s úsměvem. Letos spolu připravili i kalendář s fotografiemi sportovce.

David Podrabský se rovněž věnuje focení glamour snímků. „To byla velká díra na trhu a já ji využil. Nejčastěji fotím na Sýpce v Blansku, ale mám rád i rozpadlé budovy nebo přírodu. Prostředí a styl vybírám podle toho, jaký je člověk, kterého fotím. Je důležité to vycítit a dát lidem pocit pohody. Oni se často bojí mě i foťáku. Nechci ani moc retušovat. Protože i drobné nedostatky utvářejí osobnost a to k tomu patří," popisuje tento styl focení.

Nejraději fotoaparátem zachycuje lidi, ale velkou vášní je mu i snímání vážek a šídel. „Jen to ranní vstávání a dřepění v rose u toho není příjemné," usmívá se.

Ke svému koníčku, který už ho částečně i živí, se dostal před několika lety. „Byla to tak trochu náhoda. Fotil jsem hodně na dovolené v Krkonoších, a protože se blížila doba výběru střední školy, tak se mě ujala teta. Je fotografka a já potřeboval alespoň trošku poradit, jak začít. Ona mi rovnou dala úplně nový foťák," vzpomíná na své začátky.

Fotografování se věnoval i jeho děda, takže bylo kam chodit pro radu. „Začátky byly těžké, ale rodina mě hodně podporovala. První tři měsíce jsem ležel v knížkách, abych se naučil, jak s foťákem zacházet," popisuje.

Pracuje s digitálními fotografiemi a následné úpravě jednoho snímku věnuje i několik hodin. „Klasický kinofilm má svoje kouzlo. Ale nějak jsem se s ním ještě nesblížil," vysvětluje.

Hodně lidí si myslí, že fotograf musí mít drahé vybavení. Podrabský má běžnou hobby zrcadlovku od Canonu. A dodává, že dobrá technika nutně nedělá dobrou fotku.

Mladík studuje Střední školu uměleckomanažerskou v Brně. Poslední dva roky se v ní zaměřuje především na grafický design. „Bylo těžké si vybrat, lákal mě i film. Ale grafický design je hodně praktická záležitost, která se v dnešní době snadno využije. Takže jsem to bral i z tohoto hlediska. Ve škole se mi líbí, že se hodně zaměřujeme na praxi. A workshopy se zajímavými lidmi jsou snad tím nejlepším," pochvaluje si výběr školy.

Chce cestovat a v Česku ho nic moc nedrží. „Miluji cestování, spolu s focením je mou největší vášní. Nejdál jsem byl na Floridě, nejradši mám Itálii a Slovensko. Toužím se podívat do Číny a na severní pól. Zima, to je totiž moje," dodává.

Jeho největším snem je žít a pracovat v Norsku.

KATEŘINA MIKULÁŠKOVÁ