Žáci získávali základní znalosti na různých místech, například i na radnici. Nové stálé budovy se dočkali až v roce 1805. Ta o pětatřicet let později kompletně vyhořela. Základní kámen současné budovy položilo tehdejší vedení školy dva roky po druhé světové válce a o čtyři roky ji slavnostně otevřeli. Měla nést název druhého československého prezidenta, což komunistický režim znemožnil. Přízvisko Edvarda Beneše tak má až od roku 2008.

Především v posledních dvaceti letech už se budova neobešla bez výrazných oprav. „V devadesátých letech jsme opravili například střechu nebo ústřední vytápění. Na přelomu tisíciletí jsme museli kompletně rekonstruovat osvětlení ve třídách a před deseti lety jsme z prostor bývalé kotelny, uhelny a přilehlých místností udělali školní družinu," připomíná Burýšek.

Historie lysické základní školy sahá až do první poloviny sedmnáctého století. V současné době ji navštěvuje přes čtyři sta padesát žáků. Nejen z Lysic, ale i z Černé Hory nebo Kunštátu. Často pak studují na středních školách v Brně.To, že se v lysické základní škole stále něco děje, oceňuje i Michal Hložek, který ji absolvoval před třemi lety. „Zajdu se do ní čas od času podívat a líbí se mi, že se pořád vyvíjí. Naposledy mě zaujaly třeba nové interaktivní tabule," říká středoškolák.

První a druhý stupeň školy nyní navštěvuje více než čtyři sta padesát žáků. „Protože u nás dětí ubývalo v minulých letech méně než v některých jiných školách, patříme teď co do počtu mezi prvních pět škol v regionu. Děti k nám přicházejí nejen přímo z Lysic, ale například i z Kunštátu a Černé Hory," líčí Burýšek.

Každý rok podle něj školu absolvuje přibližně pětašedesát žáků, kteří pokračují na středních školách na Blanensku, ale někteří zvolí třeba i ty v Brně. Hložek je jedním z nich. „Jsem teprve ve třetím ročníku brněnského gymnázia, takže si velmi přesně pamatuji, jak skvěle jsem po přestupu na školu byl připravený. Shodli jsme se na tom i s bývalými spolužáky, kteří rovněž studují v krajském městě," oceňuje bývalý žák lysické školy.

Žáci školy se pravidelně účastní většiny soutěží okresního charakteru. „Myslíme si, že je Historie lysické základní školy sahá až do první poloviny sedmnáctého století. V současné době ji navštěvuje přes čtyři sta padesát žáků. Nejen z Lysic, ale i z Černé Hory nebo Kunštátu. Často pak studují na středních školách v Brně.dobré, když své znalosti poměří s vrstevníky odjinud. Navíc tím ideálním způsobem reprezentují školu a získávají zkušenosti, které se jim mohou hodit u přijímaček na střední školy. V poslední době jsme uspěli třeba na zeměpisné olympiádě, chemické olympiádě, ale třeba i v recitační soutěži. Daří se nám i v několika sportovních odvětvích. Zájem mají děti i o zpěv a tanec," vyjmenovává ředitel lysické školy.

Ve svém vzdělávacím programu škola preferuje češtinu, matematiku a angličtinu. „Tu se u nás děti učí od prvního ročníku a díky tomu v tomto jazyku mají čím dál lepší výsledky. Když mají zájem, mohou se naučit i německy nebo rusky," dodává Burýšek.