„Prvního června jsme podepsali smlouvu o partnerství s polským městem Chelmno," říká starosta Letovic Vladimír Stejskal. Před dvěma týdny přijel z Chelmna pěvecký sbor Chorus Culmensis. Spolu s letovickým souborem Carpe Diem zazpíval v kostele svatého Prokopa. Přijelo i vedení města včetně starosty. „Připravili jsme pro ně bohatý program. Kromě koncertů navštívili Macochu a letovický zámek. Pak jsem jeli na sportovní letiště, kde měli zájemci z chelmnské radnice možnost prohlédnout si okolí Letovic z paluby letadla," dodává Stejskal.

Hudební festival

V roce 2011 začal Kruh přátel Základní umělecké školy v Letovicích spolu s vedením města organizovat Mezinárodní festival dechových orchestrů. Letos pořádali druhý ročník, na který se do Letovic sjely orchestry z několika států. Z Polska dorazil Orchestr dětí Chelmnského domu kultury a z Chorvatska Národní dechová hudba Stari Grad.

„Máme kontakty na umělecké skupiny po celé Evropě. Pořádání mezinárodních akcí závisí ale hodně na penězích," tvrdí ředitel Základní umělecké školy v Letovicích Petr Křivinka. Příští rok by mohly přijet hudební soubory z Německa, Polska, Maďarska nebo Slovenska. Podle Křivinky je muzika nejlepším vyslancem. „Do Chelmna jezdili nejdříve naši hudebníci. Spolupráce pak vedla až k družbě měst," dodává.

Speciální vztah, který se zamlouvá všem milovníkům moře, mají Letovice s městem Stari Grad. Letovičtí mají zhruba třikrát do roka možnost strávit na ostrově Hvar v Chorvatsku výhodnou dovolenou.

Umělecké vazby

Intenzivně spolupracuje se Starim Gradem letovická umělecká škola. „Udržujeme vztahy s tamní hudební školou Faros. Naši žáci tam dvanáct let jezdí na výukové pobyty a zároveň zahajují zdejší kulturní léto," říká Křivinka. Svůj čas věnují tomu, co je ve škole naučili. Protože se zájezdů účastní studenti více oborů, program bývá pestrý. Hudebníci pořádají koncerty a malíři kreslí obrazy na výstavy. Pořádají se i přehlídky divadelních souborů.

Zástupci měst Letovice a Kirchlinteln podepsali smlouvu o partnerství v roce 2003. S Němci spolupracuje především Základní škola Letovice, často pořádají výměnné pobyty. Žáci z Kirchlintelnu, kteří dorazili toto pondělí, navštíví Moravský kras, Boskovice, a dokonce i Kutnou horu. V posledních letech bývá zvykem, že žáci z Německa přijíždějí na podzim, zatímco čeští studenti jedou do Kirchlintelnu na jaře. „Díky těmto pobytům zjišťujeme, jak jsme si blízcí. Bez ohledu na vzdálenost osmi set kilometrů," míní ředitel letovické školy Miloš Randula.

Podle starosty Stejskala přináší zahraniční spolupráce spousty výhod. „Každý národ je jiný a může do vzájemného vztahu něco přinést. Jak se my učíme při návštěvách od nich, tak se oni učí od nás," říká.

ONDŘEJ EKL