Po stopách těchto památek se vydáme nejen na Blanensku, ale také v dalších okresech. „V dnešním díle se vypravíme za kříži a kameny kromě Blanenska také na Brněnsko, Svitavsko, Prostějovsko a do Kroměříže," popsal další putování Přibyl.

Za prvním křížovým kamenem vyrazil do obce Alexovice. Stál nad silnicí na skalnatém kopci. „Kopec se sice musí trochu obejít, ale je to pěkná procházka," řekl turista z Ráječka. Kniha Kamenné kříže Čech a Moravy popisuje tento křížový kámen jako plochou pískovcovou desku. Na jedné z jeho stran je vysekán obrys latinského kříže s rozšířenou patou. V hlavě je umístěn malý čárový křížek. Pod levým ramenem je obrys neznámého předmětu. Pravé pole je poškozeno, ale nese stopy dalšího obrazce.

Další křížový kámen si Přibyl vyfotil v Uhřicích na Blanensku. Stojí na okraji obce. Žulový kříž nachází také v Březině na Svitavsku. „Kříž je vidět z křižovatky uprostřed obce. Zatím jeden z nejkrásnějších, co jsme viděli a je vidět," řekl muž. Místní tuto kamennou památku považují za švédský kříž.

Pískovcový kříž v Mořicích na Prostějovsku má pohnutější historii. Stojí u vchodu na tamní hřbitov a je vidět přímo ze silnice. Kříž má v čele vytesán gotický meč. „Podle dobových pramenů připomíná smrt dvou lidí, kteří zahynuli při vzájemné potyčce," dodal Přibyl.

Další zajímavou památku objevil po cestě z Valašska v Bystřici pod Hostýnem. Ta nyní stojí za kaplí sv. Václava. Podle knihy Kamenné kříže Čech a Moravy její původní stanoviště není známo. V roce 1805 byl vztyčen na hromadném hrobu napoleonských vojáků. Od roku 1900 ho místní přesunuli za kapli sv. Václava.

Za křížovým kamenem se Přibyl vypravil také na Blanensku. Do obce Bukovinka. „Tento kříž máme kousek za domem. Přes den bylo hezky, sluníčko svítilo a vybízelo ke krátkému výletu. Sedáme do auta a za dvacet minut vystupujeme v malebné vesničce na kopci. Kámen je na náměstí vedle pomníku padlým, okolí je pěkně udržované."

Ve Šlapanicích nedaleko Brna zašel Přibyl ke dvěma kamenným památkám. První kříž je na náměstí. Původně stával na rozcestí do Tuřan a Slatiny naproti božím mukám. Označoval prý staré popraviště. Druhý kříž je vedle muzea.

V Kroměříži Přibyl další kamenný kříž dlouho hledat nemusel. „Podle literatury jsme věděli, že se nachází u domu č. p. 30, a stačilo sledovat číslování domů přímo z auta. Kříž stál asi třicet metrů od hlavní silnice u zdi historické budovy Wechův dvůr," zavzpomínal na pátrání muž. Podle knihy Kamenné kříže Čech a Moravy je na kříži čitelný letopočet 1501. Stával na louce u Štěchovic, které se později staly předměstím Kroměříže. Potom byl zazděn do zdi domu č. p. 30. Po jeho zboření byl převezen do muzea a odtud do otevřeného přístavku naproti domu čp. 1352.

Křížový kámen si Přibyl prohlédl a vyfotografoval také v brněnské Líšni u tamního kostela. Nahoře zaoblená kamenná deska s reliéfem latinského kříže má pod pravým ramenem znázorněný tesák.

Příště: Stará Ves (okres Nový Jičín), Libušín (okres Kladno), Smečno (okres Kladno), Němčice u Hulína (okres Přerov), Letovice (okres Blansko), Bernartice (okres Písek), Naloučany (okres Třebíč)

Zdroje: Kamenné kříže Čech a Moravy, www.smircikrize.cz