Doprovod mu na výpravách dělá manželka Lea a kamarádi. Po stopách těchto památek se vydáme nejen na Blanensku, ale také v dalších okresech. „V dnešním díle se podíváme do obce Loket v okrese Sokolov," přiblížil další putování turista z Ráječka.

Tam si Přibyl vyfotografoval celkem devět kamenných památek. Několik z nich v blízkosti tamního hradu. „Jeden z křížů je kruhová stéla. Jedná se o profesionální kamenické dílo, které podle slohových prvků můžeme zařadit do období pozdní gotiky.

Prosekané kruhové segmenty svým ztvárněním připomínají kružbu gotických oken. Stéla však byla zlomena a znovu spojena cementovou maltou. Na čelní straně lze tušit znamení meče a šibenice," popisuje kříž kniha Kamenné kříže Čech a Moravy.

Kříž stojí pod věží na hradním nádvoří. Dříve se nacházel v Rooseveltově ulici u katovny, později ve věži loketské radnice. Další kříž našel turista také na hradním nádvoří. Do roku 1934 stál nad Cínovým příkopem, odkud byl profesorem Zimmermannem převezen na hrad. „Podle dobových pramenů připomíná vraždu z roku 1639," dodal Přibyl.

Trojici křížů si turista z Ráječka prohlédl na Zlatém vrchu. Jedním z nich byl poškozený kamenný kříž se zakulacenými rameny. Na současné místo byl převezen po roce 1899 z cesty do Nového Sedla. Další památku popisuje kniha Kamenné kříže Čech a Moravy jako pravidelný žulový kříž se zaoblenými rameny. Na odvrácené straně je vysekán kříž.

Třetí z křížů má oblá ramena. Vpředu je málo znatelný vryp kopí, na odvrácené straně je pak vyrytý jednoduchý křížek. „Stojí na Zlatém vrchu u cesty do Nového Sedla naproti finským domkům. S ostatními kříži tvoří malebný celek," dodal Přibyl.

Další tři kříže si Přibyl vyfotografoval u lesní cesty, která je rovnoběžná se Střeleckou ulicí a vede do Starého Sedla. Jedním z nich je klínový kříž ze žuly, jehož ramena jsou zpevněna žebry. „Na hlavě a ramenech jsou do hloubky vysekány kříže, které mají ve středu tzv. gemu, stejnou, jaká se nachází na kříži v tympanonu hradní kaple z přelomu 12. a 13. století v Chebu (Gnirs 1927). Na noze kříže jsou vyryty dva kruhy s paprsky," popisuje památku kniha Kamenné kříže Čech a Moravy.

Zdroj: Kamenné kříže Čech a Moravy