Další díly seriálu Kostely na Blanensku najdete ZDE

Už více než tři staletí tvoří jednu z dominant Malé Hané. Kostelík Zvěstování Panny Marie ve Váženech postavili roku 1685. V témže roce si v obci zřídila nový dvůr vrchnost. Obě stavby ve Váženech stále stojí.

„Filiální kostel Zvěstování Panny Marie ve Vážanech založil opat hradišťského kláštera Želecký z Počenic. Před zrušením při církevních reformách císaře Josefa II. jej zachránil tehdejší knínický farář Bilímek. Tato raně barokní stavba zůstala v obci zachována v původní podobě bez podstatných změn dodnes,“ uvádí autoři knihy Sakrální stavby okresu Blansko Pavel Šafránek a Přemysl Reibl.

Barokní kostel s půdorysem rovnoramenného kříže a s rovně zakončeným kněžištěm je obestavěn zdí, která má obrys želvího krunýře. Dominuje mu obraz Zvěstování Panny Marie, které je zároveň kostelík zasvěcen. Na počest neposkvrněného početí Marie bohorodičky, kdy podle Bible archanděl Gabriel oznámil Marii zvěst o narození božího syna, slaví koncem března ve vážanském kostelíku jednu ze tří mší v roce.

„Kostelík se na mši svatou otevírá v současnosti většinou jen třikrát do roka. Pětadvacátého března, když je svátek Zvěstování Panny Marie, koncem srpna, kdy slaví ve Vážanech hody a na podzim na dušičky,“ uvedl Miroslav Šudoma, farář z římskokatolické farnosti Knínice u Boskovic, pod kterou kostelík ve Vážanech spadá.

Většinu roku však starý barokní kostelík ve Vážanech zůstává zavřený. „Jednu dobu se v kostelíku sloužívala každý měsíc mše, teď tak dva až tři roky už toho mají faráři z Knínic moc a není na pravidelnou bohoslužbu čas. Také svatby nebo křtiny jsou v kostelíku jen výjimečně,“ přiblížila Marie Dvořáková z Vážan, která se v současnosti o kostelík stará.

Interiér kostelíku ve Vážanech zdobí čtyři oltáře. Za hlavním oltářem je obraz andělského zvěstování. V dřívějších letech se lidé, kteří do kostelíka zavítali, mohli obdivovat sochám svatého Jana Nepomuckého a Archanděla Michaela v postranních oltářích, sošce Panny Marie Lurdské a soškám a hlavičkám andělíčků na hlavním i obou bočních oltářích. Některé z těchto památek však už v kostele nejsou. „V kostelíku bývala spousta krásných starých dřevěných soch. V současné době jsou ale uschovány někde v archívu a čekají na zrestaurování,“ doplnila Marie Dvořáková.

Po zrestaurování už je například obraz zvěstování Panny Marie nad hlavním oltářem. Pozoruhodné jsou v kostelíku také původní dřevěné varhany a zvon v kostelní věži.

V polovině dvacátých let dvacátého století byl před kostelem postaven pomník padlým obětem v první světové válce, na kterém je napsáno: „Zde se narodili, zde žili a tam někam daleko museli jít zemřít!“ Stojí po levé straně u vchodu do kostelíčka.

V letech 1956 až 1963 byla na vážanském kostelíku provedena rozsáhlá oprava střechy a fasády kostela. V roce 1994 dostala stavba novou elektroinstalaci a osvětlení, znovu na ní opravili střechu a nabílili omítku.

„Do tohoto roku v kostele vůbec nebyla elektrika. Mše se musely sloužit buď za světla nebo se při nich svítilo svíčkami. Elektřina je praktičtější, ale bylo to hezké,“ vzpomínala Dvořáková.

Vážení čtenáři, seriál Kostely na Blanensku najdete v tištěné podobě také každé úterý v Blanenském deníku Rovnost