Další díly seriálu Kostely na Blanensku najdete ZDE

Svatým Cyrilu a Metodějovi je zasvěcen kostel v Úsobrně. Kostel se nemůže chlubit historií sahající daleko do minulosti, ale není o nic méně zajímavý. Spíš naopak.

Kostel v Úsobrně byl totiž postavený a vysvěcený v roce 1951, tedy v době, která stavbě nových církevních stánků rozhodně nepřála. Stal se tak na dlouhou dobu jedním z mála nově postavených kostelů v tehdejším Československu. Další raritou je to, že kostel nevlastní církev, ale přímo obec Úsobrno, kde žije kolem čtyř set padesáti lidí.

Základní kámen kostela v Úsobrně byl položen devětadvacátého srpna roku 1948. „Byla tady jen dřevěná kaple z devatenáctého století, kde se ani nesloužily mše, věřící museli docházet do Jaroměřic. Protože v této oblasti bylo hodně věřících a Úsobrno tehdy mělo hodně aktivního starostu, pustili se do stavby kostela, který vznikl na místě dřívější kaple. Ta byla ještě se sousedním domem zbořena,“ přibližuje nynější starosta obce Jaroslav Janda. Podle něj stavbu v období počátku padesátých let samozřejmě provázely problémy, ale ty nejsou nikde detailněji zaznamenány. Stávalo se třeba to, že jeden den postavené sloupky přes noc někdo zbořil. „V poválečné euforii a díky velké pomoci místních lidí, kteří dodávali materiál a pomáhali i při samotné stavbě, se však kostel povedlo postavit. Projekt zpracovali bratři Mackerlové z Jevíčka,“ nastiňuje dále starosta s tím, že ve stejné době jako kostel vznikal v Úsobrně i hřbitov. Peněz však nebylo tolik, aby se podařilo vizi projektantů dotáhnout do konce. Kostel tak nedostal věž, stavba byla uzavřena do jakési kostky.

V roce 2001, kdy kostel slavil padesát let, se Úsobrnští rozhodli, že jej opraví a přistaví i původně plánovanou věž. „Z asi pěti návrhů místní lidé vybrali jeden typ věže, který vycházel z původního projektu bratří Mackerlových. Rekonstrukcí včetně dostavby věže kostel prošel v letech 2003 až 2004,“ řekl dále starosta. Kromě věže kostel dostal i novou střechu a fasádu a upraveno bylo i okolí svatostánku.

Z vězeňské kaple

Uvnitř kostel neoplývá bohatou a nákladnou výzdobou jako například barokní sakrální stavby, ale jeho čistý interiér vyplňují zajímavé kousky. Na první pohled zaujmou velké sochy Cyrila a Metoděje vyřezané z lipového dřeva, které byly díky sbírkám věřícím vyrobeny přímo pro úsobrnský kostel (tito svatí jsou také zobrazeni nad vchodem do kostela). Varhany, oltář a část lavic pocházejí ze zrušené vězeňské kaple na Cejlu v Brně. Zbylé lavice a křížová cesta jsou z původní kaple v Úsobrně. Varhany byly vyrobeny v polovině devatenáctého století a dodnes jsou plně funkční. „Jsou dílem firmy František Harbich Brno, která je vyrobila v roce 1845. Nechali jsme je zrestaurovat v roce 2002,“ doplnil starosta Janda.

Od doby jeho vzniku kostel vlastní přímo obec. „Nebyla ani dotažená kolaudace, ani zápis do katastru nemovitostí, bylo to všechno takové polooficiální, vše se dořešilo až kolem roku 2000,“ přidává další zajímavost starosta. A kostel bude zřejmě v majetku obce dál. „Byl jsem na arcibiskupství v Olomouci a církvi jsme nabízeli, že na ni za symbolickou korunu kostel převedeme. Nemají však zájem,“ doplnil starosta Úsobrna.

Kostel v Úsobrně spadá pod jaroměřickou farnost, která leží na hranici Pardubického kraje, Jihomoravského a Olomouckého kraje. Mše svaté farář z Jaroměřic v kostele svatého Cyrila a Metoděje slouží dvakrát týdně.

Vážení čtenáři, seriál Kostely na Blanensku najdete v tištěné podobě také každé úterý v Blanenském deníku Rovnost