Po stopách těchto památek se vydáme nejen na Blanensku, ale také v dalších okresech. „V dnešním díle se vypravíme za kříži a kameny na Kroměřížsko a Bruntálsko. Do obcí Martinice, Horní Údolí a Bartulovice," popsal další výpravu Zdeněk Přibyl.

V obci Martinice neměl Přibyl s hledáním kamenné památky velkou práci. Projel celou obec a na konci ve směru na Fryšták stojí u silnice barokní kříž a vedle něj další, kamenný. „Z auta se to nedá přehlédnout. Podle knihy Kamenné kříže Čech a Moravy se jedná o pískovcový kříž mírně levotočivě prohnutý. Je hrubě vysekaný a na povrchu už dost mechanicky poškozený. Na přední straně je primitivní zahloubená kresba meče," popsal kříž turista z Ráječka.

V obci Horní Údolí pomohli Přibylovi v pátrání místní. „Hledáním kříže jsme se nezdržovali a hned oslovili starší manžele, kteří nám velice dobře poradili. Nasměrovali nás ke kostelu a pak dál mezi domy. Překvapilo nás, na jak hezky upraveném a důstojném místě kříž stojí," řekl muž.

Podle knihy Kamenné kříže Čech a Moravy se jedná o torzo kamenného kříže. Z něj se zachoval hrubě opracovaný dřík bez ramen se zřetelně viditelnými lomy. „V regionální literatuře se uvádí, že pod křížem je zakopána ruka dřívějšího majitele pozemku, o kterou přišel při souboji. Dále se věří, že nadpřirozená moc brání jeho přemístění," upřesnil Přibyl.

Další smírčí kříž si Přibyl vyfotografoval v obci Bartulovice na Bruntálsku. Při cyklistickém výletu z Rejvízu. „Docela jsme si tenkrát šlápli do pedálů, ale výlet ke kříži stál za to," pousmál se Přibyl. Kříž je zapsán ve státním seznamu nemovitých kulturních památek. Dokládá středověké trestní právo ze 16. století. A připomíná dávno zapomenutou vraždu. Podle historiků byl na tomto místě v době třicetileté války zabit vesničany ze zálohy švédský důstojník. Zdroje: Kamenné kříže Čech a Moravy.