Za kamennými památkami se turista z Ráječka vydává do různých koutů republiky. „V dnešním díle se vypravíme do obce Deblín v okrese Brno-
-venkov, do Solnice v okrese Rychnov nad Kněžnou a také do Bedřichova v okrese Blansko," přiblížil další putování Přibyl.

Hledání v Deblíně bylo složité. Kámen turista z Ráječka našel až poté, co mu poradil jeden z místních. Kamenná památka stojí v lese poblíž křižovatky tří lesních cest mezi obcemi Katov, Pánov a Prosatín. Jedná se o velmi masivní křížový kámen s výrazným pozitivním reliéfem kříže, uprostřed tohoto reliéfu je malý reliéf křížku v negativním reliéfu. „Ke kameni se dochovala zajímavá pověst. Podle ní na tomto místě zabil řezníka rozzuřený býk," řekl Přibyl.

V Solnici na Rychnovsku už však Přibyl takové štěstí neměl. Pátrání v náspu nedaleko místní továrny a v okolí hřbitova bylo marné. Až později se turista z Ráječka dozvěděl, že kříž ukradl neznámý zloděj několik měsíců předtím, než do Solnice přijel on. Později se opět našel a zas stojí na původním místě. Kniha Kamenné kříže Čech a Moravy ho popisuje jako tlapatý kříž z hrubozrnného pískovce. Na hlavě mimo osu má vryp latinského kříže. Na ramenech jsou málo znatelné menší křížky.

K tomuto kříži se dochovala pověst, která říká, že i svět jednou pomine, a to v okamžiku, kdy se starý kamenný kříž na chlumku u Solnice propadne do země. „Ke konci druhé světové války dopadla a vybuchla nedaleko kříže letecká bomba a kráter po ní se dochoval dodnes," dodal Přibyl.

Neúspěšné bylo také první pátrání v Bedřichově na Blanensku. Na podruhé už si Přibyl kříž vyfotografoval. „Zjistili jsme si, kde je les Hersica a mrkli trochu na mapu. Pokud se sem ale vydáte, určitě si zahledáte. Nic jednoduchého to totiž není. Nám se to povedlo asi po hodině, ale to už jsme se vraceli s nepořízenou a ze zoufalství vyzkoušeli projít ještě jeden úsek. Kříž vlastně našel můj kamarád, my jsme byli už skoro u auta, takže jsme se kilometr vraceli," zavzpomínal na pátrání muž.

Kniha Kamenné kříže Čech a Moravy kámen popisuje jako pískovcovou desku se zaoblenými rohy. Petroglyfy na jeho čelní straně se vykládají jako kříž, oštěp a mlýnské kolo. Ke kameni se váže několik pověstí. První hovoří o zavraždění mlynáře, druhá o loupežné vraždě vozky a třetí o výstražném znamení před možným polámáním náprav vozů.

Zdroj: Kamenné kříže Čech a Moravy