Pracoval dlouhá léta jako novinář a také jako šéfredaktor týdeníku Týden u nás. Miloval také divadlo. Cenu města Blanska za kulturu získal v roce 2009, in memoriam.

Divadlo hrál Jaroslav Parma již v době svých středoškolských studií v dělnickém domě v Králově Poli a publikoval první novinářské pokusy v Mladé frontě. V aktivní divadelní tvorbě pokračoval i při vojenské službě. Hrál, režíroval i organizoval, ale stále ho přitahovala novinařina.

Začínal jako zpravodaj v Lidové demokracii a vzápětí přijal místo redaktora týdeníku Nový život v Blansku. I v Blansku si našel čas na svou lásku – divadlo. A na motorismus – po celá dlouhá léta působil jako zasvěcený moderátor. Normalizace udělala z redaktora zemědělce, ale Jaroslav Parma nepřestává psát – jen se nesmí podepisovat.

Po dvaceti letech se vrátil k novinařině do týdeníku Týden u nás, který vedl. A znovu se věnuje především kultuře, sportu, cestování, historii i sběratelství.

Byl návštěvníkem a recenzentem premiér v brněnském městském divadle. Měsíčník této scény Dokořán jeho recenze pravidelně citoval. Popularizoval mladé výtvarníky, nechyběl na žádné kulturní akci a působil v nezávislé komisi Ceny města Blanska za kulturu.

Úvodním slovem zahájil nespočet výstav, fotografoval a dokumentoval, moderoval besedy, spolupracoval s blanenským muzeem při jeho výzkumech, natočil desítky rozhovorů s blanenskými osobnostmi pro televizní vysílání. Setkáváme se s ním jako s hlasatelem při Velké ceně Brna, Vranovském žlebu či Březovské rokli.

Byl jedním ze zakládajících členů Syndikátu novinářů a dlouholetým členem jeho jihomoravské rady. Aktivně působil v Českém svazu betlémářů. Byl jejich sběratelem i vystavovatelem.

Jako člen brněnského Klubu dobráků byl nepřítelem smutku, člověk laskavý a vstřícný, nekonfliktní, přitom plný energie.

Chybí nám a ještě více našim pokračovatelům. Protože učitelů umějících předávat bohaté zkušenosti zejména svou prací, svým osobním příkladem je málo. Milovník krásy Jaroslav Parma odešel 6. května 2008.

PAVEL SVOBODA